Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ruszyły konsultacje społeczne w sprawie przebudowy ul. Sułkowskiego i Leszczyńskiego. Dlaczego są ważne?

Wojciech Lesner
Wojciech Lesner
Ulica Sułkowskiego zyska nową nawierzchnię i chodniki
Ulica Sułkowskiego zyska nową nawierzchnię i chodniki Łukasz Capar
Kolejne słupskie ulice mają zmienić swoje oblicze. Dziś (26 lipca) startują konsultacje społeczne w sprawie przebudowy ulic Sułkowskiego i Leszczyńskiego. Będą nowe nawierzchnie i chodniki. Zarząd Infrastruktury Miejskiej podkreśla, dlaczego rozmowy z mieszkańcami pełnią ważną rolę w procesie realizowaniu inwestycji.

Projekt przebudowy ulicy Leszczyńskiego zakłada powstanie nowej nawierzchni, obustronnych chodników oraz ścieżki rowerowej po zachodniej stronie ulicy. Ponadto, funkcjonujące przy Leszczyńskiego przystanki komunikacji miejskiej mają zostać dostosowane do osób o specjalnych potrzebach (jezdnia na wysokości peronu, krawężniki peronowe). Projekt zakłada również postawienie wiat przystankowych. Oprócz tego, przejścia dla pieszych zostaną oświetlone i przebudowana zostanie kanalizacja deszczowa.

Ulica Sułkowskiego również zyska nową nawierzchnię. Po jej południowej stronie wytyczony będzie chodnik, natomiast po stronie północnej ścieżka pieszo-rowerowa. Wyniesione zostaną skrzyżowania z ulicami Krajewskiego, Pułaskiego i Chłapowskiego. Projekt zakłada oświetlone przejścia dla pieszych oraz budowę kanału technologicznego.

Od dziś (26 lipca) swoje uwagi nt. projektów mieszkańcy mogą kierować do Zarządu Infrastruktury Miejskiej. Po raz kolejny władze miasta wraz z ZIM-em namawiają słupszczan do aktywnego uczestnictwa w konsultacjach społecznych. Dlaczego są one tak ważne?

- To nie jest tak, że nie słuchamy ludzi. Owszem, niektóre ze zgłaszanych uwag są nie do zrealizowania, bo np. są niezgodne z przepisami. Niemniej, każdy głos się przyda, bo czasami projektant też coś przeoczy, jesteśmy tylko ludźmi – tłumaczy Jarosław Borecki, dyrektor Zarządu Infrastruktury Miejskiej. - Mieszkańcy, którzy są z tych okolic, najlepiej wiedzą, jakie są ich potrzeby i co możemy jeszcze w tych projektach zmienić. W wielu projektach, przy których konsultacje się odbywały i było dużo pomysłów, dużo zmian wprowadziliśmy – podkreśla.

Warto dodać, że każda uwaga zgłoszona drogą konsultacji społecznych, musi zostać rozpatrzona. Faktycznie, niektóre z nich nie są uwzględniane, bo np. nie dotyczą koncepcji określonej przez projekt, bądź proponowane zmiany są niezgodne z przepisami. Należy jednak pamiętać, że głos mieszkańców się liczy – dzięki licznym uwagom nt. miejsc parkingowych przy ul. Norwida, zostanie zlikwidowany wąski pas zieleni, co pozwoli na pogłębienie miejsc dla samochodów. Miasto podkreśla, że mieszkańcy mają realny wpływ na ostateczny wygląd projektu. Na problem niskiej frekwencji w konsultacjach społecznych zwraca uwagę Jarosław Borecki:

- Nie ma chętnych do konsultacji. Przeważnie „konsultacje” odbywają się po zakończeniu inwestycji – „dlaczego tak zrobiliście”, „mogliście to zrobić inaczej”. Jeszcze raz prosimy o branie udziału w tych konsultacjach, my naprawdę wysłuchamy wszystkich uwag, odpowiemy na pytania. Jeżeli faktycznie są jakieś rzeczy, na które powinniśmy zwrócić uwagę, na pewno na te rzeczy uwagę zwrócimy.

Czego dotyczą najczęściej propozycje mieszkańców?

- Jeżeli chodzi o kwestie drogowe – są to uwagi dotyczące wjazdów, chodniczków, miejsc postojowych dla inwalidów. Jeżeli chodzi o parki, to tych uwag jest przyjmowanych więcej. Staramy się, żeby zmieścić się w finansach, jakie posiadamy – wskazuje Borecki.

Konsultacje społeczne w sprawie przebudowy ulic Leszczyńskiego i Sułkowskiego potrwają do 16 sierpnia. Mieszkańcy mogą pisemnie zgłaszać swoje uwagi na adres Zarządu Infrastruktury Miejskiej (ul. Przemysłowa 73) oraz elektronicznie na adres [email protected]. Będzie miało miejsce również spotkanie konsultacyjne 3 sierpnia o godz. 16:00 (dot. ul. Leszczyńskiego) i 17:00 (dot. ul. Sułkowskiego) w sali 211 słupskiego Ratusza. Ponadto zaplanowano dyżury konsultacyjne 2 i 9 sierpnia (w godz. 9:00 – 15:00) w siedzibie ZIM-u, na których mieszkańcy będą mogli zapoznać się z dokumentacją projektową i złożyć formularz z uwagami. Są one dostępne także na stronie internetowej ZIM-u oraz słupskich konsultacji społecznych.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza