MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sukces nowatorskiej operacji w szpitalu w Słupsku. 13-letni Wiktor odzyskał sprawność

Magdalena Olechnowicz
Magdalena Olechnowicz
13-letni Wiktor jest pierwszym dzieckiem, które przeszło zabieg zespolenia naczyń limfatycznych i żylnych w słupskim szpitalu. Operował zespół pod kierownictwem dr. Daniela Maliszewskiego i Michała Gładysza.
13-letni Wiktor jest pierwszym dzieckiem, które przeszło zabieg zespolenia naczyń limfatycznych i żylnych w słupskim szpitalu. Operował zespół pod kierownictwem dr. Daniela Maliszewskiego i Michała Gładysza. Szpital Słupsk
13-letni Wiktor jest pierwszym dzieckiem, które przeszło zabieg zespolenia naczyń limfatycznych i żylnych w słupskim szpitalu. To prawdopodobnie jedno z pierwszych dzieci w Polsce, u których w ten sposób jest leczony obrzęk limfatyczny.

Wiktor któregoś dnia obudził się ze spuchnięta nogą. Obrzęk nie znikał, więc rodzice rozpoczęli szukanie przyczyny. Diagnoza – obrzęk limfatyczny o nieustalonym pochodzeniu.

– Syn nie miał żadnego urazu, w rodzinie nikt wcześniej nie cierpiał z tego powodu – mówiła nam mama chłopca. – Choroba zaczęła utrudniać mu swobodne poruszanie się. I denerwował go defekt estetyczny. Noga była opuchnięta.

Rodzice szukali pomocy w specjalistów w całym kraju, konsultowali się z rodzicami innych dzieci ciepiących z tego powodu. Leczenie farmakologiczne było mało skuteczne.

– Dlatego, gdy dowiedzieliśmy się o możliwości leczenia operacyjnego, zdecydowaliśmy się na nie – mówi mama nastolatka.

W słupskim szpitalu zespół, pod egidą dr. Daniela Maliszewskiego wykonuje zabiegi zespoleń naczyń limfatycznych od 2019 r.

- Jesteśmy jedną z nielicznych palcówek, które podejmują się takich zabiegów. Trudność polega na pracy z mikroskopijnymi naczyniami. Ważne są umiejętności operatora i specjalistyczny sprzęt. Do tej pory z powodzeniem operowaliśmy pacjentów dorosłych. Zazwyczaj obrzęki występowały u nich po chorobach onkologicznych. Przypadek dziecka był szczególny, bo obrzęk był pierwotny, nie znaliśmy jeszcze przyczyny. No i naczynia limfatyczne u dziecka są mniejsze niż u osób starszych – mówi dr Daniel Maliszewski, który w zespole z chirurgiem Michałem Gładyszem wykonał operację. – Zakładaliśmy że podejmiemy próbę zespolenia węzła chłonnego do żyły, ale w trakcie zabiegu okazało się ze w pachwinie Wiktora powierzchownych węzłów chłonnych nie ma. Prawdopodobnie nigdy się nie wykształciły i stąd pojawił się obrzęk – mówi dr Maliszewski.

Operacja jednak zakończyła się sukcesem, układ limfatyczny w nodze chłopca odbarczono i efekt jest taki, że w okolicach stopy i kolana obrzęk zredukowano o 80 procent, a w okolicy uda o 50 procent.

- To niewątpliwie unikatowa operacja i dowodząca, że nasz zespół jest pracuje na wysokim poziomie. Możemy operować kolejne dzieci z podobnym problemem – mówi dr Jarosław Feszak, ordynator oddziału chirurgii ogólnej i onkologicznej w słupskim szpitalu. – Takie operacje są możliwe dzięki przychylności zarządu, który inwestuje również w specjalistyczny sprzęt m.in. usg umożliwiające badanie mikroskopijnych naczyń limfatycznych.

Zarząd Szpitala natomiast podkreśla, że liczba wykonanych zabiegów – kilkanaście rocznie – stawia nas w czołówce szpitali specjalizujących się w diagnostyce i leczeniu obrzęku chłonnego.
– Przyjeżdżają do nas chorzy z całego kraju, a nawet z zagranicy. W ramach programu leczenia obrzęku chłonnego wykonujemy badania ICG, wykazujące zaawansowanie choroby, i proponujemy leczenie chirurgiczne. Cieszymy się, że jest ono tak skuteczne i w bardzo dużym stopniu poprawia komfort życia pacjentów – mówią Andrzej Sapiński, prezes i Anetta Barna-Feszak, wiceprezes Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku.

Tego rodzaju zabiegi to przyszłość medycyny, dlatego oddział chirurgii ogólnej i onkologicznej słupskiego szpitala coraz bardziej specjalizuje się w zabiegach małoinwazyjnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Atak migranta na granicy. Ranny polski żołnierz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza