Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Słupsk. Pokaz sprzętu dla niepełnosprawnych

Zbigniew Marecki
Sala Doświadczania Świata. To miejsce, które pobudzając zmysły, pomaga niepełnosprawnym dzieciom wychodzić z autyzmu.
Sala Doświadczania Świata. To miejsce, które pobudzając zmysły, pomaga niepełnosprawnym dzieciom wychodzić z autyzmu. Fot. Krzysztof Tomasik
Wydłuża się kolejka chętnych na dofinansowanie do zakupu specjalistycznych urządzeń dla niepełnosprawnych. Jest w czym wybierać, bo producenci i handlowcy oferują coraz nowocześniejszy sprzęt, dostosowany do oczekiwań pacjentów.

Pokaz sprzętu dla niepełnosprawnych, który wczoraj już po raz drugi zorganizowało Centrum Informacji dla Osób Niepełnosprawnych w Słupsku, naprawdę robi wrażenie.

15 wystawców z całego kraju, którzy pokazali swoją ofertę, zaprezentowało naprawdę ciekawe produkty. Zwiedzającym bardzo się podobał się m.in. e-lektor stworzony przez Jana Gawlika z Warszawy, który jest nowoczesnym, mobilnym urządzeniem z funkcją dyktafonu, przeznaczonym do słuchania książek oraz wcześniej skanowanych tekstów, odczytywanych przez syntezator mowy. Kosztuje ponad 1500 złotych. Nową epokę aparatów słuchowych zwiastują z kolei produkty duńskiej firmy Oticon. Sprzedaje je m.in. słupska firma Corekton.

- To są mikrokomputery o wielkiej czułości, które wydobywają mowę z rozmaitych szumów i hałasów wokół nas. Niektóre z nich potrafią już także współpracować z telefonami - mówi Anna Lebiedziewicz z Corektonu. W zależności od stopnia zaawansowania technologicznego kosztują od kilkuset złotych do nawet 10 tysięcy złotych, a te najpopularniejsze przeszło 2 tysiące złotych.

Coraz droższe są również wózki elektryczne, które mogą być dostosowane do indywidualnych potrzeb niepełnosprawnego. Firma Gomed z Gdańska zachwalała wczoraj całą serię rozmaitych wózków firmy Mobilex. Za każdy z nich trzeba już płacić ponad 10 tysięcy złotych.

- To nie jest problem, bo można uzyskać nawet 99 procent dofinansowania - zapewnia Jacek Pietkiewicz, przedstawiciel firmy Gomed.

Problem w tym, że liczba oczekujących na dofinansowanie robi się coraz dłuższa, a pieniędzy brakuje.

- Mój wujek chciał uzyskać dofinansowanie z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na zakup samochodu dla niepełnosprawnego. Okazało się, że w tym roku nie ma na to szans, bo nie ma pieniędzy - opowiada Jakub Wojas ze Słupska.

- To nie jest tak, że gdy nie uzyskamy pomocy z jednego źródła, to nie mamy szans gdzie indziej. Oprócz PFRON-u, są jeszcze powiatowe i miejskie centra pomocy rodzinie oraz rozmaite fundacje. Trzeba tylko szukać kontaktów. Jak mogę trochę podpowiedzieć, ale zainteresowani również muszą się wykazać aktywnością - mówi Beata Kątnik, pełnomocnik ds. niepełnosprawnych prezydenta Słupska.

O tym jak sobie pomóc, mówią także dystrybutorzy sprzętu dla niepełnosprawnych.
- Z Narodowego Funduszu Zdrowia każdy może uzyskać 560 złotych refundacji na zakup aparatu słuchowego. Osoba niepełnosprawna może się również starać o dofinansowanie z miejskiego lub powiatowego centrum pomocy rodzinie. Gdy je uzyska, to starcza na bardzo dobry sprzęt - dodaje Anna Lebiedziewicz z Corektonu.
Pomocą w pozyskaniu pieniędzy oraz w rozwiązaniu różnych spraw formalnych służy również Centrum Informacji dla Osób Niepełnosprawnych.

- To prawda, że nowoczesny sprzęt drożeje i trudno go kupić za gotówkę, ale można zabiegać na różne sposoby o jego pozyskanie. My mamy nawet do pomocy prawnika - mówi Anna Cichecka, jedna z organizatorek wczorajszego pokazu.

Prawnik dla niepełnosprawnych

Przyjmuje bezpłatnie w każdą środę, w godz. od 13.30 do 16, w siedzibie Polskiego Związku Niewidomych przy ul. Sienkiewicza 8. Zapisy telefoniczne pod numerem 059 8475520, kontakt e-mailowy: [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza