MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pierwszy w historii budżet gminy Redzikowo uchwalony. Ponad 100 milionów na inwestycje

Wojciech Lesner
Wojciech Lesner
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Rada Gminy Słupsk uchwaliła budżet na 2024 rok. Już jako gmina Redzikowo, samorząd planuje zrealizować inwestycje za blisko 116 milionów złotych.

- To budżet proinwestycyjny. Prawie 49 proc. planowanych wydatków, to wydatki na inwestycje – mówiła podczas przedświątecznej konferencji prasowej wójt gminy Słupsk, Barbara Dykier.

To pierwszy w historii plan finansowy przyjęty dla gminy Redzikowo – przypomnijmy, że od 1 stycznia wiejski samorząd będzie funkcjonował właśnie pod tą nazwą. Choć zmieni się nazwa gminy, nie zmienią się jej plany inwestycyjne. W budżecie na 2024 rok przewidziano wydatki opiewające na łączną kwotę 237 mln złotych.

- To, co jest ważne, jeśli chodzi o projekt budżetu na przyszły rok, to jest to, że po raz kolejny udało nam się wygenerować nadwyżką operacyjną – nadwyżkę między planowanymi dochodami bieżącymi, a wydatkami bieżącymi. Ta nadwyżka jest wysoka – to ponad 15 milionów złotych. To dochody własne, które możemy przeznaczyć na zadania inwestycyjne – mówi Barbara Dykier.

Tych będzie sporo, w tym dużo ważnych dla całego regionu – największym wyzwaniem będzie rozpoczęcie budowy drogi, która połączy Redzikowo z Jezierzycami. Ta inwestycja kosztująca blisko 80 mln złotych w całości zrealizowana będzie dzięki środkom rządowym.

- Kolejna bardzo duża inwestycja to uzbrojenie terenów Redzikowo-Wieszyno na kwotę ponad 50 mln złotych. To są inwestycje rozłożone na dwa lata. Jesteśmy po przetargach, mamy podpisane umowy z wybranymi wykonawcami. Kolejnymi inwestycjami są te drogowe – budowa dróg w Bierkowie, we Wrześciu, przebudowa ul. Rybackiej, Wiejskiej, Robotniczej, Krótkiej w Siemianicach – wymienia Barbara Dykier.

Wśród inwestycji zaplanowanych na przyszły rok znalazły się jeszcze chociażby takie, jak rozbudowa szkoły w Głobinie, zakończenie budowy 40 mieszkań gminnych w Kusowie, zakończenie budowy Centrum Aktywności Lokalnej w miejscowości Gać, czy zrealizowanie inwestycji drogowej w Warblewie. Przebudowany ma zostać także pałac w Lubuczewie, w którym zostaną utworzone mieszkania dla osób niepełnosprawnych.

- Jeśli chodzi o zadania bieżące, to największa pozycja w naszym budżecie to oświata i wychowanie. Chcemy utrzymać standard i ofertę edukacyjną na tym samym poziomie. Dokładamy dużo do dodatkowych zajęć edukacyjnych. Utrzymane będą wszystkie programy, które w gminie są realizowane, czyli program nauki pływania, jazdy na łyżwach, ciepłego posiłku. Będą realizowane programy, jeśli chodzi o dofinansowanie dla naszych mieszkańców w montaż instalacji fotowoltaicznych. Zabezpieczone są środki na inicjatywy lokalne. To, co jest ważne dla naszych mieszkańców – Rada Gminy utrzymuje swoją decyzją funkcjonowanie funduszu sołeckiego. W przyszłym roku przeznaczymy na ten cel ponad 1,6 mln złotych – mówi Barbara Dykier.

Plan dochodów gminy Słupsk (wtedy już gminy Redzikowo) na przyszły rok opiewa na 226 mln złotych. Deficyt budżetowy sięgnie 11 mln złotych. Ma zostać pokryty m.in. dzięki emisji obligacji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza