Rozpatrzenie protestu ws. budowy wytwórni mas bitumicznych przesunięte

Andrzej Gurba andrzej.gurba@mediaregionalne.pl
Większość mieszkańców Łodzierzy nie zgadza się na budowę wytwórni mas bitumicznych.
Większość mieszkańców Łodzierzy nie zgadza się na budowę wytwórni mas bitumicznych. Andrzej Gurba
Udostępnij:
Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Słupsku przesunęło na koniec lutego rozpatrzenie protestu mieszkańców podmiasteckiej Łodzierzy w sprawie budowy wytwórni mas bitumicznych koncernu Skanska.

- Rozpoznanie sprawy przesunięto z uwagi na stopień jej skomplikowania i niekompletność dokumentów, m.in. raportu środowiskowego - mówi Stanisław Frycz, mieszkaniec podmiasteckiej Łodzierzy, jeden z przeciwników budowy wytwórni mas bitumicznych.

Skanska na wiosnę 2013 roku chce wybudować na działce między Miastkiem a Łodzierzą, którą niedawno kupiła od Agencji Nieruchomości Rolnych, wytwórnię mas bitumicznych. Ma produkować rocznie około 100 tysięcy ton masy bitumicznej na drogi.

Na potrzeby inwestycji opracowany został raport środowiskowy. Budowa została uzgodniona z sanepidem i Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Gdańsku. 27 listopada ubiegłego roku burmistrz wydał środowiskową zgodę na inwestycję. Przez kilka miesięcy nie było protestów (mieszkańcy twierdzą, że nie wiedzieli o inwestycji - od red.).

- Burmistrz Miastka bez konsultacji z mieszkańcami i nie informując o zagrożeniach, wydał firmie decyzję środowiskową, konieczną do wystąpienia o pozwolenie na budowę. A zagrożenia są realne, nie wydumane. To hałas, zanieczyszczenie środowiska, smród, zwiększenie natężenia ruchu drogowego przez samochody ciężarowe, spadek wartości nieruchomości - mówi Stanisław Frycz z Łodzierzy, jeden z inicjatorów protestu.

Roman Ramion, burmistrz Miastka, odbija piłeczkę, mówiąc, że był czas przewidziany na konsultacje, ale nikt wcześniej w tej sprawie głosu nie zabrał, stąd pozytywna decyzja. Sam burmistrz dużych zagrożeń nie widzi.

Były już dwa spotkania władz Miastka, przedstawicieli koncernu Skaska i mieszkańców. Nie doszło na nich do porozumienia. Mieszkańcy nie wierzą w zapewnienia przedsiębiorców, że wytwórnia mas bitumicznych nie jest szkodliwa dla zdrowia i nie wpłynie na komfort życia mieszkańców.

Mieszkańcy jeszcze w grudniu ubiegłego roku zaskarżyli decyzję środowiskową burmistrza do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Słupsku. Sprawa zostanie rozpoznana pod koniec lutego.
Mieszkańcy czekając na rozstrzygnięcie sprawy w SKO, nie są bierni. Założyli stronę internetową oraz profil na Facebooku. M.in. za ich pośrednictwem zbierają podpisy pod petycją przeciwko inwestycji. Każda rodzina w Miastku ma też otrzymać ulotki.

- Nasza petycja to wyraz sprzeciwu wobec planowanej budowy wytwórni mas bitumicznych w centralnej części gminy Miastko, przy drodze wojewódzkiej 206, naprzeciwko cmentarza w Łodzierzy, w sąsiedztwie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych - 300 m, Gimnazjum w Miastku - 1100 m, ogrodów działkowych - 600 m, jeziora Lednik - 430 m, obszaru chronionego Natura 2000 Doliny Wieprzy i Studnicy - 15 m, okolic ulicy Słupskiej - 500 m. Od źródła emisji największe stężenie szkodliwych substancji wystąpi w promieniu do 1500 m. W zasięgu szkodliwego oddziaływania tego zakładu znajdzie się więc całe Miastko. Substancje te są toksyczne, drażniące, uczulające i potencjalnie rakotwórcze - napisali mieszkańcy.

- Jeszcze nie jest za późno. Pokażmy burmistrzowi, że nic o nas bez nas. W Białym Borze mieszkańcom się udało. Nie pozwól decydować za nas! Nie czekaj, aż zachorujesz! Za kilka lat może być za późno! Podpisz petycję!

Na razie petycję, która zostanie przekazana burmistrzowi, podpisało około 60 osób. Zarówno na stronie internetowej, jak i na Facebooku zamieszczone są wszystkie informacje dotyczące inwestycji, jak i działań mieszkańców. Są też informacje o wytwórniach mas bitumicznych w innych częściach kraju, a w zasadzie o uciążliwościach, które są z nimi związane.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 11

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
A jednak ponad 200 osób podpisało się w ciągu 3 dni. Ta petycja ma sen. Wszyscy chcą mieć miejsca pracy, ale nie kosztem standardu życia. Pracujemy żeby żyć, a nie odwrotnie.

Ciekawe ile z tych osób faktycznie istnieje. Na pewno ta petycja to sen, sen na jawie.
n
nazgul
ja jestem za budową wytwórni i koniec a protestuje kto ?mocherowe berety babcie ,dziadki i cwaniaki co maja stałe posadki
m
miastko
A jednak ponad 200 osób podpisało się w ciągu 3 dni. Ta petycja ma sen. Wszyscy chcą mieć miejsca pracy, ale nie kosztem standardu życia. Pracujemy żeby żyć, a nie odwrotnie.
m
miastko
A może by tak zrobić protest przeciwko protestującym z Łodzierzy? I niechby pojawili się na nim wszyscy bezrobotni i robotni, którym milszy rozwój miasta niż jego powolne wymieranie.

Jestem za protestem przeciw protestującym z Łodzierzy!
h
hunt
A może by tak zrobić protest przeciwko protestującym z Łodzierzy? I niechby pojawili się na nim wszyscy bezrobotni i robotni, którym milszy rozwój miasta niż jego powolne wymieranie.

Miastko już umarło..tylko nie do wszystkich to dotarło..jaki rozwój? Jak pamiętam od urodzenia mieszkając w tej niszy..tylko same rozbiórki tego,co dawni mieszkańcy Rumellsburga zbudowali..nawet powiatu nie potrafią wywalczyć dzisiejsi patrioci.
z
zwierzak
A może by tak zrobić protest przeciwko protestującym z Łodzierzy? I niechby pojawili się na nim wszyscy bezrobotni i robotni, którym milszy rozwój miasta niż jego powolne wymieranie.
k
konsultacji nie było...
Pan Burmistrz mówi o konsultacjach, szkoda że spotkania zorganizował po fakcie, jak już podjął decyzję...
h
ha ha ha
jakiej pracy? ok 10 osób, a faktycznie rekrutacja na 5 stanowisk....
h
hh55
ludzie w Miastku nie mają pracy,a mieszkańcy Łodzierzy którzy pracują w Miastku protestują przeciwko nowym miejscom pracy.Mam nadzieję,ze ten zakład powstanie
h
hunt
Jako jedyny odpowiem Ci z czystym sumieniem..wyjedź z Polski nie bądź patriotą,najlepiej z całą rodziną..bo "tort obiecany",już dawno został podzielony..pozostała tylko pusta tortownica.
Chcesz w takim zakładzie pracować za 1000 złotych a w wieku 67 lat dostać tak niską emeryturę od Państwa Polskiego..Orła Białego i Panie Świeć nad jego duszą..amen.
Dzieci Ci tego nie wybaczą a żona tym bardziej..więc good bay w Norwegii :-)
G
Gość
oddajcie dla bytowa oni wezma te firme razem ze szkola w lodzierzy
tak nikogo nie bylo a teraz mieszkancy lodzeirzy sie obudzili
BATRUCHA POPROSCIE TO WAM POMORZE ON JEST W SEJMIKU W OCHRONIE SRODOWISKA I ROLNICTWA MA DUZE DOSWIADCZENIE TYLE LAT JAK ROBIL MIS WSI TO ZABAWA A JAK ZAKLAD POWSTAJE TO WAM ZLE LUDZIE
WY SAMI NIE WIECIE CO CHCECIE
Jak cala gmina na to przystanie co wy checie i wladze to nigdy zaden zaklad nie powstanie na terenie gminy NIE DBACIE O INTERESY GMINY ALE TO NA PEWNO NAUCZYCIELE Z POSADAMI BO PRZECIEZ TO PRZEWAZA W LODZIEZY PO CO TAM ZAKLAD GAM...E
Dodaj ogłoszenie