MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szczecin. Dąbie przeobrazi miasto

Piotr Jasina [email protected] 91 481 33 34
Lotnisko z jego obrzeżami, to jeden z niewielu miejskich terenów, które można jeszcze zagospodarować.
Lotnisko z jego obrzeżami, to jeden z niewielu miejskich terenów, które można jeszcze zagospodarować.
Biorąc pod uwagę tereny nad Jeziorem Dąbie w części należącej do miasta, lotnisko i przylegające grunty, Szczecin zaoferuje inwestorom na prawobrzeżu ponad 300 hektarów.

 W szczecińskim magistracie możemy zapoznać się z koncepcją zagospodarowania przestrzennego terenu pod nazwą Dąbie Lotnisko. Projekt będzie wystawiony do 11 czerwca. Na początku czerwca planowana jest debata publiczna dotycząca planu.

Całą dekadę trwały dyskusje, padały przeróżne pomysły zagospodarowania terenu, prezentowano już nawet potencjalnych inwestorów. Przedwcześnie, ponieważ miasto nie miało uregulowanych kwestii formalnych związanych z terenem. Przede wszystkim nie było zgody Urzędu Lotnictwa Cywilnego na przebudowanie pasa. A bez tego o inwestycjach w obrębie lotniska można było zapomnieć.

Przebudowa pasa

- Po wieloletnich rozmowach z ULC udało się uzyskać zgodę na przeorientowanie pasa startowego - informuje Dariusz Wołoszczuk z biura prasowego prezydenta Szczecina. - W przyszłości lotnisko będzie mogło być wykorzystywane nie tylko do obsługi samolotów sanitarnych czy sportowych, także małych samolotów turystycznych. Planowane są trzy pasy startowe.

Teren lotniska Dąbie, mający prawie 100 ha, ma wiele zalet. Jedną z najistotniejszych jest łatwość dostępu z lewobrzeża i prawobrzeża Szczecina oraz bliskość ciągów komunikacyjnych. Projekt zakłada doprowadzenie linii z szybkim tramwajem.

 Plan zakłada również zagospodarowanie obrzeży lotniska

 Na ponad 28 hektarach ma powstać centrum handlowo-usługowe. Teren jest na tyle duży, że pozwala na wybudowanie sklepu wielko powierzchniowego.

W sąsiedztwie centrum, jest działka o powierzchni prawie 13 ha, na której projekt lokalizuje nowoczesny stadion piłkarski z widownią na 25 tysięcy osób, siedzibę klubu, parkingi dla samochodów i autokarów, miejsce na punkty handlowe, usługowe itp. Debata publiczna dotycząca budowy obiektu sportowego w tym miejscu toczy się już od miesięcy.

Będzie gdzie odpocząć, parkować

- Projekt przewiduje kilka dużych parkingów w różnych miejscach - dodaje Wołoszczuk. - Część terenów przeznaczona ma być na niezbyt uciążliwą produkcję, działalność gospodarczą. Plan obejmuje także tereny nad wodą, po drugiej stronie ul. Przestrzennej. Tu miasto jest właścicielem części działek. Do zagospodarowania jest też teren po drugiej stronie Eskadrowej, nad Regalicą, ze wskazaniem na turystykę wodną.

W lipcu projekt zostanie przedstawiony radnym. Jeśli go zatwierdzą, będzie można rozpocząć proces inwestycyjny.

 - Będziemy promować te tereny na każdych targach nieruchomości - zapowiada Aleksander Buwelski, zastępca prezydenta Szczecina. - Po raz pierwszy tereny te mają być zaprezentowane na targach w Monachium, które odbędą się jesienią.

 

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza