Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ustka ma wielkie plany i będzie się zmieniać

Bogumiła Rzeczkowska
Bogumiła Rzeczkowska
Do końca marca architekci, którzy wystartują w konkursie, mają przedstawić koncepcje budowy węzła przesiadkowego w Ustce. To rewolucja dla podróżnych, ale Ustka nie przejęła jeszcze dworca.
Do końca marca architekci, którzy wystartują w konkursie, mają przedstawić koncepcje budowy węzła przesiadkowego w Ustce. To rewolucja dla podróżnych, ale Ustka nie przejęła jeszcze dworca. Mariusz Surowiec
Zniknie małe wejście do portu, miasto okrąży obwodnica, powstanie węzeł przesiadkowy. Trzeba tworzyć plany miejscowe i szukać ogromnych milionów na planowane inwestycje.

Burmistrz Ustki Jacek Graczyk wydał zarządzenie, w którym zlecił współpracownikom zadania dotyczące najważniejszych inwestycji w mieście. W tym roku mają się rozpocząć prace projektowe. W kolejnych latach - budowy.

Na lądzie i morzu

Listę inwestycji otwiera modernizacja ulicy Słowiańskiej, która ma być wyremontowana do końca kwietnia 2017 roku. Kolejnym priorytetem w branży drogowej jest budowa obwodnicy południowej. Ma ona powstać do końca 2018 roku. Zadaniem obwodnicy, która połączy rondo przy Intermarche z ulicą Zubrzyckiego, będzie poprawa komunikacji w mieście i odciążenie ul. Darłowskiej. Plany są takie, by przez Uroczysko droga - w przyszłości krajowa nr 21 - dotarła do portu. Przy okazji koncepcji modernizacji DK 21 Ustka bierze pod uwagę budowę ścieżki rowerowej na działki i cmentarz w Zimowiskach.

Kolejnym tematem jest przebudowa portu, która ma doczekać się dokumentacji technicznej. Opracuje ją Urząd Morski w Słupsku. Według pomysłu rybaków i żeglarzy, zostanie powiększony awanport i wybudowana marina, a port ma pełnić dodatkowe funkcje.

Natura i historia

Plany na lata 2016-2018 dotyczą także parków i zabytków.

Ustka ma w planach rewaloryzację obszarów cennych przyrodniczo, na których chce zachować bioróżnorodność. Kolejnym dużym przedsięwzięciem, które ma już koncepcję, jest rewaloryzacja Starej Osady Rybackiej w Ustce. Chodzi o uporządkowanie chronionego obszaru zabytkowego w obrębie starej Ustki i wyeksponowanie walorów historycznych dla turystów.

Czytaj dalej na następnej stronie.

Komunikacja

Do końca marca tego roku mają być gotowe koncepcje budowy węzła przesiadkowego kolejowo-autobusowego, na które Ustka wraz ze stowarzyszeniem architektów ogłosiła konkurs. Natomiast dokumentacja techniczna ma powstać do końca marca 2017 roku.

Na razie jednak radni wytykają burmistrzowi opóźnienia w przejęciu terenów kolejowych wraz z budynkiem dworca. Obawiają się, że burmistrz nie chce przejąć nieruchomości i przejdą one w ręce prywatne. Na ostatniej sesji przegłosowano nawet apel do burmistrza, by jak najszybciej przejął nieodpłatnie i bez VAT dworzec i grunty kolejowe, bo dalsze przeciąganie ograniczy rozwój miasta.

Usteckie inwestycje uwzględniają też zagospodarowanie terenów sportowych przy ul. Grunwaldzkiej i Sportowej.

Plany dotyczą także rewitalizacji rozpoczętej 12 lat temu. Do końca tego roku powstaną zrewitalizowane budynki przy ul. Marynarki Polskiej 12, 13 i Sprzymierzeńców 9.

Rozpoczną się prace nad projektem Centrum Kultury, do którego przeniesiona zostanie działalność domu kultury, biblioteki i stowarzyszeń.

Do końca roku zostanie zbudowana siłownia w parku przy ul. Kościelniaka w ramach budżetu obywatelskiego.

Ustka chce też w tym roku zawęzić granice uzdrowiska i odblokować tereny inwestycyjne w południowo-zachodniej części miasta, zwłaszcza w strefie ekonomicznej przy ul. Darłowskiej. Miastu więc są potrzebne nowe plany miejscowe i pieniądze, które urzędnicy mają pozyskać.

Zobacz także:

gp24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza