Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ring wolny. Kolejne starcie mieszkańców z urzędnikami w Słupsku. Czy najważniejsza w historii inwestycja drogowa w mieście jest zagrożona?

Grzegorz Hilarecki
Grzegorz Hilarecki
Budowa ringu w Słupsku napotyka na opór mieszkańców
Budowa ringu w Słupsku napotyka na opór mieszkańców Łukasz Capar
Grupa mieszkańców Słupska dąży do uchylenia decyzji środowiskowej na budowę kolejnego etapu obwodnicy śródmiejskiej. Twierdzą, że dokument jest już nieważny. Czy zatrzyma to inwestycję? - Będziemy budować - zapewniają władze miasta.

Gdy w połowie stycznia w Zarządzie Infrastruktury Miejskiej w Słupsku zostały otwarte oferty w przetargu na zbudowanie kolejnego etapu miejskiego ringu, słychać było oddech ulgi. Wpłynęło bowiem sześć zgłoszeń, w tym tańsze niż zakładali urzędnicy. Jednak nie poznaliśmy jeszcze wykonawcy, a wbicie łopaty w tym wypadku może mieć spore znaczenie. Dlaczego?
Oto bowiem Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska 31 stycznia zawiadomił władze miasta, że dopiero 31 marca zapadnie postanowienie w sprawie ważności decyzji środowiskowej dotyczącej inwestycji. Jak przyznał, ze względu na „skomplikowany charakter sprawy” nie mógł w terminie rozstrzygnąć, czy środowiskowi urzędnicy w Gdańsku postąpili słusznie, zgadzając się w ubiegłym roku na przedłużenie decyzji środowiskowej zapadłej w 2015 roku, uznając, że nic przez te lata w uwarunkowaniach środowiska w Słupsku się nie zmieniło.

- Decyzja środowiskowa z 2015 roku wygasła w lipcu ubiegłego roku. Była jednak możliwość jej przedłużenia o kolejne cztery lata, pod warunkiem że założenia środowiskowe nie uległy zmianie. Ówczesny dyrektor ZIM złożył takie oświadczenie. Zatem Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gdańsku decyzję, bez wiedzy nas, mieszkańców, przedłużył jej ważność. Moim zdaniem urzędnicy ZIM musieli mieć świadomość, że nie tylko projekt drogi ulegał przez ten czas zmianom - na przykład biegnie ona teraz od domów w odległości 8-18, a nie 30-50 metrów - ale również szacunki ruchu samochodowego są nieaktualne. Co skutkować będzie większym hałasem z przekraczaniem normy powyżej dopuszczalnych 80 decybeli - tłumaczy jeden z mieszkańców ulicy Bukowej, który będzie miał nową drogę przy płocie posesji. - Mam nadzieję, że Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska zbada, czy oświadczenie dyrektora ZIM z 2021 r. (dyrektorem był wtedy Jarosław Borecki - dop. red.) i podjęte wskutek tego w Gdańsku rozstrzygnięcie o przedłużeniu starej decyzji z 2015 roku, są rzetelne.

Zdaniem władz Słupska, prawo jest po ich stronie

- Mamy prawomocną decyzję. Możemy drogę budować tak, jak została zaprojektowana - przekonuje Marek Goliński, zastępca prezydenta Słupska. - Wszystko idzie tu zgodnie z procedurą i prawem. Mamy przetarg, wyłonimy wykonawcę i będziemy budować.

A kiedy nastąpi rozstrzygnięcie przetargu?

- Trwa sprawdzanie dokumentów złożonych przez oferentów, zarówno w zakresie kosztorysów ofertowych, jak i materiałów potwierdzających spełnienie warunków udziału w postępowaniu. Związanie ofertą w przypadku przetargu na budowę ringu to 120 dni i w tym terminie nastąpi wybór wykonawcy - tłumaczy Tomasz Orłowski, dyrektor ZIM.

Miasto dostało na ring na ten rok 60 mln zł dofinansowania z budżetu państwa. Do tego musi dołożyć 20 procent wkładu własnego. Jednak warunkiem finansowania jest, aby budowa rozpoczęła się w tym roku i zakończyła w ciągu 20 miesięcy.

Przypomnijmy, w sierpniu ubiegłego roku na specjalnej konferencji w ratuszu poinformowano, że Słupsk będzie pierwszym średnim miastem w kraju, które będzie miało ring, czyli pierścień drogowy dookoła centrum. Rzecznik rządu i poseł PiS ze Słupska Piotr Müller poinformował wtedy, że rząd zatwierdził na to 200 mln zł. Te pieniądze wpłyną do budżetu Słupska w kolejnych latach na dokończenie ringu, którego pierwsze trzy etapy oddano do użytku w 2015 roku. Wtedy były dofinansowane z funduszy Unii Europejskiej. Potem miasto nie miało pieniędzy i pomysłu na ich zdobycie na kontynuowanie drogi.

Nowy odcinek ringu (ok. 4,5 km) ma biec od ul. Poznańskiej do ul. Bohaterów Westerplatte. Dodajmy, że podczas budowy pierwszych etapów drogi po zachodniej stronie miasta mieszkańcy też protestowali, a droga została dokończona. I teraz korki w tej części Słupska zdarzają się bardzo rzadko.

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza