Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pod Wickiem stawiają wiatraki

Sylwia Lis [email protected]
Budowa farmy wiatrowej koło Wicka.
Budowa farmy wiatrowej koło Wicka. Sylwia Lis
Między Wickiem a Białogardą w powiecie lęborskim właśnie powstaje pierwsza w tym rejonie farma wiatrowa. Gmina stawia na wiatraki, bo widzi w tym dodatkowy dochód.

Gmina Wicko już nieba­wem stanie się liderem w tej części Pomorza w pozyskiwaniu energii z siły wiatru. Za sprawą inwestorów powstaną czte­ry farmy siłowni wiatrowych.
– Nieprzypadkowo inwestorzy w zakresie lokalizacji siłowni wiatrowych trafili do nas – mówi Agnieszka Wolańska, sekretarz Urzędu Gminy w Wicku

Projektowane siłownie wia­trowe będą zachowywały bezpieczne odległości od wsi. Farmy wiatrowe powsta­ną w południowo-wschodniej części gminy, obejmując tereny byłego lotniska wojskowego w Kopaniewie, okolice miejscowości Wojciechowo, Wrzeście, Wrześ­cienko, Wicko i Białogarda.Pierwsza siłownia wiatrowa już powstaje między Białogardą a Wickiem. Już teraz w miejscu tym stoi masz. W sumie stanie tu pięć wiatraków o mocy 2 MW. Kolejne farmy wiatrowe powstaną niedaleko Wrześcia, Wrześcienka i Wicka, o łącznej mocy 40 MW (20 siłowni o mocy 2 MW) oraz w okolicy Wojciechowa, o łącznej mocy 28 MW (14 siłowni o mocy 2 MW).

Farma wiatrowa w okolicy Wrześcia powstanie za kilkanaście miesięcy. Inwestorem jest Tauron Ekoenergia Spółka z o.o.
Natomiast największa far­ma wiatrowa powstanie na obszarze byłego lotniska wojskowego w miejscowości Kopaniewo. Projekt przewiduje budowę trzydziestu siłowni, każda o mocy 3 MW.

Mieszkańcy gminy nie protestowali w sprawie budowy farm, bo firmy od samego początku starały się pozyskać przychylność ludzi. – Finansowały remonty dróg, budowę hali sportowej w Maszewku, zakup dziesię-cioosobowego busa przystosowanego do przewozu osób niepełnosprawnych – podkreśla Agnieszka Wolańska. – We wrześniu w Szkole Podstawowej w Wicku otwarto "Salę Przyrody Tau­ron Ekoenergia”. Pracownia ta dzięki firmie zyskała nowoczesne wyposażenie, m.in. tablicę interaktywną, laptop, projektor, wizualizer, zestaw do testów, aparat fotograficzny. A to wszystko dzięki wysokiej nagrodzie – 40 tysięcy złotych ufundowanej przez firmę Tauron Ekoenergia. Troje uczniów oraz nauczyciel przyrody, swą ekologiczną pasję przekuli w projekt dotyczący pozyskiwania energii odnawialnej. Stworzyli komiks "Tauronek poznaje świat elektrowni wodnych i wiatrowych”, który zwyciężył w II edycji Ogólnopolskiego Konkursu zorganizowanego przez firmę Tauron. Z pracowni korzystają uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum.

Urzędnicy podkreślają, że liczą na długotrwałe korzyści. – Bo do budżetu od tych firm będą wpływały spore podatki i wszyscy na tym zyskają – mówi sekretarz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza