Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Remont czterech myśliwców w Redzikowie (wideo)

Marcin Barnowski, [email protected]
Członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół 28. Słupskiego Pułku Lotnictwa Myśliwskiego remontuje cztery stare myśliwce.
Członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół 28. Słupskiego Pułku Lotnictwa Myśliwskiego remontuje cztery stare myśliwce. sxc.hu
Członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół 28. Słupskiego Pułku Lotnictwa Myśliwskiego remontuje cztery stare myśliwce, które niegdyś stacjonowały na lotnisku w Redzikowie koło Słupska.

Cztery samoloty odrzutowe dokumentowały historię pułku utworzonego we wrześniu 1952 roku na lotnisku w podsłupskim Redzikowie. To maszyny, które kolejno były na jego wyposażeniu. Na dziobach samolotów widnieją roczne daty, informujące o tym, kiedy poszczególne typy wchodziły na uzbrojenie jednostki.

- Pierwsze odrzutowce typu MiG 15 bis pojawiły się tu już w 1952 roku. Były to nowoczesne maszyny, które potem na pewien czas stąd wycofano, w ramach ukarania pułku za ucieczkę jednego z pilotów tym samolotem na Bornholm. Niestety, żadnej "piętnastki" nie mamy, więc początkowy okres istnienia jednostki symbolizuje MiG 17, który wszedł na uzbrojenie nieco później - tłumaczy Janusz Chyrk, prezes stowarzyszenia i zarazem były oficer 28. SPLM.

Rarytasem jest zwłaszcza MiG 19, na którym słupscy lotnicy latali od 1958 roku. Jak podkreśla prezes Chyrk, w całej Polsce zachowały się jeszcze tylko trzy inne egzemplarze tego samolotu.

Obok stoją jeszcze MiG 21 i MiG 23. Pierwszy, z charakterystycznymi trójkątnymi skrzydłami, wszedł na uzbrojenie pułku w 1974 roku. Drugi - już ze zmienną geometrią skrzydeł - trafił do Słupska w 1979 roku.

Pułk z Redzikowa był jedyną polską jednostką lotniczą, uzbrojona w ten typ maszyn. Ponieważ w 1995 roku otrzymał on prawo nazwania się Słupskim Pułkiem Lotnictwa Myśliwskiego, na burcie samolotu do dziś zachował się herb Słupska.

W okresie, gdy istniała jednostka, maszyny były na bieżąco konserwowane. Po jej likwidacji w 2000 roku nastały jednak dla nich ciężkie czasy. Zarastały glonami i korodowały, jeden z samolotów uszkodziła rosnąca obok brzoza. Dopiero teraz, po przejęciu samolotów przez Gminę Słupsk i jej wsparciu, grupa społeczników ze stowarzyszenia rozpoczęła ich odnawianie. Dwa najstarsze samoloty są obecnie oszlifowywane i zostaną pomalowane. Będą gotowe przed rocznicą pierwszej zbiórki pułku, przypadającą 17 września. W przyszłym roku odnowione mają być dwa kolejne. Stowarzyszenie szuka chętnych do pomocy w realizacji tego przedsięwzięcia.

- Niestety, samoloty nadal nie będą udostępniane do zwiedzania szerszej publiczności, bo pozostaną na terenie zamkniętym. Boimy się przenosić je na teren otwarty z obawy przed spreyami wandali - mówią członkowie stowarzyszenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza