Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Słupsk> Miliony na rewitalizację centrum miasta

Zbigniew Marecki [email protected] tel. (59) 848 81 00 Fot. UM Słupsk
Wizualizacja Słupskiego Centrum Organizacji Pozarządowych i Ekonomii Społecznej i rozbudowa Teatru Rondo.
Wizualizacja Słupskiego Centrum Organizacji Pozarządowych i Ekonomii Społecznej i rozbudowa Teatru Rondo.
Marzenie o rewitalizacji Traktu Książęcego w Słupsku stanie się faktem. Wczoraj Zarząd Województwa Pomorskiego przyznał miastu prawie 32 miliony zł unijnej dotacji.

Cały projekt ma być zrealizowany do 2013 roku.

W słupskim ratuszu wczoraj świętowano. Prezydentowi Maciejowi Kobylińskiemu udało się bowiem osiągnąć cel, o który zabiegał już ponad 2 lata. - Rewitalizacja Traktu Książęcego będzie największą inwestycją za unijne pieniądze w mieście. Ona zmieni wygląd centrum miasta i da mu nowy impuls rozwojowy. Cieszymy się, że nasz projekt dostał najwyższą ocenę wśród tych, które zostały uznane za priorytetowe w województwie - mówi Mariusz Smoliński, rzecznik prasowy prezydenta Słupska.

- Projekt rzeczywiście był dobrze przygotowany, a jednogłośne głosowanie potwierdza, że atmosfera w Gdańsku sprzyja Słupskowi - ocenia Wiesław Kamiński, członek Zarządu Województwa.

Wartość projektu jest oszacowano na 47,2 mln zł. Unijna dotacja stanowi 70 procent tej kwoty. Reszta będzie pochodzić z budżetu miasta oraz od jego partnerów - 15 wspólnot mieszkaniowych z kamienic przy ul. Wojska Polskiego, Niedziałkowskiego oraz Krasińskiego.

W wyniku wdrożenia w życie tego projektu dojdzie do remontu lub budowy kilkudziesięciu obiektów. Przewidziano w nim modernizację 15 kamienic, budowę Ośrodka Sportowo-Rekreacyjnego przy ul. Niedziałkowskiego (za planowaną do odnowienia salą gimnastyczną "mechanika") wraz ze świetlicą środowiskową, klubem seniora, salą tańca, salą korekcyjną i siłownią.

Ponadto dojdzie do rozbudowy Teatru Rondo, budowy obiektu Słupskiego Centrum Organizacji Pozarządowych i Ekonomii Społecznej, przebudowy Skweru im. Pierwszych Słupszczan, przejścia podziemnego pod ul. A. Łajming, ul. Starzyńskiego, deptaka przy ul. Wojska Polskiego, budowy Pracowni Ceramicznej oraz stworzenia tzw. podwórka kulturalnego (ze sceną, placem zabaw dla dzieci, skwerem z fontanną), które ma powstać na placu po synagodze przy ul. Niedziałkowskiego.

Projekt obejmuje również szereg działań, które magistrat będzie realizował razem z Centrum Wolontariatu, Komendą Miejską Policji oraz Centrum Inicjatyw Obywatelskich w Słupsku. Dzięki nim ma powstać nowy festiwal teatrów oraz szereg przedsięwzięć zawiązanych z tańcem nowoczesnym i rozmaitymi zajęciami służącymi rozwojowi zainteresowań i przeciwdziałaniu przestępczości albo nieprzystosowaniu społecznemu.

Bartosz Gwóźdź-Sproketowski, dyrektor Wydziału Rozwoju Miasta zdradza, że już trwają przygotowania do ogłoszenia pierwszych przetargów na wykonanie prac, które są zaplanowane jeszcze w tym roku. Chodzi m.in. o przebudowę przejścia podziemnego oraz Skweru im. Pierwszych Słupszczan.

Czy jednak starczy na to pieniędzy z budżetu miasta , bo - jak wiadomo - dotacja unijna jest przekazywana w formie refundacji za wykonane już prace?

- Na sesji lipcowej wystąpimy z projektem uchwały dotyczącej koniecznych zmian w budżecie miasta. Nie powinno być z tym problemu, bo w tym roku na realizację projektu będzie w sumie potrzeba około 7 milionów złotych, a mamy niewykorzystane pieniądze z innych inwestycji. Jednocześnie będziemy prowadzili negocjacje z marszałkiem województwa, abyśmy w kolejnych latach mogli korzystać z zaliczek z dotacji unijnej - mówi Gwoźdź-Sproketowski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza