MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przetarg na tarczę w Redzikowie już za miesiąc

Redakcja
Pierwszy kontrakt na tarczę już w lutym. Budowa? Już za kilka miesięcy.
Pierwszy kontrakt na tarczę już w lutym. Budowa? Już za kilka miesięcy. Archiwum
W przyszłym miesiącu Amerykanie zamierzają podpisać jeden z dwóch kontraktów na budowę tarczy antyrakietowej w Redzikowie.

Korpus inżynierów US Army poinformował o swoich planach na najbliższe miesiące. Głównie dotyczą one III fazy wdrażania systemu tarczy antyrakietowej, której elementy staną w Redzikowie. Z komunikatu rozesłanego do zainteresowanych tematem mediów można dowiedzieć się, że saperzy przeprowadzą dwa duże postępowania przetargowe na budowę bazy pod Słupskiem. Pierwszy kontrakt związany jest z budową budynków, w których znajdować będzie się instalacja antyrakietowa. Opiewa on na kwotę między 100 a 200 milionów dolarów. Zgodnie z deklaracjami zostanie podpisany już w przyszłym miesiącu.

Drugi kontrakt, na który Amerykanie chcą wydać od 25 nawet do 100 milionów dolarów, jest wciąż procedowany. To zamówienie dotyczy budowy biur, mieszkań i innych obiektów, w których marynarze US Navy, obsługujący tarczę, będą pracować i żyć.

O zlecenia w tym zakresie mogą ubiegać się krajowe firmy. Korpus inżynierów w grudniu zorganizował nawet konferencję w Słupskim Inkubatorze Technologicznym, w której uczestniczyło około 80 zainteresowanych wykonawców. Amerykanie podpiszą umowę z jedną dużą firmą. To z nią w kwestiach zleceń rozmawiać będą mniejsi, w tym miejscowi podwykonawcy.

Prace budowlane rozpoczną się latem tego roku. Zgodnie z oczekiwaniami obiekt ma w pełni funkcjonować do końca 2018 roku.

Bazę w Redzikowie obsługiwać będzie maksymalnie 300 marynarzy i pracowników cywilnych. Na terenie byłego lotniska wojskowego znajdzie się wyrzutnia pocisków SM-3 i radar w budynku przypominającym nadbudówkę okrętu. Wszystkie te elementy zostaną sprzężone przez cyfrowy system Aegis Ashore. Jego morska wersja zainstalowana jest na niektórych okrętach US Navy. Cztery z nich patrolują stale Morze Śródziemne i są częścią tarczy w Europie. Podobnie lądowa baza w rumuńskim Deveselu, którą właśnie oddano do użytku. Analogiczna baza znajdzie się w podsłupskim Redzikowie.

Przeczytaj także:

Szukasz informacji na temat tarczy w Redzikowie? Kliknij i przejdź do serwisu o tarczy antyrakietowej na gp24.

gp24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza