Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pogrzeb Eugeniusza Brzóski. Ustczanie pożegnali Honorowego Obywatela Miasta

Bogumiła Rzeczkowska
Bogumiła Rzeczkowska
Pożegnanie Eugeniusza Brzóski - Honorowego Obywatela Ustki
Pożegnanie Eugeniusza Brzóski - Honorowego Obywatela Ustki Mariusz Jasłowski
We wtorek na cmentarzu w Ustce rodzina, przyjaciele, rzemieślnicy, władze miasta i mieszkańcy pożegnali Eugeniusza Brzóskę, znanego w mieście piekarza, społecznika, pasjonata dawnej Ustki.

Eugeniusz Brzóska zmarł 1 lipca w wieku 83 lat. Jego rodzina jako jedna z pierwszych osiedliła się w Ustce w maju 1945 roku i zamieszkała w domu przy piekarni. Po latach w 1998 roku Eugeniusz Brzóska – już jako znany w Ustce piekarz – otworzył Muzeum Chleba. Historia była jedną z pasji pana Eugeniusza. Latami zbierał pocztówki i przedmioty związane z Ustką, z których narodziła się książka „Ustka jakiej nie znamy”, przygotowana wspólnie z synem Adamem. Książka wydana w wersji polsko-niemieckiej w 2005 r. zawiera fotografie pocztówek wysyłanych z Ustki i przedstawiających ówczesną Ustkę (Stolpmunde) od końca XIX wieku do czasów II wojny światowej.

Eugeniusz Brzóska za zasługi dla miasta otrzymał Honorową, Srebrną i Złotą Kotwicę. Dwukrotnie przyznawano mu tytuł Ambasadora Ustki. 15 sierpnia 2010 roku otrzymał tytuł Honorowego Mieszkańca Ustki.

We wtorek odbyły się uroczystości pogrzebowe w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Morza i na cmentarzu w Ustce.

W ostatniej drodze Eugeniuszowi Brzósce towarzyszyli rzemieślnicy.
- Odszedł człowiek, który przez wiele lat zajmował się społeczną pracą dla dobra słupskiego rzemiosła – przemawiał Starszy Cechu Roman Hennig. - Był znakomitym piekarzem i wzorowym rzemieślnikiem, honorowym członkiem, związanym ze słupskim cechem od roku 1969. Był członkiem zarządu cechu oraz Podstarszym. Był też członkiem Stowarzyszenia Rzemieślników Piekarstwa. Swoim zaangażowaniem i pracowitością zaskarbił sobie dużą sympatię rzemieślników. Był powszechnie lubiany i ceniony.

Roman Hennig wymienił szereg odznaczeń, jakie otrzymał Eugeniusz Brzóska i podkreślił, że był on twórcą pierwszego w Polsce muzeum piekarnictwa. - Eugeniusz pomagał w potrzebie. Jako rzemieślnicy będziemy dobrze wspominać długo czas naszej współpracy i dzielenia się dobrą energią, której dziś wszyscy tak bardzo potrzebujemy.

Burmistrz Ustki Jacek Maniszewski powiedział, że żegnamy człowieka wyjątkowo zasłużonego dla lokalnej społeczności i przedstawił życiorys Eugeniusza Brzóski.
- Jego zaangażowanie w sprawy miasta zostało docenione najwyższym wyróżnieniem – tytułem Honorowego Obywatela Ustki – mówił burmistrz. - Zapamiętam pana Eugeniusza siedzącego przy jednym ze stolików obok piekarni. Często można było go tam spotkać i porozmawiać. Był zawsze otwarty, gotowy dzielić się ciekawymi opowieściami. Czujemy dziś ogromny smutek, bo odszedł człowiek-symbol, ale to, co dla naszego miasta uczynił, to, co tu zbudował, zostaje przecież z nami. Pamięć o Honorowym Mieszkańcu Miasta będzie przez nas pielęgnowana i przekazywana kolejnym pokoleniom.

Eugeniusza Brzóskę pożegnał też Tomasz Laskowski w imieniu Towarzystwa Przyjaciół Ustki, którego Eugeniusz Brzóska był członkiem i założycielem oraz w imieniu innych lokalnych stowarzyszeń. Tomasz Laskowski podziękował za wszystko największemu usteckiemu społecznikowi.

Eugeniusz Brzóska spoczął w rodzinnym grobowcu.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza