Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Region słupski śpi na złożach bursztynu. Odkryto go w Możdżanowie

Redakcja
Międzynarodowe Targi Bursztynu w Gdańsku Ambermart. Dwa tysiące zakładów jubilerskich działających na Pomorzu boryka się z problem pozyskiwania surowca do wyrobów.
Międzynarodowe Targi Bursztynu w Gdańsku Ambermart. Dwa tysiące zakładów jubilerskich działających na Pomorzu boryka się z problem pozyskiwania surowca do wyrobów. Archiwum
Na ponad 20 ton szacuje się złoża bursztynu w podsłupskim Możdżanowie. Zdaniem geologów bursztyn z Możdżanowa znajduje się ok. 11 metrów pod ziemią. Odkryto go przy budowie farm wiatrowych.

Wniosek o wydanie koncesji na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż trafił już do Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku. Bursztyn w Możdżanowie w gm. Ustka wydobywać chce spółka Discovery, która kupiła już 1,84 ha działkę pod przyszłą inwestycję. Sama kopalnia miałaby zająć nawet siedmiokrotnie większą powierzchnię. Pieniądze ma zapewnić spółka Europejski Fundusz Energii ze środków własnych oraz inwestor z Chin.

Przeczytaj komentarz redaktora naczelnego: Od redaktora. Bursztyn i złoty pomysł

- Możdżanowskie złoża są bogate w najwyższej jakości bursztyn mlecznego koloru, który jest niezwykle popularny w Chinach, dlatego też głównie ten kraj będzie odbiorcą naszego surowca - informuje w komunikacie Paweł Kulczyk, prezes Europejskiego Funduszu Energii S.A.- Planujemy też eksport do Izraela. Prowadzimy już zaawansowane rozmowy w tej sprawie. W związku z rosyjskim embargiem, ceny bursztynu poszybowały w górę, co znacząco podnosi rentowność całego przedsięwzięcia.

W podsłupskim Możdżanowie znajduje się jedno z większych złóż w kraju. Aktualnie nie jest eksploatowane. Spółka szacuje jego zasobność na 20 ton, choć dotychczasowe badania geologiczne potwierdziły tylko połowę tej wielkości. Jednak bursztynowy interes pod Słupskiem może okazać się złotym. Kilogram surowca w zależności od frakcji kosztuje dziś od 350 do pięciu tysięcy dolarów.

Zdaniem geologów bursztyn z Możdżanowa znajduje się ok. 11 metrów pod ziemią. Odkryto go przy budowie farm wiatrowych.

Europejski Fundusz Energii plany względem Możdżanowa ma sprecyzowane. Wydobycie ma ruszyć w kwietniu przyszłego roku. To termin równie ambitny, co odległy.

- Udzielenie koncesji nie jest prostą sprawą - przyznaje Michał Kowalski, geolog wojewódzki. - Wniosek, który do nas dotarł, został źle przygotowany, przez co procedura się komplikuje i przedłuża. Będziemy wzywać inwestora do jego uzupełnienia.

Jeśli formalności zostaną dopięte, Możdżanowo stałoby się drugą kopalnią bursztynu na Pomorzu. Pierwsza działa od ponad roku na gdańskiej Przeróbce. W 44-hektarowe pole zainwestował Zbigniew Nowak, właściciel Zakładów Mięsnych w Jankowie koło Gdańska. Miesięcznie wydobywa się tam 30-40 kg bursztynu. Państwowy Instytut Geologiczny gdańskie złoża ocenił na 17 ton. Wydobywane są metodą odkrywkową, choć „bałtyckie złoto” można pozyskiwać też metodą hydrauliczną, czyli wtłaczając pod ziemię wodę pod ciśnieniem. Ten sposób stosuje się jednak, kiedy zalega on na większych głębokościach.

Pod Słupskiem nie powinno to być konieczne. Na bursztyn natrafiano przy okazji kopania fundamentów działających już farm wiatrowych.

Co ciekawe, na największe udokumentowane pokłady tej żywicy kopalnej natrafiono w województwie lubelskim, gdzie stwierdzono ponad tysiąc ton. Przy obecnych cenach to miliardy złotych, a złóż bursztynu bałtyckiego może być znacznie więcej. Dane szacunkowe mówią o ponad 700 tysiącach ton. Choć wydobywany w Możdżanowie surowiec miałby trafiać do Chin, to zapewne z kopalni skorzystają też pomorscy jubilerzy. Wcześniej bursztyn dostarczała kopalnia w Jantarnym w obwodzie kaliningradzkim. Jednak władze rosyjskie wprowadziły zakaz wywozu tej kopaliny poza granice kraju.

Szukasz więcej informacji ze Słupska? Kliknij i przeczytaj inne artykuły.

Zobacz także:

gp24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza