Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Samorządowcy z naszego regionu na okręcie USS Donald Cook (wideo)

Redakcja
Samorządowcy dopytywali amerykańskich marynarzy o radar, który jest na wyposażeniu okrętu. Podobna instalacja ma trafić do Redzikowa
Samorządowcy dopytywali amerykańskich marynarzy o radar, który jest na wyposażeniu okrętu. Podobna instalacja ma trafić do Redzikowa Fot. Arch. prywatne
W niedzielę samorządowcy z regionu gościli na USS Donald Cook. Amerykański okręt to pływająca tarcza antyrakietowa.

Barbara Dykier, wójt gminy Słupsk, starosta Zdzisław Kołodziejski i wiceprezydent Słupska Marek Biernacki gościli w niedzielę na okręcie USS Donald Cook. Razem z innymi samorządowcami i przedstawicielami Pomorskiej Agencji Rozwoju Regionalnego zwiedzali amerykański niszczyciel rakietowy, który wpłynął trzy dni temu do portu w Gdyni. Ich wizyta na pokładzie tej pływającej tarczy antyrakietowej miała związek głównie z radarem, który w przeciągu dwóch lat ma trafić do Redzikowa. Analogiczne urządzenie znajduje się na wyposażeniu USS Donald Cook.

- Oprowadzono nas po okręcie, rozmawialiśmy też z osobami wyznaczonymi z załogi - relacjonuje Paweł Lisowski, członek zarządu powiatu słupskiego. - Objaśniano działanie i zasady pracy radaru. Poinformowano, że strona amerykańska wykonywała pewne symulacje dla Redzikowa. Miało z nich wynikać, że emisja radaru nie będzie przekraczać i tak wyśrubowanych polskich norm.

Samorządowców zapewniono, że nie mają się czego obawiać. Tłumaczono, że urządzenie pod Słupskiem będzie nachylone pod kątem i będzie skanować tylko przestrzeń powietrzną. Co więcej, w przeciwieństwie do radaru zainstalowanego na okręcie, ten w Redzikowie nie będzie działać przez cały czas. Ma być włączany w wypadku zagrożenia. W normalnym trybie pracy tylko raz na 48 godzin. Wówczas działać ma przez kilka minut.

Podobieństw między okrętem a elementem tarczy antyrakietowej, który powstanie na terenie byłego lotniska wojskowego, jest więcej. USS Donald Cook uzbrojony jest w takie same antyrakiety, jakie docelowo trafią do Redzikowa. Razem z trzema innymi okrętami wyposażonymi w system Aegis stacjonuje w hiszpańskiej bazie Rota. Właśnie w lądową wersję systemu Aegis wyposażona będzie baza oddalona o kilka kilometrów od centrum Słupska.

Obecność amerykańskich okrętów na wodach Europy to pierwszy etap budowy tarczy antyrakietowej. Drugi to istniejąca już lądowa baza w rumuńskim Deveselu. Trzeci etap to instalacja w podsłupskim Redzikowie, która gotowość operacyjną ma zyskać w 2018 roku.

Szukasz informacji na temat tarczy w Redzikowie? Kliknij i przejdź do serwisu o tarczy antyrakietowej na gp24.

Przeczytaj inne artykuły na gp24.pl:

gp24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza