Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Średniowieczna baszta obronna w Słupsku będzie zrekonstruowana do końca roku

Magdalena Olechnowicz
Magdalena Olechnowicz
Trwają prace nad odbudową historycznych budynków w rejonie największej kładki nad Słupią. Do końca roku zostanie zrekonstruowana średniowieczna baszta i charakterystyczny dla przedwojennej zabudowy budynek przymurny, w którym znajdzie się miejsce dla wielu ciekawych inicjatyw.
Trwają prace nad odbudową historycznych budynków w rejonie największej kładki nad Słupią. Do końca roku zostanie zrekonstruowana średniowieczna baszta i charakterystyczny dla przedwojennej zabudowy budynek przymurny, w którym znajdzie się miejsce dla wielu ciekawych inicjatyw. Krzysztof Głowinkowski
Trwają prace nad odbudową historycznych budynków w rejonie największej kładki nad Słupią. Do końca roku zostanie zrekonstruowana średniowieczna baszta i charakterystyczny dla przedwojennej zabudowy budynek przymurny, w którym znajdzie się miejsce dla wielu ciekawych inicjatyw.

Efekty pracy widać gołym okiem w okolicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Słupsku i nowej kładki łączącej ulice Grodzką i Szarych Szeregów.

- Po miesiącach dużych perturbacji nastąpiło duże przyspieszenie. Budowa zmienia się z dnia na dzień. Wybrnięto z kłopotów technicznych, które się pojawiały, a były związane m.in. z kwestiami archeologicznymi i konserwatorskimi, których nie dało się przewidzieć na etapie tworzenia dokumentacji - mówi Paweł Krzemień, kierownik referatu rewitalizacji miasta w Urzędzie Miejskim w Słupsku. - jest to obiekt trudny, w przeszłości w bezpośrednim sąsiedztwie bardzo dużo się działo - zarówno w okresie przedwojennym i powojennym. Nadsypano tam m.in gruzy miasta. wszystko to złożyło się na pewne opóźnienia, ale teraz mamy to za sobą i budowa idzie sprawnie do przodu.

Najważniejsze prace już wykonano

- Położono już więźbę dachową na budynku przymurnym, za chwilę zacznie się kładzenie docelowej dachówki ceramicznej, potem zrobiona zostanie stolarka okienno-drzwiowa i wtedy będzie można przejść do wykończenia wewnątrz. W przypadku odbudowy muru i konstrukcji samej baszty - wykonane są fundamenty pod te obiekty. Oczyszczona też cegłę, którą odzyskano z oryginalnego muru i zostanie ona wykorzystana przy rekonstrukcji - mówi Krzemień.

Prace zakończą się do końca tego roku

- Takie też są wymogi projektowe - inwestycja jest dofinansowana ze środków unijnych i ze środków budżetu państwa i do końca roku musi być zakończona - mówi Paweł Krzemień.

Przypomnijmy, że inwestycja realizowana jest w ramach projektu z "Łamiemy bariery, łączymy pokolenia – rewitalizacja Obszaru Podgrodzia, Starego Miasta i Śródmieścia Miasta Słupska”. Koszt wzniesienia na nowo baszty wraz z sąsiednim budynkiem i murami oblicza się na niecałe sześć milionów złotych. Nowe zabytki mają uzupełnić istniejące historyczne i architektoniczne zagospodarowanie terenu w sąsiedztwie dawnego kościoła klasztornego Sióstr Norbertanek pw. św. Mikołaja, czyli dzisiejszej siedziby Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Historyczne obiekty zostaną odbudowane i zaadaptowane na potrzeby Centrum Współpracy Międzypokoleniowej i Streetworkingu. Prace obejmą rekonstrukcję trzykondygnacyjnej średniowiecznej baszty, którą zwieńczy stożkowy dach kryty ceramiczną dachówką. Natomiast elewacja zostanie odtworzona z cegły, o wymiarach zgodnych z tą oryginalną, używaną na początku XV wieku.

Parter budynku zostanie przystosowany do potrzeb pasjonatów historii. W pomieszczeniach prowadzone będą zajęcia rzemiosła historycznego. Na pierwszym piętrze zlokalizowana zostanie placówka wsparcia dziennego oraz przestrzeń dla streetworkerów pracujących w obszarze rewitalizacji, a na poddaszu prowadzona będzie działalność skierowana do osób starszych. Zajęcia prowadzone w centrum seniora, będą wpływały na aktywizację społeczną osób starszych i rozwój ich zainteresowań. Oprócz tego w obiekcie znajdzie się sala wykładowo-ekspozycyjna oraz pomieszczenia biurowe. Odtworzone obiekty zostaną pięknie podświetlone.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza