Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powiat słupski przeprowadza konsultacje w sprawie naruszenia granic

Bogumiła Rzeczkowska
Bogumiła Rzeczkowska
Na terenie całego powiatu słupskiego trwają konsultacje w sprawie poszerzenia granic Słupska. Jeśli miasto się powiększy, nie tylko gmina Słupsk, ale i powiat straci część swojego majątku.

"Czy chcesz zmiany granic Słupska naruszającej granice powiatu słupskiego?" - na to pytanie mogą odpowiedzieć mieszkańcy całego powiatu słupskiego. Konsultacje rozpoczęły się 16 lutego i potrwają do 8 marca 2022 roku. Ankiety są dostępne w urzędach i placówkach gminnych oraz na stronach internetowych.

Chodzi o to, że w przypadku powiększenia Słupska, który jest miastem na prawach powiatu, zostanie pomniejszony powiat słupski o część sołectw gminy Słupsk, które zostaną przejęte przez miasto Słupsk. Oznacza to utratę sołectw: Bierkowo, Krępa Słupska, Płaszewko, Strzelino, Włynkówko oraz obrębu ewidencyjnego Siemianice (sołectwo Siemianice oraz część sołectwa Swochowo-Niewierowo).

Już 11 stycznia samorządowcy uczestniczący w Konwencie Wójtów i Burmistrzów Powiatu Słupskiego jednogłośnie uchwalili wspólny apel sprzeciwiający się planom powiększenia obszaru miasta Słupska kosztem gminy Słupsk, apelując do władz Słupska „o rozsądek i odstąpienie od zamiaru anektowania części terenów gminy Słupsk i powiatu słupskiego w granice miasta Słupska”. Część z nich uczestniczyła również w proteście przed słupskim ratuszem.

- Podczas konwentu każdy z samorządowców wypowiedział się na ten temat i jednogłośnie zdecydowaliśmy o wystosowaniu stanowczego sprzeciwu wobec inicjatywy miasta Słupska dotyczącej powiększenia granic miasta o tereny gminy Słupsk, co jednocześnie oznaczałoby zmianę granic administracyjnych powiatu słupskiego, ograniczyłoby nasze wpływy. Stracilibyśmy jedną dziesiątą mieszkańców powiatu. To 3,5 miliona złotych rocznych wpływów z podatków, subwencji, czy rządowych dopłat do transportu – mówi wicestarosta Rafał Konon. - To sześć największych sołectw z ośmioma tysiącami mieszkańców. Jestem pewien, że mieszkańcy zagłosują przeciwko połączeniu ze Słupskiem. Jednak niech to oni zdecydują.

Treść pytania o zmianę granicy Słupska „naruszającą” granice powiatu słupskiego jest jednoznaczna. Część gmin powiatu słupskiego przekazuje na swoich stronach informację o konsultacjach. Jednak na przykład gmina Kobylnica zajmuje przy tym konkretne stanowisko. Informuje o rozszerzeniu granic Słupska „kosztem” terenów gminy Słupsk. Ankietę udostępnia na swojej stronie, także w sekretariatach: Urzędu Gminy Kobylnica, Ośrodka Pomocy Społecznej w Kobylnicy i Gminnym Centrum Kultury i Promocji w Kobylnicy oraz (od piątku 18 lutego) u sołtysów. Gmina Kobylnica apeluje także o wsparcie działań gminy Słupsk: „Bądźmy solidarni. Liczymy na wysoką frekwencję”.

W Ustce ankiety konsultacyjne są dostępne w Biurze Obsługi Interesantów w ratuszu, w Bibliotece Miejskiej, w Centrum Informacji Turystycznej, w budynkach Transportowego Węzła Integracyjnego (na dworcu).

Wyrażenie opinii polega na umieszczeniu znaku X tylko w jednej rubryce: jestem za, jestem przeciw lub wstrzymuję się. W ankiecie należy podać imię i nazwisko oraz adres zamieszkania.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza