MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Urodziny Bogusława X w Słupsku. Regionaliści pamiętali o księciu [zdjęcia]

Wojciech Frelichowski
Wojciech Frelichowski
Urodziny księcia Bogusława X pod Zamkiem Książąt Pomorskich w Słupsku.
Urodziny księcia Bogusława X pod Zamkiem Książąt Pomorskich w Słupsku. Wojciech Frelichowski
W środę, 29 maja, pod pomnikiem księcia Bogusława X w Słupsku odbyła się uroczystość upamiętniająca 570. rocznicę urodzin pomorskiego władcy. Zgromadzili się regionaliści, ludzie kultury i mieszkańcy.

Uroczystość upamiętniająca urodziny księcia Bogusława X odbyła się m.in. z inicjatywy Zbigniewa Talewskiego, prezesa fundacji Naji Gochë (Nasze Gochy), kaszubskiego stowarzyszenia z powiatu bytowskiego, regionalisty, miłośnika Pomorza, krzewiciela kultury i języka kaszubskiego.

Pod pomnikiem księcia Bogusława X przed Zamkiem Książąt Pomorskich w Słupsku zgromadzili się ludzie kultury, artyści, społecznicy, przedstawiciele społeczności kaszubskiej, mieszkańcy Słupska, dziennikarze. Obecna była Marzenna Mazur, dyrektor Muzeum Pomorza Środkowego, Danuta Rakowska, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Słupsku. Przyszedł również ksiądz prałat Jan Giriatowicz, niestrudzony społecznik, człowiek sercem i duchem oddany Słupskowi i regionowi.

Była delegacja uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Słupsku z dyrektorką placówki Karoliną Keler. W tej szkole prowadzone są lekcje języka kaszubskiego, zaś Karolina Keler jest Pełnomocnikiem Wojewody Pomorskiej ds. Mniejszości Narodowych i Etnicznych.

Bogusław X to jeden z najwybitniejszych pomorskich władców. Urodzony w Słupsku w 1454 roku był synem syn Eryka II, księcia wołogoskiego, słupskiego i szczecińskiego z rodu Gryfitów oraz Zofii.

Ożenił się z Małgorzatą, córką elektora brandenburskiego, którą oskarżył o aborcję - dokonywaną po to, by pozbawić kraj dziedzica tronu i zapewnić dziedzictwo po Bogusławie jej rodzinie. Rozpoczął starania o rozwód, którego Brandenburka nie doczekała, bo wcześniej zmarła.

Potem Bogusław poślubił córkę polskiego króla Kazimierza Jagiellończyka, Annę Jagiellonkę. W dniu ślubu Bogusław miał 37 lat, a Anna niespełna 15. W czasie 12-letniego małżeństwa Anna urodziła ośmioro dzieci. Dzięki temu dynastia Gryfitów została przedłużona o 114 lat.

Rządom Bogusława X przypisywane są wybitne – jak na tamte czasy – zasługi. Zlikwidował rozbój na drogach, ożywił handel, uporządkował finanse, zreformował dwór i zarząd księstwa.

Miał silne związki z Królestwem Polski. W latach 1466–1468 przebywał na Wawelu, gdzie pobierał nauki u Jana Długosza. Pobyt ten zaowocował późniejszym małżeństwem z Anną Jagiellonką, córką króla Kazimierza Jagiellończyka, który w 1476 r. pasował młodego księcia na rycerza.

Bogusław X złączył w jedno państwo pomorskie księstwa słupskie, szczecińskie i wołogowskie. Zbudował zamki w Szczecinie oraz w Słupsku i w Darłowie. Wszystkie zasługi spowodowały, że Bogusław X zyskał przydomek Wielki.

We wrześniu 2010 roku z inicjatywy Zbigniewa Talewskiego przed Zamkiem Książąt Pomorskich w Słupsku odsłonięto pomnik księcia Bogusława X. Inicjatywę wspomogły osoby prywatne i instytucje. Jednak miasto Słupsk nie partycypowało w kosztach wybudowania pomnika.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec sprawy Assange'a. Ugoda z USA zapewnia mu wolność

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza