Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ring w Słupsku. Decydująca walka w Warszawie o dokończenie najważniejszej i najdroższej w historii inwestycji w mieście

Grzegorz Hilarecki
Grzegorz Hilarecki
- W związku z uwagami mieszkańców oraz samorządów gminy wiejskiej Słupsk, Kobylnicy i miasta Słupska zwróciłem się do ministra infrastruktury i ministra finansów o znalezienie możliwości zmiany przeznaczenia środków z budowy obwodnicy Kobylnicy i Słupska. Zamiast obwodnicy zabiegam o sfinansowanie przez rząd kolejnego etapu ringu miejskiego w Słupsku oraz obwodnicy Kobylnicy - przyznał w rozmowie z nami Piotr Müller, słupski poseł PiS oraz rzecznik rządu.

Formalnie kończą się konsultacje społeczne dotyczące przebiegu nowej obwodnicy Słupska i Kobylnicy, która wpisana jest do rządowego programu budowy 100 obwodnic. Mowa o drodze, która wytyczona zostałaby nowym śladem na zachód lub wschód od miasta i ułatwiała podróżowanie z południa DK21 na północ do Ustki. Jednak podczas konsultacji społecznych mieszkańcy okolicznych gmin wyrażali swoje wątpliwości. Nowa droga komplikowałaby wielu życie, gdyż tereny wokół miasta w dużej części zostały wykupione pod budownictwo.Również samorządy z regionu słupskiego zwróciły uwagę, że ich zdaniem warto byłoby rozważyć zmianę koncepcji. Zaproponowały zamiast obwodnicy sfinansować budowę ringu miejskiego.

Ring grudzień 2015 r. Ul. Niepodległości.

Pięć lat temu otwarto słupski ring. Przecinania wstęgi nie b...

Nowy most w Słupsku zaprojektowany i... niepotrzebny

- Taka koncepcja popierana jest przez samorządy oraz znajduje uzasadnienie w uwagach zgłoszonych przez stronę społeczną - podkreśla poseł Piotr Müller. - W ostatnim czasie byłem w stałym kontakcie z radnymi Prawa i Sprawiedliwości ze Słupska oraz ze starostą słupskim Pawłem Lisowskim, Prezydent Słupska Krystyną Danilecką-Wojewódzką, wójtem Słupska Barbarą Dykier oraz wójtem Kobylnicy Leszkiem Kulińskim. Wydaje się, że proponowana koncepcja znajduje silne poparcie. Zmiana przeznaczenia środków jest dużym wzywaniem. Zamiast finansowania drogi krajowej w ramach obwodnicy Słupska (pierwotna koncepcja) w latach 2026-2028 konieczne byłoby wygospodarowanie około 250-300 milionów ze środków rządowych w latach 2022/2023-2025/26.

- Dla nas, ale i innych samorządów z regionu, a mówimy tu jednym głosem, dokończenie ringu rozwiązywałoby komunikacyjne problemy, których nie pomogłaby do końca rozwiązać obwodnica - uważa Krystyna Danilecka-Wojewódzka, prezydent Słupska.- Każdy wie, że ring to najważniejsza inwestycja, którą dokończyć trzeba, ale bez środków centralnych się nie da.

Kolejny etap słupskiego ringu ma kosztować 125 milionów złotych

Paweł Lisowski, starosta słupski wysłał w tej sprawie list do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. - Dokończenie ringu i obwodnica Kobylnicy w tym przebiegu, który wcześniej był planowany, jeszcze przed pomysłem na nową obwodnicę miasta, jest lepszą alternatywą dla regionu - uważa.

W tej sprawie wyzwaniem jest jednak przekwalifikowanie środków z budowy dróg krajowych, za co płaci państwo, na samorządowe oraz... przyspieszenie finansowania o kilka lat.

Przypomnijmy, pierwszą część ringu (formalnie pierwsze trzy etapy budowane razem) otwarto w grudniu 2015. Były budowane, jako nowy przebieg drogi krajowej DK21 w Słupsku, stąd miasto otrzymało wsparcie unijne. Te etapy ringu kosztowały 135 mln. Zaplanowane są już kolejne, tak by powstał zamknięty pierścień wokół centrum miasta. Na IV etap od ronda na ul. Słonecznej (gdzie ma kończyć się planowana nowa obwodnica Kobylnicy), most przez Słupię, ulice przez osiedla Akademickie i Westerplatte do węzła przy obwodnicy miasto siedem lat temu zapłaciło za projekt kilkaset tysięcy złotych.Następne etapy też są wytyczone w stronę ulicy Gdańskiej, dalej do Siemnianic i stamtąd przez kolejny most nad Słupią droga ma połączyć się z rondem, na którym kończy się obecny już etap na trasie do Ustki. Niestety, od 2015 roku miasto utknęło tutaj z problemem, jak pozyskać środki centralne, skoro te etapy nie są drogą krajową. Teraz pojawiła się szansa na dokończenie tej drogi i to do 2026 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza