Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radni zgodzili się przyjąć do budżetu miasta dofinansowanie na przebudowę Starego Rynku

Wojciech Lesner
Wojciech Lesner
Stary Rynek w Słupsku
Stary Rynek w Słupsku Łukasz Capar
Na poniedziałkowej sesji nadzwyczajnej radni zagłosowali za przyjęciem dotacji od wojewody w wysokości 3,2 miliona złotych z przeznaczeniem na rewitalizację płyty Starego Rynku. Wciąż czekają na szczegóły propozycji lokalnego inwestora.

Kwota wprowadzona do budżetu miasta zostanie przeznaczona na zaliczkę dla wykonawcy inwestycji. Dofinansowanie mogłoby przepaść, gdy radni odrzucili je ponownie.

Przypomnijmy, że przeciw wprowadzeniu dofinansowania do budżetu miasta radni zagłosowali na środowej sesji. Wówczas prezydent Słupska, Krystyna Danilecka-Wojewódzka przekazała radnym, że prowadzi rozmowy z inwestorem zainteresowanym przebudową kwartału, gdzie znajduje się budynek byłego kina milenium. Radni podnieśli, że pomysł przedsiębiorcy powinien być z nimi wcześniej skonsultowany.

- Nic nie stało na przeszkodzie, żeby nawet w okrojonej formie, w uzgodnieniu z inwestorem, przekazać radnym zarys pomysłu – mówiła podczas zeszłotygodniowej sesji radna Anna Mrowińska.

Nadzwyczajna sesja, która odbyła się poniedziałkowym popołudniem przyniosła ostatecznie zgodę radnych na przyjęcie do budżetu miasta dofinansowania od wojewody. Radni zostali także zapoznani ze wstępną koncepcją zagospodarowania nieruchomości przyległej do płyty Starego Rynku. Na przebudowę kwartału, gdzie znajduje się budynek po kinie milenium, inwestor zamierza przeznaczyć blisko 150 milionów złotych. Koncepcja zakłada m.in. budowę podziemnego parkingu.

Radni nie chcą blokować przebudowy płyty Starego Rynku, ale czekają na szczegóły propozycji prywatnego inwestora i liczą, że wpisze się ona w ogólną koncepcję rewitalizacji tego obszaru miasta. Kompletną wizualizację pomysłu słupskiego przedsiębiorcy władze miasta zamierzają pokazać 14 grudnia.

- Oczekujemy na te spotkanie, kiedy faktycznie zostanie zaprezentowana wizualizacja i będziemy coś więcej na ten temat wiedzieć – mówił radny Paweł Szewczyk.

- Szkoda, że dzisiejsza sesja nie jest chociażby 15 grudnia po uzyskaniu całej informacji – mówiła radna Anna Mrowińska.

To, jak ważna dla miasta jest przebudowa Starego Rynku podkreślał radny Paweł Skowroński, zwracając uwagę, że kwota mająca stanowić zaliczkę dla wykonawcy pochodzi ze środków zewnętrznych.

- Rozumiem obawy, jeżeli nie mamy wizualizacji, co będzie z tym Starym Rynkiem, ale wydaje mi się, że gorzej już być nie może. Wszyscy widzimy, dlaczego nikt tego głośno nie powie – to nie są pieniądze z budżetu. To nie jest kwestia akwaparku, gdzie były prezydent mówi, że będzie kosztowało to niewiele, a okazuje się, że trzeba było z budżetu dołożyć […] - mówił.

Za przyjęciem środków na rewitalizację Starego Rynku głosowało 15 radnych, 4 wstrzymało się od głosu. Nikt nie był przeciw.

Oferty na przebudowę płyty Starego Rynku złożyły cztery firmy. Tylko jedna z propozycji mieści się w kwocie 13,5 mln złotych, którą miasto zamierza przeznaczyć na realizację inwestycji. To propozycja Strabagu opiewająca na 12,28 mln złotych. Oferty wpłynęły jeszcze od firm Flize Gres (13,87 mln zł), Krężel (15,84 mln zł) i Sorted (22,57 mln zł). Wykonawca nie został jeszcze wyłoniony.

Jeśli uda się wybrać wykonawcę inwestycji, będzie on miał 12 miesięcy na zrealizowanie wszystkich prac od dnia podpisania umowy. Na przebudowę Starego Rynku i przyległych ulic miasto otrzymało dofinansowanie z budżetu państwa. Roboty miałyby ruszyć na początku przyszłego roku.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza