Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powstanie Słupski Inkubator Technologiczny

(maz) "Teraz Słupsk" [email protected] Fot. PARR
Wizualizacja Słupskiego Inkubatora Technologicznego
Wizualizacja Słupskiego Inkubatora Technologicznego
Równo za rok rozpocznie się budowa Słupskiego Inkubatora Technologicznego - jednej z największych inwestycji w mieście, która będzie realizowana u nas za pieniądze unijne.

Jej koszt szacuje się na 40 mln zł, z czego ponad połowa pochodzi z funduszy UE.

Słupski Inkubator Technologiczny (SIT) ma powstać na terenie Słupskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Zajmie ponad sześć hektarów powierzchni.

- Naszym celem jest rozwijanie przedsiębiorczości, przyciąganie inwestorów z innowacyjnych branż, tworzenie nowych miejsc pracy poprzez zapewnienie przedsiębiorcom korzystnych warunków do prowadzenia działalności gospodarczej oraz rozwijanie współpracy środowiska naukowego i lokalnego biznesu - mówi Mirosław Kamiński, prezes PARR.

Praca, laboratoria i atrakcje

Podstawą inkubatora będzie obiekt biuro-technologiczny o powierzchni 6,5 tys. mkw. Powstaną tam pomieszczenia biurowe, laboratoryjne, konferencyjne oraz technologiczne wraz z przyłączami teleinformatycznymi. Wszystko po to, by mogły tu działać różnorodne firmy: informatyczne, metalowo-spawalnicze, związane z fizyką w przemyśle oraz energią odnawialną. Już wiadomo, że w budynku będą się mieścić: powierzchnia wystawowa, dobrze wyposażona sala konferencyjna, atrakcyjne cenowo lokale przystosowane do rozwoju działalności gospodarczej.

Najemcy będą mogli korzystać z obsługi administracyjno-biurowej firm, doradztwa biznesowego, promocji firm, dostępu do laboratoriów i biblioteki lokalnej instytucji naukowej o profilu technicznym. Ma też zawierać zaprojektowane przez naukowców z Akademii Pomorskiej centrum popularyzacji nauki, które zgodnie z założeniami ma stanowić nową atrakcję turystyczną.

Koszty nieduże, ceny preferencyjne

Już teraz szefowie PARR uważają, że inkubator będzie przyciągał uwagę niskimi kosztami i preferencyjnymi cenami za wynajem. Przedsiębiorcy uzyskają również zwolnienia i ulgi od podatku od nieruchomości oraz obsługę administracyjno-biurową. Przewiduje się także doradztwo biznesowe, pomoc w pozyskiwaniu środków z różnych źródeł, wsparcie radcy prawnego i biura podatkowego.

Aby przygotować kadry dla firm wykorzystujących nowoczesne technologie, Akademia Pomorska w Słupsku rozpoczęła już starania o utworzenie w tej uczelni nowego kierunku - mechatroniki.

- Ma on dawać wiedzę i umiejętności z zakresu znajomości elementów mechaniki i budowy maszyn, elektroniki i informatyki. Jego absolwenci będą przygotowani do pracy w przemyśle elektromaszynowym, na stacjach serwisowych i diagnostycznych, a także w placówkach służby zdrowia, przy eksploatacji urządzeń medycznych zarówno w dużych instytucjach, jak i małych oraz średnich przedsiębiorstwach - wylicza Marzena Łukasik, rzecznik prasowy Akademii Pomorskiej w Słupsku.

Uczelnia już utworzyła Akademickie Centrum Czystej Energii (ACCE), które ma wspierać firmy zajmujące się energią odnawialną. W przyszłości będzie ono także współpracować ze Słupskim Inkubatorem Technologicznym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza