Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W pomorskim trwa kampania "Odblaski życia"

internet/archiwum
internet/archiwum
Od dwóch tygodni w województwie pomorskim trwa kampania "Odblaski życia". Działania edukacyjno-prewencyjne skierowane są do pieszych - grupy uczestników ruchu drogowego narażonej na niebezpieczeństwo wypadków szczególnie o tej porze roku.

Policjanci przypominają o jednej z podstawowych zasad bezpieczeństwa : "widzieć i być widocznym".

W ramach akcji kolejny już raz kierowcy będą mogli bezpłatnie sprawdzić i ustawić zewnętrzne światła pojazdów w wyznaczonych stacjach diagnostycznych.

Dużo się mówi o konieczności używania elementów odblaskowych przez niechronionych uczestników ruchu i to nie tylko w sytuacjach określonych w przepisach ruchu drogowego. Większość kierowców podróżujących nocą czy choćby po zmierzchu z własnego doświadczenia wie, jaką "zmorą" są wyłaniający się nagle z ciemności, idący poboczem piesi, czy też jadący nieoświetlonymi rowerami cykliści.

Sami kierujący nie zawsze jednak pamiętają, a czasem po prostu nie przywiązują wagi do właściwego stanu świateł zewnętrznych w swoich pojazdach. Działające światła pozycyjne, właściwie wyregulowane światła drogowe i mijania, sprawne kierunkowskazy i "stopy", nie wspominając już o przeciwmgłowych, cofania i awaryjnych - każde z nich ma znaczenie. Sygnalizują obecność pojazdu na drodze, podają jego położenie i zmianę lokalizacji, informują o zamiarach kierującego i pozwalają zobaczyć co się dzieje w obrębie drogi.

Jazda z włączonymi światłami zwiększa bezpieczeństwo pieszych: prędzej dostrzegają nadjeżdżające z przeciwka pojazdy i sami stają się szybciej zauważalni w warunkach niedostatecznej widoczności - zwłaszcza ci z odblaskami.

Jak szacuje Europejska Rada Bezpieczeństwa Transportu upowszechnienie świateł do jazdy dziennej przez cały rok powinno doprowadzić do 8 % - 29 % spadku liczby wypadków z udziałem dwóch lub więcej pojazdów. Ponadto stwierdzono, że doprowadziłoby to również do nawet 25 % spadku liczby wypadków śmiertelnych podczas dnia. A to oznacza ocalenie w krajach Unii ok. 550 istnień i o 155 tys. rannych mniej w ciągu roku.

Kierowcom przypominamy!

Zgodnie z nowym rozporządzeniem w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych obowiązującym od dnia 29 listopada 2008 roku :

- za jazdę w ciągu dnia bez włączonych świateł grozi grzywna w wysokości sto złotych.

W ramach akcji "Odblaski życia" kierowcy będą mogli bezpłatnie sprawdzić i ustawić zewnętrzne światła pojazdów w wyznaczonych stacjach diagnostycznych.

18 - 19 grudnia 2008 roku w godz. od 10.00 do 18.00

Stacje należące do grupy PZMotHolding Sp.z o.o.

CHOJNICE - Stacja Kontroli Pojazdów, ul. Gdańska 68
GDAŃSK - Stacja Obsługi Samochodów i Stacja Kontroli Pojazdów, ul. Kartuska 178
SŁUPSK - Stacja Obsługi Samochodów i Stacja kontroli Pojazdów, ul. Zielona 1

8 - 9 oraz 15 - 16 stycznia 2009 roku w godz. od 10.00 do 18.00

Stacje objęte patronatem Instytutu Transportu Samochodowego

RUMIA - Spółdzielnia Usług Wielobranżowych, ul. Grunwaldzka 33
SŁUPSK - Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego, ul. Mierosławskiego 10.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza