Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szkolenie do przewozu osób lub towarów. Koszt egzaminu 350 zł

Daniel Klusek [email protected]
Koszt szkolenia to 350 złotych.
Koszt szkolenia to 350 złotych. Archiwum
Pan Piotr jest w trakcie szkolenia, po którym będzie mógł przewozić towary. Nie dostanie jednak uprawnienia do przewozu osób.

Pan Piotr ze Słupska od kilkudziesięciu lat jest zawodowym kierowcą. Ma wszystkie kategorie prawa
jazdy. Jak każdy kierowca samochodów ciężarowych i autobusów, co pięć lat musi odbyć szkolenie. Trwa ono 35 godzin i kończy się egzaminem. Koszt takiego kursu to 350 złotych.

- Kilka lat temu zrobiłem szkolenie na przewóz osób. Czas jego ważności już jednak minął. Teraz poszedłem na kurs, po ukończeniu którego będę miał uprawnienia na przewóz towarów - mówi pan Piotr.

Mężczyzna poszedł więc do ratusza dowiedzieć się, czy po zakończeniu tego szkolenia będzie mógł również automatycznie przedłużyć sobie uprawnienia na przewóz osób.

- W wydziale komunikacji dowiedziałem się jednak, żenie ma takiej możliwości - twierdzi kierowca. - A przecież na szkoleniach jest niemal ten sam materiał. Ja jestem kierowcą kilkadziesiąt lat. Doskonale znam przepisy. Czego jeszcze mogę się nauczyć?

Dodaje, że dowiedział się, iż w wydziale komunikacji starostwa w Słupsku po ukończeniu jednego kursu można uzyskać kwalifikacje zarówno na przewóz osób, jak i towarów.

- Dziwię się, że w urzędzie miejskim nie ma takiej możliwości. Przecież jedno szkolenie kosztuje aż 350 złotych. To dla mnie bardzo dużo pieniędzy, a wychodzi na to, że będę musiał zrobić aż dwa kursy - mówi
mężczyzna.

- Chciałem odnowić uprawnienia, aby móc dorobić sobie po pracy czy na emeryturze. Ale okazuje się, że najpierw trzeba wydać bardzo dużo pieniędzy na uzyskanie uprawnień.

Ryszard Nowicki, starszy inspektor w wydziale komunikacji Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku, twierdzi, że przepisy regulujące tego typu zagadnienia są jednoznaczne.

- Jeśli ktoś wykonuje przewóz drogowy samochodami ciężarowymi i autobusami, i zrobi tylko jedno z
tych szkoleń, otrzyma uprawnienia zarówno na przewóz osób, jak i towarów - mówi Ryszard Nowicki.

- Musi jednak dołączyć oświadczenie od swojego pracodawcy, że wykonuje przewóz samochodami cię -
żarowymi i autobusami, lub wypełnić oświadczenie, że wykonuje przewozy tego rodzaju pojazdami.

Dodaje, że jeśli ktoś na przykład przewozi tylko towary, nie uzyska automatycznie możliwości przewozu osób. Szkolenia dające uprawnienia do przewozu towarów i osób nie są bowiem identyczne.

- Oba składają się z pięciu tak zwanych modułów. Trzy z nich są wspólne dla obu szkoleń, dwa pozostałe
różnią się jednak od siebie - mówi Ryszard Nowicki.

O interpretację przepisów zapytaliśmy w słupskim starostwie powiatowym i ratuszu. W starostwie dowiedzieliśmy się, że kierowca, który wykonuje na przykład tylko przewóz osób, nie dostanie automatycznie upraw nień na przewóz towarów.

- Po zakończeniu takiego szkolenia kierowca dostaje zaświadczenie, które ma przedłożyć swojemu pracodawcy - mówi Malwina Noetzel Wszałkowska z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Słupsku.

- Jeśli pracodawca uzna, że zaświadczenie na przykład dotyczące przewozu towarów wystarczy do tego, aby taki kierowca woził również ludzi, to on bierze odpowiedzialność za kierowcę, którego zatrudnia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza