W Redzikowie ma stanąć ogromna wieża telekomunikacyjna. Mieszkańcy są oburzeni i składają petycję

Magdalena Olechnowicz
Magdalena Olechnowicz
Mieszkańcy Redzikowa byli oburzeni, kiedy dostali pismo z informacją, że po drugiej stronie ulicy stanie ogromna wieża telekomunikacyjna. Mówią, że zostali oszukani, gdyż zapewniano ich, że wieża stanie kilkaset metrów dalej. Złożyli petycję w tej sprawie.

Pismo ze Starostwa Powiatowego w Słupsku zaskoczyło mieszkańców Redzikowa.

2 grudnia 2020 r. na wniosek pani Sylwii Białek działającej w imieniu inwestora – Polkomtel Infrastruktura Sp. z o.o., Starosta Słupski zawiadomił strony postępowania o wszczęciu postępowania administracyjnego w sprawie wydania pozwolenia na budowę stacji bazowej telefonii komórkowej BT42432 Redzikowo, na działce nr 35/5 w miejscowości Redzikowo, w obrębie ewidencyjnym Redzikowo, w gminie Słupsk.

- Zdecydowano bez naszej wiedzy. Wieża miała stanąć, ale w Wieszynie. Nie pod naszymi blokami. Wieża ma mieć 32 metry wysokości, 8 anten, z czego jedna o mocy 15 tys. wat! - denerwuje się Rafał Mróz, który w imieniu mieszkańców napisał petycję i zachęca, aby się pod nią podpisywać.

ZOBACZ TEŻ: Mieszkańcy nie chcą wieży komórkowej. Słupski ratusz wraca do sprawy

Mieszkańcy nie chcą wieży komórkowej. Słupski ratusz wraca do sprawy

W treści petycji czytamy:
"My, podpisani w niniejszej petycji, protestujemy przeciw budowie stacji bazowej telefonii komórkowej BT42432 w Redzikowie na działce 35/5. Realizacja tej inwestycji stanowić będzie znaczne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia okolicznych mieszkańców, zniszczy ład przestrzenny osiedla, zaburzy przestrzeń publiczną oraz obniży wartość okolicznych nieruchomości. Wnosimy o oddalenie wniosku o pozwolenie na budowę.

Naprzeciwko osiedla bloków oraz w bardzo bliskiej odległości od nowo powstającego osiedla domków jednorodzinnych planowana jest budowa masztu stacji bazowej telefonii komórkowej. Wysokość stalowej wieży kratownicowej to ponad 32 metry, przy czym najwyższy budynek w Redzikowie ma około 18 m. Postawienie ponad 32-metrowego masztu naruszy ład przestrzenny i zdegraduje naszą wspólną przestrzeń publiczną, której krajobraz i estetyka architektury jest integralną częścią.
Na maszcie mają zostać zamontowane anteny o bardzo dużych mocach - w tym sieci 5G. Będą emitowały silne pole elektromagnetyczne w zakresie mikrofalowym – tym samym, które używane jest w popularnych kuchenkach. Pole to jest niebezpieczne dla zdrowia – może powodować choroby nowotworowe i przyczyniać się do śmierci. Moc oddziaływania anten będzie rosła wraz z wysokością, dlatego szczególnie narażeni są mieszkańcy wyższych kondygnacji i poddaszy.
Inwestor nie przedstawił żadnych dowodów, iż emitowane ze stacji pole elektromagnetyczne nie będzie szkodziło ludziom. We wniosku inwestora zupełnie nie uwzględniono kumulacji i synergicznego odziaływania pól elektromagnetycznych emitowanych z istniejących stacji bazowych.

Według raportu Najwyższej Izby Kontroli z maja 2019 roku, zgodnie z którym zarówno organy odpowiedzialne za ochronę środowiska, jak również Państwowej Inspekcji Sanitarnej, nie są właściwie przygotowane do efektywnego kontrolowania pola elektromagnetycznego. Więc nawet nie posiadamy odpowiedniego organu do kontroli stacji bazowych telefonii komórkowej. Teraz, gdy trwa postępowanie w sprawie wydania pozwolenia na budowę jest ostatnia szansa, by zablokować ten koszmar. Wspólnie sprzeciwmy się inwestycji, która będzie stanowić realne zagrożenia dla zdrowia nas i naszych dzieci, zniszczy ład przestrzenny naszej Miejscowości i zaburzy przestrzeń publiczną, spowoduje obniżenie wartości nieruchomości w jej sąsiedztwie.

W imieniu protestujących mieszkańców prosimy o oddalenie wniosku o wydanie pozwolenia na budowę i uzgodnienie z inwestorem innej lokalizacji. Minimum 1000 m od zabudowań mieszkalnych."

Petycja

Starostwo Powiatowe

Starostwo Powiatowe uspokaja, że decyzja o budowie wieży w tej lokalizacji jeszcze nie zapadła.

- Informacja o tym fakcie została podana do publicznej wiadomości zgodnie z obowiązującymi przepisami. Jak zaznaczono na wstępie, w chwili obecnej w tutejszym Urzędzie toczy się postępowanie w tej sprawie, w związku z czym decyzja o pozwoleniu na budowę stacji nie została jeszcze wydana - uspokaja Anna v. Krasowicki, kierownik oddziału Oddziału Promocji w Starostwie Powiatowym w Słupsku. - Kwestia lokalizacji stacji bazowej została rozstrzygnięta na etapie uzyskiwania przez Inwestora decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego, którą wydał Wójt Gminy Słupsk, dokonując analizy warunków i zasad zagospodarowania terenu oraz jego zabudowy, wynikającej z przepisów odrębnych oraz stanu faktycznego i prawnego terenu, na którym Inwestor planuje realizację inwestycji. Biorąc pod uwagę obowiązujące przepisy i obowiązki organu Architektoniczno – Budowlanego Starostwa Powiatowego w Słupsku przed wydaniem decyzji o pozwoleniu na budowę, organ sprawdza zgodność przedłożonego przez Inwestora projektu budowlanego m.in. z decyzją o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego wydaną przez Wójta Gminy Słupsk. Obecnie, trwa postępowanie administracyjne i dokumentacja jest sprawdzana pod kątem zgodności z przepisami, więc nie mamy wiedzy, kiedy wieża powstanie i kiedy pozwolenie na budowę zostanie wydane - wyjaśnia Anna von Krasowicki.

Wójt gminy Słupsk

- Pragnę uspokoić mieszkańców Redzikowa, że wieża powstanie, ale w innej lokalizacji. Nie chcemy kolejnego sporu - mówi Adam Jaśkiewicz, zastępca wójta gminy Słupsk. - Rada Gminy uchwaliła, że pod budowę wieży gmina wydzierżawi inwestorowi inną działkę, położoną dalej od zabudowań. Jest to lokalizacja na granicy strefy ekonomicznej, w kierunku Wieszyna. Działka ta zostanie oddana inwestorowi w 10-letnią dzierżawę. Decyzje o takich inwestycjach są trudne do zablokowania, dlatego doszliśmy z inwestorem do porozumienia - wyjaśnia wicewójt.

Skąd w takim razie pismo ze Starostwa z informacją o wszczęciu postępowania.
- Też jesteśmy zaskoczeni, ale domyślam się, że inwestor chce dokończyć rozpoczętą procedurę i zostawić sobie bufor bezpieczeństwa. Mamy jednak zapewnienie na piśmie, że nowa lokalizacja została zaakceptowana - zapewnia Adam Jaśkiewicz.

Protest mieszkańców przeciwko budowie wieży GSM na os. Niepodległości w Słupsku

Protest mieszkańców przeciwko budowie wieży GSM na os. Niepo...

Wideo

Komentarze 8

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Ciemnogród PISowski

P
Piotrek

.... a każdy z protestujących z telefonem komórkowym w kieszeni, i to już w jego mniemaniu nie jest szkodliwe ?

G
Gość
14 grudnia, 11:17, OTO:

Mieszkańcy REDZIKOWA! Jesteście mięsem jako żywa tarcza dla tej bazy. Od teraz będziecie mięsem odpowiednio napromieniowanym. Przecież jeżeli ruscy przywalą w tą bazę czymś konkretnym, to z całej wiochy i połowy Słupska zostaną zgliszcza. A to wszystko w zamian za drobne od rządu na remont kilkunastu ulic i wiejskiej świetlicy. Turcja kasuje za obecność baz Jankesów na ich ziemi miliard dolarów rocznie.

Zamknij [wulgaryzm] rusku !!

s
siemianiczanka

A gdzie zakaz stawiania wysokich obiektów w otoczeniu bazy w Redzikowie?

O
OTO

Mieszkańcy REDZIKOWA! Jesteście mięsem jako żywa tarcza dla tej bazy. Od teraz będziecie mięsem odpowiednio napromieniowanym. Przecież jeżeli ruscy przywalą w tą bazę czymś konkretnym, to z całej wiochy i połowy Słupska zostaną zgliszcza. A to wszystko w zamian za drobne od rządu na remont kilkunastu ulic i wiejskiej świetlicy. Turcja kasuje za obecność baz Jankesów na ich ziemi miliard dolarów rocznie.

J
Jan

Tak jest cholerni egoisci, tym z Wieszyna, z pewnoscia nie zaszkodzi. Teraz polozycie mielone kolo wieży i beda upieczone.

G
Gość

Bardzo dobrze, trzeba iść z postępem i nie przejmować się zacofanymi krzykaczami.

G
Gość

Gminą rządzi PO więc wszystko jasne.

Dodaj ogłoszenie