Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Strażnicy skontrolowali lasy. Wielu z nas wciąż nie dba o przepisy, posypały się mandaty. Tego lepiej nie robić na łonie natury

OPRAC.:
Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
W lesie też można otrzymać mandat. Za co?
W lesie też można otrzymać mandat. Za co? Robert Woźniak/Polska Press/zdjęcie ilustracyjne
W październiku wielu z nas szuka w lesie grzybów, spaceruje z psem lub w ciszy podziwia piękno natury. Świadomie lub nie, niektórzy w trakcie niewinnej wycieczki mogą złamać obowiązujące zakazy. Akcja „Jesień 23” powstała w celu wyeliminowania szkodnictwa leśnego. Działania zakończyły się, a Straż Leśna nałożyła sporo mandatów. Jakie przewinienia najczęściej popełniane są wśród drzew?

Spis treści

Kradzieże drewna, nieuprawniony wjazd do lasu, staranowanie leśnika – to część działań, za które leśnicy nałożyli sporo mandatów na początku października. Akcja trwała do 8 października, w najbliższym czasie leśnicy podsumują, jaki przyniosła w pełni efekt.

Człowiek wciąż niszczy przyrodę

Akcja „Jesień 23” ukazała problem niszczenia krajowych lasów. Wciąż słyszy się o aktach wandalizmu, niebezpiecznych zdarzeniach lub nieznajomości przepisów obowiązujących na danym terenie. Na przełomie września i października wspólne patrole Straży Leśnej objęły tereny nadleśnictw Dukla, Kołaczyce i Strzyżów. Złapano tam m.in. sprawcę kradzieży drewna i grzybiarzy, którzy złamali zakaz wjazdu do wybranych lasów.

- Najgroźniejszym jednak zdarzeniem była próba staranowania strażnika leśnego przez kierowcę quada, która skończyła się obrażeniami dłoni u funkcjonariusza. Kierujący pojazdem, widząc zatrzymującego go strażnika, najpierw zwolnił, po czym przyspieszył gwałtownie, powodując u interweniującego obrażenia dłoni – informuje Wojciech Zajdel, specjalista ds. ochrony mienia w RDLP w Krośnie.

Do zdarzenia doszło na terenie Nadleśnictwa Kołaczyce, obecnie trwa ustalanie tożsamości sprawy.

- W innych miejscach doszło też do naruszeń prawa o lżejszym charakterze, stąd pouczenia dla osoby prowadzącej psa bez smyczy i wjeżdżających na teren leśny pojazdami silnikowymi. Akcja, jak widać, spełnia swoje cele - dodaje Zajdel.

Mandaty w lesie. Za co można je dostać?

Akcja „Jesień 23” miała na celu zwalczanie wszelkiego szkodnictwa na terenie lasów, w tym tzw. bezprawnego korzystania z miejsca, kradzieży drewna, kontroli przewożonego i składowanego surowca. Według analizy Lasów Państwowych z początku października, w wyniku początkowych działań udzielono 168 pouczeń, nałożono 58 mandatów karnych w kwocie 14 250 zł, ujawniono 4 kradzieże drewna, przeprowadzono 69 innych kontroli m.in. w zakresie parkowania i organizowania biwaku.

Niezależnie od regionu warto pamiętać, że w lasach obowiązują regulaminy. Kary za łamanie przepisów tyczą się każdego. Czasem wycieczka z psem lub pozostawienie śmieci mogą znacznie uszczuplić nasz portfel. Czego nie wolno robić w lesie? Sprawdź w poniższej galerii.

Kary za zaśmiecane środowiska leśnego zostały zaostrzone. Warto rozróżnić, o jakim zaśmiecaniu mowa. Wyrzucenie plastikowych butelek lub worków będzie traktowane jako wykroczenie, grozi za to grzywna nawet do 5000 zł. Z kolei przywiezienie kontenera i większych ilości śmieci uważane jest za składowanie odpadów, tu oprócz grzywny może grozić areszt.

Wybierasz się na grzybobranie? Uwaga na mandaty, są naprawdę...

Źródło: Lasy Państwowe

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Strażnicy skontrolowali lasy. Wielu z nas wciąż nie dba o przepisy, posypały się mandaty. Tego lepiej nie robić na łonie natury - Strefa Agro

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza