MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Projekt Wielogłos wesprze Słupsk. Miasto chce zwiększyć integrację z imigrantami i uchodźcami

Aleksandra Chacińska
Aleksandra Chacińska
Budynek słupskiego ratusza.
Budynek słupskiego ratusza. Archiwum
Władze Słupska zadeklarowały gotowość przyjęcia rodzin uchodźców. Dlatego miasto rozpoczyna współpracę z projektem Wielogłos.

„Wielogłos. Integracja uchodźców w polskich gminach” to projekt finansowany z pieniędzy unijnych. Jego twórcy (z trzech toruńskich organizacji pozarządowych) podali, że Słupsk, który zadeklarował przyjęcie jednej lub dwóch rodzin uchodźców, weźmie udział w projekcie.

- Projekt Wielogłos łączy doświadczenie gminy Dragacz w woj. kujawsko-pomorskim, gdzie od 9 lat funkcjonuje ośrodek dla uchodźców w Grupie k. Grudziądza. Ta właśnie gmina stała się naturalnym partnerem projektu, drugą gminą stał się Słupsk, który też zadeklarował chęć współpracy. Miasto chce wypracować procedury, zanim przybędą uchodźcy - informuje Dominika Urzędowska z Pracowni Zrównoważonego Rozwoju, która będzie współpracować w tej sprawie z urzędnikami ze Słupska.

Przedstawiciele toruńskich organizacji wspólnie ze Słupskiem chcą stworzyć Lokalny System Integracji oraz Szkolny System Integracji, które pomogą sprawnie i bezpiecznie przyjąć, a także włączyć uchodźców do lokalnej społeczności. - Systemy te będą mogły w przyszłości pomóc innym polskim gminom w stworzeniu własnych, lokalnych procedur integracji uchodźców i imigrantów - dodaje Dominika Urzędowska.

Ze strony miasta w rozmowach o współpracy uczestniczyli członkowie interdyscyplinarnego zespołu ds. uchodźców. Pracownicy wydziału zdrowia w UM, którzy są zarazem członkami zespołu, nie chcą jednak zdradzać szczegółów planu.

- Obecnie chodzi o imigrację w ogóle i adaptację społeczeństwa do tej problematyki. Pod koniec marca określimy na kolejnym spotkaniu z organizacją, jakie zasoby będą nam niezbędne - mówi Małgorzata Jarystow, kierownik referatu zdrowia w Wydziale Zdrowia i Spraw Społecznych UM w Słupsku.

- Pracownicy słupskiego magistratu zainteresowani są przede wszystkim szkoleniami z różnic międzykulturowych. Tego typu warsztatów, informacji oczekują także pracownicy słupskich szkół - informuje przedstawicielka programu Wielogłos.

Wiceprezydent Krystyna Danilecka-Wojewódzka na wczorajszej konferencji prasowej zaznaczyła, że obecność uchodźców w Słupsku i kraju jest wysoce teoretyczna, jednak miasto chce się do tego dobrze zawczasu przygotować.

W połowie kwietnia znane będą efekty rozmów i plan rozwinięcia projektu.

Czytaj także na GP24

gp24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza