Szczątki kolejnych dwóch osób odkryto na terenie dawnego więzienia NKWD i UB przy Namysłowskiej w Warszawie

Wojciech Rogacin
Wojciech Rogacin
Szczątki przynajmniej dwóch osób odnaleziono na terenie dawnego więzienia „Toledo” w Warszawie
Szczątki przynajmniej dwóch osób odnaleziono na terenie dawnego więzienia „Toledo” w Warszawie Fot. ASz/IPN
Udostępnij:
Pracownicy IPN odkryli szczątki co najmniej dwóch osób na terenie dawnego więzienia NKWD i UB w Warszawie przy ul. Namysłowskiej. Pochowane tam osoby, to prawdopodobnie zamordowani żołnierze podziemia antykomunistycznego.

To już kolejne szczątki odkryte na terenie dawnej katowni sowieckiej i komunistycznej bezpieki z okresu powojennego. Wcześniej znaleziono tam trzy szkielety. Niewykluczone, że na tym terenie znajduje się więcej szczątków ofiar reżimu.

Jak informuje warszawski IPN, w trzecim dniu prac poszukiwawczych prowadzonych przy ul. Namysłowskiej w Warszawie (dawne więzienie „Toledo”) zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN odkrył szczątki kolejnych osób pochowanych potajemnie w tym miejscu. Wiosną na tym terenie ujawniono trzy szkielety osób pogrzebanych w podobny sposób (bezpośrednio w ziemi, bez trumny).

- Ułożenie odnalezionych dziś szczątków jest takie samo, jak w przypadku większości tajnych pochówków ofiar zbrodni komunistycznych. Ofiary zostały bezwładnie wrzucone do dołów śmierci i zasypane. Przy szczątkach odnaleziono fragmenty polskiego umundurowania - informuje komunikat IPN.

- To niezwykle ważne, że udało się nam w tak krótkim czasie uzyskać potrzebne zezwolenia i niezwłocznie rozpocząć badanie tego terenu. Jak widać – było to działanie konieczne, a pozostawało niezrealizowane od lat. Odnalezione dzisiaj szczątki pokazują, że tereny po wojnie zajmowane przez instytucje reżimu komunistycznego należy zawsze bardzo dokładnie przebadać, gdyż właśnie w takich miejscach dochodziło wielokrotnie do ukrywania zwłok zamordowanych osób. To ważne, że dziś odnaleźliśmy szczątki kolejnych ofiar, które nie będą już dłużej spoczywać gdzieś pod murem, w bezimiennym dole. Zabezpieczymy te szczątki, poddamy badaniu genetycznemu i pochowamy z należnym szacunkiem. To nasza misja, aby nikogo nie pozostawić „na polu bitwy” – mówi dr hab. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes IPN, dyrektor Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN.

- Nie zapominajmy, że to dopiero początek naszych prac w tym miejscu. Będziemy tutaj przez kolejne dwa tygodnie, aby dokładnie przebadać ten teren. Musimy mieć pewność, iż podjęliśmy wszystkie ukryte tutaj szczątki. Nie wykluczamy, iż w kolejnych dniach będziemy odkrywać kolejne „doły śmierci” – dodaje mec. Anna Szeląg, zastępca dyrektora BPiI IPN.

Jak informuje IPN, prace w tym miejscu zaplanowane zostały do 18 września br. Badany jest teren należący niegdyś do dawnego Aresztu Karno-Śledczego Warszawa III (tzw. Toledo). Bezpośrednio po wojnie było tutaj więzienie NKWD/UB, w którym byli więzieni m.in. członkowie podziemia antykomunistycznego. Według relacji świadków w murach więzienia wykonano wiele wyroków śmierci. Podobnie jak w przypadku innych miejsc, w dokumentacji więziennej brak jest informacji o miejscu, gdzie grzebano ciała zamordowanych żołnierzy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Jurij Belous o definicji ludobójstwa

Wideo

Materiał oryginalny: Szczątki kolejnych dwóch osób odkryto na terenie dawnego więzienia NKWD i UB przy Namysłowskiej w Warszawie - Polska Times

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Głos Pomorza
Dodaj ogłoszenie