Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prace przy Zaborowskiej idą pełną parą. To nie budowa nowego osiedla, a zbiorników retencyjnych

Magdalena Olechnowicz
Magdalena Olechnowicz
Wideo
od 16 lat
Rozkopany odcinek pola pomiędzy ulicą Dywizjonu 303 a Legionów Polskich to nie budowa kolejnego osiedla, a zbiorników retencyjnych, które mają uchronić miasto przed zalewaniem. Przy okazji znikną też chaszcze, w których koczują bezdomni, a w nich miejsce powstanie zadbany skwer zieleni, który będzie przedłużeniem Parku Zachodniego.

Trzeba przyznać, że prace idą w ekspresowym tempie, ale też przyczyna jest prosta. Czasu jest mało, bo inwestycja musi być zakończona do tego roku.

Zarząd Infrastruktury Miejskiej w Słupsku wybrał wykonawcę zbiornika retencyjnego, który stanie u zbiegu ulicy Legionów Polskich i Zaborowskiej już dwa tygodnie temu. To firma PORR S.A. Drugi podobny zbiornik na wody opadowe wraz z budową ul. Dywizjonu 303 wykona Zimar z Bytowa. Mają ochronić miasto przed powodziami i pozwolić na rozbudowę osiedla mieszkaniowego w kierunku zachodnim

- To inwestycja ważna dla mieszkańców dzielnicy Zachód. Ważna też z punktu widzenia rozwoju miasta w kierunku zachodnim. Pozwoli na rozbudowę budynków wielorodzinnych, które tam już powstają, jak i dla tego całego terenu przeznaczonego pod zabudowę mieszkaniową. Zbiornik będzie gromadził wody opadowe z tej części. Będzie też stanowił rezerwę opóźniającą spływ wód do kolektora w ulicy Piłsudskiego, który sprawia dużo problemów (teren jest regularnie zalewany - od red.) - mówi Tomasz Orłowski, dyrektor ZIM w Słupsku. - Wybraliśmy też wykonawcę długo wyczekiwanej inwestycji w postaci budowy zbiornika i odcinka ulicy Dywizjonu 303.

Do końca roku oba zbiorniki i ulica Dywizjonów 303 powinny powstać - dodaje.

Inwestycje są realizowane w ramach dużego projektu "Zarządzania wodami opadowymi na terenie zlewni rzeki Słupi”.

- Wykonawca już dwa dni po podpisaniu umowy wszedł na budowę i już widać wykop tego zbiornika retencyjnego, który umożliwi wybudowanie drogi Dywizjonu 303, ponieważ przejmie on wody deszczowe, które z tej ulicy będą odprowadzone. Inwestycja już się rozpoczęła. Zakończy się do końca bieżącego roku. Budujemy nie tylko zbiornik retencyjny wraz z zagospodarowaniem i małą architekturą w ciągu Parku Zachodniego, ale także docelowo zagospodarujemy odcinek ulicy Dywizjonu 303 od ul. Zaborowskiej do zjazdu do osiedla wielorodzinnego. Przy tej inwestycji powstanie także bezpieczne, doświetlone przejście i przejazd rowerowy przez ulicę Zaborowskiej. Powstaną także przystanki przy tym skrzyżowaniu. Mieszkańcy rozrastającego się osiedla będą mogli już niedługo korzystać w pełni zagospodarowanej drogi, dojeżdżając, czy dochodząc do swoich domów – mówi Tomasz Orłowski.

Obszary położone wzdłuż rzeki Słupi są narażone na częste powodzie, w dużej mierze spowodowane ulewnymi deszczami, które ograniczają możliwości rozwoju gospodarczego tych terenów. Inwestycja znacznie ułatwi przyszłe planowanie rozwoju tych terenów oraz pozwoli na przewidywanie potencjalnych zagrożeń wynikających z ekstremalnych zjawisk pogodowych. Zatrzymanie wód opadowych w wyżej położonej dzielnicy miasta zmniejszy ryzyko zalania i podtopień gęsto zabudowanego śródmieścia. W ramach projektu przewidziano realizację w sumie czterech zadań.

Kluczowym zadaniem wykonanym w ramach projektu była budowa zbiornika retencyjno-rozsączającego wody opadowe przy ul. Szczecińskiej. Zadanie zakończono zimą 2022 r.

Drugim zadaniem jest budowa trzech otwartych zbiorników retencyjnych, w tym dwóch pełniących funkcję stawów retencyjno-rekreacyjnych, z których jeden powstanie przy ul. Zaborowskiej, drugi przy ul. Dywizjonu 303, a także zbiornika retencyjno-rozsączającego wody opadowe do gruntu przy ul. Zaborowskiej. Oprócz tego wykonane zostaną utwardzone ciągi pieszo-jezdne i oświetlenie rejonu zbiorników, a także nasadzone zostaną rośliny ozdobne, łąki kwietne, drzewa i krzewy oraz zamontowana zostanie mała architektura służąca rekreacji. Założenia stanowić będą kontynuację Parku Zachodniego i wpisywać się będą w ideę Słupskich Klinów Zieleni.

Kolejne zadanie objęło likwidację zasklepionych parkingów przy ul. Bora Komorowskiego poprzez wykonanie nawierzchni parkingów, chodników oraz drogi manewrowej z materiałów przepuszczalnych, tj. płyty ażurowej i eko-bruku, a także zagospodarowanie terenu zielenią i przebudowę zjazdu. Zadanie zakończono jesienią 2021 r.

Ostatnim zadaniem realizowanym w ramach projektu jest utworzenie trawników deszczowych na ulicach miasta, ze szczególnym uwzględnieniem obszaru rewitalizacji. Słupskie Ogrody Deszczowe założono przy ul. Artura Grottgera, Szczecińskiej, Grunwaldzkiej, w dwóch lokalizacjach przy ul. Jana III Sobieskiego oraz na placu Dąbrowskiego i ul. Ignacego Jana Paderewskiego. Realizację zadania zakończono wiosną 2023 r.

Całkowita wartość projektu wynosi 34 339 202, 69 zł z czego Miasto Słupsk uzyskało dofinansowanie w wysokości 23 065 631, 84 zł ze środków Unii Europejskiej pochodzących z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Budowa węzła transportowego w Słupsku na finiszu.

Budowa węzła transportowego na ostatniej prostej. Zobacz now...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza