Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Słupszczanie uhonorowani za zasługi dla województwa

Zbigniew Marecki
Anna Bogucka-Skowrońska.
Anna Bogucka-Skowrońska. Łukasz Capar
Mecenas Anna Bogucka-Skowrońska i prof. Zygmunt Szultka otrzymali Honorowe Wyróżnienie za Zasługi dla Województwa Pomorskiego.

Te honorowe wyróżnienia są przyznawane od 2004 roku. Pierwszą osobą, którą wyróżniono, był prezydent Lech Wałęsa. Zwykle co roku wyróżnia się jedną osobę i jedną instytucję. W tym roku Konwent Honorowy zdecydował się wyróżnić dwie osoby ze Słupska.

- Cieszę się, że dostrzeżono wkład pani mecenas Anny Boguckiej-Skowrońskiej oraz prof. Zygmunta Szultki, bo to są osoby o dużych zasługach i osiągnię­ciach, choć z perspektywy Trójmiasta wiedza na ich temat nie zawsze przebija się do świadomości ogółu mieszkańców województwa pomorskiego - mówi Marek Biernacki, radny wojewódzki ze Słupska, a jednocześnie członek Konwentu Honorowego.
W poniedziałek radni Sejmiku Pomorskiego przyjęli uchwały zatwierdzające to wyróżnienie. Uroczysta gala, podczas której zostaną one wręczone wyróżnionym, odbędzie się podczas marcowego posiedzenia Sejmiku Pomorskiego.

Mecenas Anna Bogucka-Skowrońska ukończyła studia prawnicze na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Odbyła aplikację sądową i adwokacką. Od 1970 wykonuje zawód adwokata w Słupsku. Należała do Stronnictwa Demokratycznego. Była członkiem Solidarności, tworząc struktury związkowe w regionie słupskim. W stanie wojennym była internowana jako jedyna kobieta regionie.

Po zwolnieniu przewodniczyła Ośrodkowi Słupskiego Biskupiego Komitetu Pomocy Osobom Pozbawionym Wolności i Ich Rodzinom, współpracującym z Komitetem Prymasowskim. Brała udział w kilkudziesięciu procesach politycznych, broniąc społecznie takich działaczy opozycji, jak Lech Wałęsa, Zbigniew Romaszewski, Anna Walentynowicz, Bogdan Lis. Po 1989 zasiadła w Senacie I kadencji z ramienia Komitetu Obywatelskiego, II kadencji z ramienia Unii Demokratycznej oraz IV kadencji z ramienia Unii Wolności. Pracowała jako sędzia Trybunału Stanu. Będąc senatorem III kadencji, reprezentowała Izbę Wyższą w Krajowej Radzie Sądownictwa.

Profesor Zygmunt Szultka studiował na Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika. Tytuł naukowy profesora uzyskał w 1996 r., zaś profesora zwyczajnego w 2008 r. Po studiach pracował w Muzeum Stutthof w Sztutowie, redakcji dziennika "Głos Koszaliński" w Koszalinie, Archiwum Państwowym w Koszalinie i Archiwum Państwowym w Słupsku, na stanowisku kierownika.

Przez następne półtora roku był pracownikiem Koszalińskiego Ośrodka Naukowo Badawczego w Koszalinie, by w 1976 r. roku przejść do stacji naukowej Polskiego Towarzystwa Historycznego w Słupsku. W 1983 r. został zatrudniony w Instytucie PAN w Warszawie, w Pracowni Historii Niemiec i Stosunków Polsko-Niemieckich w Poznaniu. Od 1 kwietnia 2006 pracował w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Szczecińskiego. Równolegle z pracą zawodową od 1968 r. prowadził badania naukowe.

Profesor posiada bardzo duży dorobek naukowy wyrażający się około 300 publikacjami.
Pan prof. dr hab. Zygmunt Szultka jest najwybitniejszym uczniem, później współpracownikiem i kontynuatorem pracy profesora Gerarda Labudy. Przez prof. Gerarda Labudę był uważany za najlepszego znawcę stosunków polsko-niemieckich, a szczególnie najlepszego znawcę dziejów całego Pomorza. Profesor jest najlepszym znawcą archiwów pomorskich rozsianych w Polsce, w Niemczech i w innych krajach Europy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza