Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prokuratorzy będą przesłuchiwać i jeździć na oględziny w skafandrach i maseczkach

Bogumiła Rzeczkowska
Bogumiła Rzeczkowska
Przesłuchania i oględziny miejsc zbrodni w skafandrach. Taki scenariusz zgotował koronawirus organom ścigania. Prokurator Krzysztof Młynarczyk, szef słupskiego okręgu, zaznacza, że Kodeks postępowania karnego nie został zawieszony.

Prokurator Okręgowy w Słupsku Krzysztof Młynarczyk wstrzymał do odwołania w Prokuraturze Okręgowej w Słupsku oraz w prokuraturach rejonowych okręgu słupskiego – w Słupsku, Bytowie, Miastku, Lęborku, Człuchowie i Chojnicach przyjmowanie interesantów. Wszelkie skargi, wnioski i prośby należy kierować za pośrednictwem poczty lub drogą telefoniczną, czy mailową oraz powstrzymać się od wizyt w siedzibach prokuratur. A wszelkie płatności dokonywać za pośrednictwem systemu bankowości elektronicznej.

- Ograniczyliśmy czynności do tych nieciepiących zwłoki – mówi Krzysztof Młynarczyk, słupski prokurator okręgowy. - To na przykład pilne zatrzymania. Podejrzewani o każde przestępstwo zostaną zatrzymani, jeśli będzie do tego podstawa. Kodeks postępowania karnego nie został zawieszony. Jednak to wszystko będzie się odbywać z zachowaniem odpowiednich środków ostrożności przez funkcjonariuszy policji, którzy czynność zatrzymania będą wykonywać, a później przez prokuratorów, którzy będą zatrzymane osoby przesłuchiwać. Również przeszukania w sytuacjach koniecznych i niecierpiących zwłoki będą wykonywane.

Podejrzewani o każde przestępstwo zostaną zatrzymani, jeśli będzie do tego podstawa. Kodeks postępowania karnego nie został zawieszony.

Zanim jednak policjanci przywiozą podejrzewanego do prokuratury, pojadą z nim do lekarza. Prokurator okręgowy podkreśla, że w przypadku osób wykazujących objawy zakażenia koronawirusem obowiązuje procedura powiadomienia sanepidu. Na przesłuchania trafią tylko osoby sprawdzone. W Słupsku do przesłuchań przeznaczono wyizolowane przestronne pomieszczenie, a prokurator wykonujący czynności będzie wyposażony w skafander, rękawiczki i maseczkę.

- Jeśli będzie podstawa do skierowania do sądu wniosku o tymczasowe aresztowanie, odbędzie się to drogą telefoniczną. Sąd natomiast posiedzenie przeprowadzi w ramach wideokonferencji – dodaje Krzysztof Młynarczyk. - Inną kwestią są czynności, które prokuratorzy będą musieli przeprowadzić w ramach pełnionych dyżurów. To na przykład oględziny w mieszkaniu, gdzie doszło do zabójstwa. Prokurator pojedzie na nie również wyposażony w sprzęt ochronny. Natomiast w sprawach, które nie są pilne, nie przesłuchujemy świadków, czy biegłych. Opóźnienia w ich zakończeniu są więc nieuniknione.

Wyjątek od tej zasady stanowią jedynie osoby, które zostały wezwane przez prokuratora do osobistego stawiennictwa w celu przeprowadzenia z ich udziałem czynności procesowych postępowania. Jeśli wezwana osoba wróciła z kraju uznanego przez Głównego Inspektora Sanitarnego za szczególnie niebezpieczny w kontekście zakażenia koronawirusem lub miała kontakt z osobą zakażoną, musi ona niezwłocznie poinformować o tym telefonicznie lub za pośrednictwem poczty elektronicznej właściwego prokuratora.

Zobacz także: Protest przed słupskim sądem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza