Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Popiersie Olszewskiego w Słupsku. Będzie zbiórka na pomnik byłego premiera

Aleksander Radomski
Aleksander Radomski
Radny Tadeusz Bobrowski (z prawej), szef klubu Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Słupska. - Od pani prezydent Słupska dostałem książkę “Premier Jan Olszewski”, która zainspirowała mnie do tego.
Radny Tadeusz Bobrowski (z prawej), szef klubu Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Słupska. - Od pani prezydent Słupska dostałem książkę “Premier Jan Olszewski”, która zainspirowała mnie do tego. Krzysztof Piotrkowski
Nowy pomnik w mieście nie naruszy słupskiego budżetu. Pomysłodawcy jego ustawienia proponują zbiórkę publiczną na ten cel i tłumaczą, skąd wziął się pomysł na upamiętnienie Jana Olszewskiego.

Zgoda już jest. Na ostatniej sesji rady miasta pomysł uhonorowania byłego premiera zaaprobowała większość rajców. Nie oznacza to, że pomysł radnych PiS przeszedł bez echa. Przypomnijmy, że Jan Lange z klubu PO podnosił, że radni z klubu PiS nie powiadomili tak innych radnych, jak i przewodniczącej odpowiednio wcześniej. Skąd w ogóle wziął się pomysł na upamiętnienie Jana Olszewskiego w Słupsku?

-To efekt lektury - przyznaje Tadeusz Bobrowski, szef klubu Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Słupska. - Od pani prezydent Słupska dostałem książkę “Premier Jan Olszewski”, która zainspirowała mnie do tego. Polecam ją wszystkim stronom politycznym. Olszewski brał udział w powstaniu warszawskim. Stąd też pomysł lokalizacji pomnika w Parku Powstańców Warszawskich.

W założeniu budowa pomnika Jana Olszewskiego nie obciąży miejskiego budżetu. Realizacja ma nastąpić po uzyskaniu przez ratusz dofinansowania ze środków zewnętrznych. Słupski PiS nie chce korzystać ze środków Ministerstwa Kultury, bo to wsparło już renowację pierwszego powojennego pomnika Powstańców Warszawy. Jak nas zapewniono, najprawdopodobniej na ten cel zostanie przeprowadzona zbiórka publiczna.

Jan Olszewski urodził się 20 sierpnia 1930 r. w Warszawie, w rodzinie kolejarskiej związanej ideowo z PPS. W 1943 r., jako nastolatek, wstąpił do Szarych Szeregów, później był łącznikiem w powstaniu warszawskim. W roku 1953 ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim. W okresie PRL działał w opozycji demokratycznej i obrońca w procesach politycznych.

Działał także jako polityk - założył Polskie Porozumienie Niepodległościowe, jedyne, które twardo stawiało postulat wyzwolenia Polski spod wpływów ZSRR. W 1976 r. Olszewski brał również udział w tworzeniu Komitetu Obrony Robotników, czynnie współtworzył „Apel do społeczeństwa i władz PRL”. W latach 1980-1981 r. był doradcą Komisji Krajowej „Solidarności” i Zarządu Regionu Mazowsze.

W latach 1991-1992 Jan Olszewski sprawował funkcję Prezesa Rady Ministrów. Był posłem na Sejm I, III i IV kadencji, założycielem i przewodniczącym Ruchu dla Rzeczypospolitej oraz Ruchu Odbudowy Polski. W przełomowym okresie 1989–1991 i 2005–2006 był członkiem Trybunału Stanu, a w latach 2006–2010 Doradcą Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

Odznaczony Orderem Orła Białego.

Jan Olszewski zmarł 7 lutego 2019 roku.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza