Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W 140. rocznicę urodzin Otto Freundlicha, odsłonięto pomnik w słupskim parku

Alek Radomski
Monument oficjalnie pokazany we wtorek jest ucieleśnieniem idei pochodzącego ze Słupska niemieckiego artysty abstrakcjonisty Otto Freundlicha. W zamierzeniu ma łączyć kraje i narody Europy. Ściślej - Polskę z Niemcami.
Monument oficjalnie pokazany we wtorek jest ucieleśnieniem idei pochodzącego ze Słupska niemieckiego artysty abstrakcjonisty Otto Freundlicha. W zamierzeniu ma łączyć kraje i narody Europy. Ściślej - Polskę z Niemcami. Krzysztof Piotrkowski
Monument oficjalnie pokazany we wtorek jest ucieleśnieniem idei pochodzącego ze Słupska niemieckiego artysty abstrakcjonisty Otto Freundlicha. W zamierzeniu ma łączyć kraje i narody Europy. Ściślej - Polskę z Niemcami.

============01 BS Tytuł 36 Bk (35687830)============
Urodzinowa rzeźba bez granic w Słupsku
============02 BS Nadtytuł (35687837)============
Wczoraj,
============13 BS Miejscowość (35687836)============
Słupsk

„Kosmos i świat” jest pracą Silvii Fohrer i Rudolfa Kaltenbacha, pary berlińskich artystów, którzy od kilkunastu już lat realizują pomysł Otto Freundlicha na linię rzeźb przecinających Europę ze wschodu na zachód oraz z północy na południe. W symbolicznym zamyśle mają one łączyć kraje kontynentu.

Plan europejskiej drogi rzeźb służy idei solidarności i porozumienia między narodami i jest wyrazem nadziei na lepszą przyszłość. Na skrzyżowaniu obu dróg w opracowanym przez Freundlicha projekcie „wież-rzeźb” przewidziana była Latarnia Siedmiu Sztuk. Zachował się jedynie model gipsowy. Pierwotną koncepcję Freundlicha, po jego śmierci z rąk nazistów, skonkretyzowała i zaktualizowała w 1959 roku Jeanne Kosnick Kloss, malarka i towarzyszka życia artysty.

- Jak do tej pory, udało się nam zrealizować około 190 prac, ale to jest pierwszy pomnik w Polsce - tłumaczyła Sylvia Fohrer. - Stworzyliśmy go z myślą o lepszej przyszłości, pokoju, porozumieniu i otwartości na świat.

- A gdzie, jak nie w Słupsku, mógłby stanąć pomnik nawiązujący do tolerancji, otwartości i szacunku do drugiego człowieka - nawiązał z kolei Robert Biedroń, prezydent Słupska. - Również szacunku dla innego i innej - zaznaczył.

W podobnym duchu wypowiadała się też zaproszona na uroczystość Cornelia Pieper, konsul generalny Republiki Niemiec w Gdańsku. Była wiceminister spraw zagranicznych w rządzie Angeli Merkel podkreślała, że dzięki takim projektom stosunki polsko-niemieckie kwitną w Słupsku.

- Przysłowie mówi, że ten, który nie zna swojej historii, nie wie, gdzie iść - mówiła konsul Cornelia Pieper. - Ja myślę, że my musimy wiedzieć, gdzie iść. Potrzebujemy pokoju i porozumienia między naszymi narodami. Potrzebujemy dobrej przyszłości w Europie i to oznacza, że potrzebujemy naszych artystów i cywilnego społeczeństwa. Dziękuję panu Kaltenbachowi i pani Fohrer za tę inicjatywę i ich dzieło.

Przypomnijmy, że „Kosmos i świat” jest drugą rzeźbą ulokowaną w parku im. Otto Freundlicha znajdującym się na tyłach słupskiego ratusza. W listopadzie 2007 roku odsłonięto tam rzeźbę „Otwarta głowa” autorstwa prof. Jana Wojciechowskiego. Była to pierwsza praca w kraju wzniesiona w ramach projektu Europejskiej Drogi Pokoju, analogicznego projektu, również realizującego założenia abstrakcjonisty z przedwojennego Słupska, wtedy pod nazwą Stolp.

Pomnik powstał z myślą o lepszej przyszłości, pokoju, porozumieniu i otwartości na świat

Sylvia Fohrer

Otto Freundlich był malarzem, rzeźbiarzem, grafikiem, rysownikiem i teoretykiem sztuki. Zapisał się jako jeden z pionierów sztuki abstrakcyjnej. Urodził się w 1878 roku w Słupsku. Studiował stomatologię, ale w całości poświęcił się sztuce. Mieszkał i tworzył we Florencji, Berlinie, Kolonii i Paryżu. Wśród jego przyjaciół byli Pablo Picasso, Georges Braque i Guillaume Apollinaire. W faszystowskich Niemczech został potępiony, zginął na Majdanku w 1943 roku. Jego dorobek to 550 prac. Większość nie przetrwała wojny. Muzeum w Pontoise pod Paryżem posiada ich aż 50.
============04 BS Autor Czoło (35687835)============
AlekRadomski

[email protected]
============11 BS Zdjęcie Autor (35687780)============
Fot. krzysztof piotrkowski
============06 BS Zdjęcie Podpis (35687827)============
Pomnik przyjechał do Słupska z Berlina. Miasto otrzymało go w darowiźnie. Słupszczanie pokryli jedynie koszty transportu i posadowienia. Słupski ratusz jest formalnie właścicielem monumentu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza