MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W powiecie słupskim staną nowe turbiny wiatrowe

Wojciech Frelichowski
Wojciech Frelichowski
Siedem siłowni powstanie w rejonie Karżcina w gminie Słupsk. Prace już się rozpoczęły.
Siedem siłowni powstanie w rejonie Karżcina w gminie Słupsk. Prace już się rozpoczęły. Fot. Wojciech Frelichowski
Ruszyła budowa dużej farmy wiatrowej zlokalizowanej na terenie gmin Słupsk, Damnica i Potęgowo, a także w powiecie sławieńskim. Na początek stanie tam najpierw 38, a docelowo 81 siłowni wiatrowych o wysokości od 98 do 110 metrów.

Projekt pod nazwą "Farma wiatrowa Potęgowo" realizuje spółka Mashav Management ze wsparciem różnych instytucji finansujących. Budowa potrwa prawie rok. Inwestycja jest realizowana w formie dwóch oddzielnych projektów: Potęgowo Zachód (obejmujący podprojekty Przystawy, Bartolino i Sulechówko w powiecie sławieńskim) oraz Potęgowo Wschód (obejmujący podprojekty Karżcino, Wrzeście - Kępno, Bięcino i Głuszynko - Grapice w powiecie słupskim). Całość inwestycji obejmuje budowę 81 turbin wiatrowych (WTG).

Wschodnia część projektu (Potęgowo Wschód) obejmuje budowę zespołu siedmiu turbin wiatrowych (WTG) o wysokości ponad 98 metrów (średnica wirnika 103 m), w rejonie wsi Karżcino (podprojekt Karżcino) w gminie Słupsk. Na terenie tej gminy w pobliżu Wrześcia i Kępna wybudowany zostanie również zespół sześciu turbin wiatrowych o wysokości 98 m (średnica wirnika 103 m), o mocy 2,5 megawatów każda.

W gminie Damnica w sąsiedztwie Bięcina powstanie zespół pięciu turbin wiatrowych o wysokości 110 m (średnica wirnika 120 m), o mocy 2,75 MW każda.

Najwięcej siłowni - 20 - postawionych będzie w gminie Potęgowo w rejonie miejscowości Głuszynko i Grapice. Każda z tych konstrukcji będzie mieć wysokość 110 m (średnica wirnika 120 m), zaś ich moc to 2,75 MW każda.

Zachodnia część projektu (Potęgowo Zachód) jest położona w powiecie sławieńskim w województwie zachodniopomorskim. Są to trzy lokalizacje w gminie Malechowo. W sąsiedztwie wsi Przystawy powstanie siedem turbin wiatrowych o wysokości ponad 98 (średnica wirnika 120 metrów) i mocy 2,75 MW każda. Siedem kolejnych siłowni stanie w pobliżu Bartolina. Ich gabaryty oraz moc będą takie same, jak w przypadku konstrukcji w Przystawach. To samo dotyczy turbin, których lokalizację zaplanowano w sąsiedztwie wsi Sulechówko. Wybudowanych tam zostanie 29 turbin wiatrowych.

Projekt był uwzględniony w regionalnych planach rozwoju. Podczas badania wpływu inwestycji na środowisko, niektóre lokalizacje turbin wiatrowych zostały zmienione w celu zmniejszenia ich wpływu na mieszkańców i ptaki.

Inwestycję finansuje konsorcjum pięciu banków, w tym Pekao oraz Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOiR).

- Budowa farmy wiatrowej jest zgodna ze strategią rozwoju Banku Pekao. Jesteśmy przygotowani i zdecydowani, by w przyszłości finansować kolejne tego rodzaju projekty - mówi Tomasz Styczyński, wiceprezes zarządu Banku Pekao, nadzorujący działalność Pionu Bankowości Korporacyjnej, Rynków i Bankowości Inwestycyjnej. Udział Banku Pekao w finansowaniu projektu przekracza 20 proc.

Łączna moc farmy wiatrowej budowanej w ramach projektów Potęgowo Wschód i Potęgowo Zachód ma wynieść 220 MW. Po uruchomieniu będzie to jedna z największych farm wiatrowych w Polsce.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza