Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Słupsk. W sobotę rozpoczęcie Festiwalu Pianistyki Polskiej

Anna Czerny-Marecka [email protected]
Ubiegłoroczny koncert inauguracyjny festiwalu.
Ubiegłoroczny koncert inauguracyjny festiwalu. Fot. Krzysztof Tomasik
W sobotę zaczyna się 43. Festiwal Pianistyki Polskiej w Słupsku. Jeśli jeszcze nie kupiliście biletów na inaugurację i finał, pędźcie do kasy filharmonii, bo zostały pojedyncze.

Zrecenzuj i ty

Zrecenzuj i ty

Po raz pierwszy w historii FPP melomani będą mieli okazję na bieżąco wyrażać publicznie swoje opinie i refleksje po koncertach. Od 5 września zapraszam na mój internetowy blog: mara.redblog.gp24.pl, gdzie po każdym koncercie podzielę się z Państwem swoimi odczuciami, licząc na Wasze komentarze.

Program trwającego do 11 września FPP jest tak skonstruowany, że każdy meloman znajdzie coś dla siebie. Poza tym będziemy mogli zorientować się, kto w polskiej młodej pianistyce zasługuje na uwagę. Przypomnijmy, że Słupsk był jednym z pierwszych miejsc, gdzie zabłysła gwiazda młodziutkego wtedy Rafała Blechacza, zanim wygrał Konkurs Chopinowski. Dzięki FPP możemy też obserwować rozwijającą się karierę Stanisława (niegdyś Stasia) Drzewieckiego. Ten utalentowany pianista zagra na inauguracji I Koncert fortepianowy e-moll Chopina.

Tego samego dnia usłyszymy wykonywany w Słupsku po raz pierwszy "Koncert na 2 fortepiany“ Grażyny Bacewicz, której utworów będzie więcej w związku z rocznicą 100-lecia jej urodzin i 40-lecia śmierci. Zagra go Lutosławski Piano Duo, czyli Emilia Sitarz i Bartłomiej Wąsik, którzy rok temu rozgrzali słupską publiczność koncertem folkowym z zespołem perkusyjnym. Tegoroczny FPP będzie tak samo emocjonujący jak ubiegłoroczny.

Program FPP

5 września: filharmonia, godz. 19, Lutosławski Piano Duet - "Koncert na dwa fortepiany Bacewicz“; Stanisław Drzewiecki - Koncert f-moll Chopina. Solistom towarzyszy Orkiestra Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica pod batutą Bohdana Jarmołowicza.

6 września: filharmonia, godzina 19, walce romantyczne i Mozart w wykonaniu Elżbiety Karaś-Krasztel i kwartetu smyczkowego Prima Vista. d 7 września: filharmonia, godz. 19, Chopin jazzowy - Andrzej Jagodziński Trio.

8 września: filharmonia, godz. 19, utwory Prokofiewa, Bacewicz, Chopina i Elsnera w wykonaniu pianistów Bartłomieja Kominka i Joanny Ławrynowicz oraz kwartetu Prima Vista.

9 września: filharmonia, godz. 19, Schumann i Chopin w wykonaniu Wojciecha Świtały.

10 września, filharmonia, godz. 19, koncert na orkiestrę smyczkową Bacewicz i Rachmaninowa Rapsodia na temat Paganiniego na fortepian i orkiestrę oraz Magnificat Kilara. Wykonawcy: Beata Bilińska (fortepian), Marta Boberska (sopran), Tomasz Krzysica (tenor), Przemysław Firek (bas), chóry Politechniki Szczecińskiej Collegium Maiorum oraz Politechniki Gdańskiej, orkiestra Sinfonia Baltica pod batutą Bohdana Jarmołowicza (jednocześnie koncert jest inauguracją 32. sezonu naszej orkiestry).

11 września, filharmonia, godz. 19, występy laureatów Estrady Młodych (recitale Estrady Młodych w zamku
- 7, 8, 9 września o godz. 16), a także Chopina Wariacje B-dur op. 2 na temat Mozarta "La ci darem la mano", Andante spinato i Wielki Polonez Es-dur w wykonaniu Wojciecha Waleczka oraz I Koncert fortepianowy b-moll Czajkowskiego w wykonaniu Przemysława Witka. Pianistom towarzyszyć będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Koszalińskiej pod dyrekcją Rubena Silvy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza