Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Ustce będzie nowy wiadukt. Ruszył przetarg na przebudowę

Bogumiła Rzeczkowska
W styczniu 2015 roku wiadukt zamknięto dla pojazdów o wadze przekraczającej osiem ton ze względu na fatalny stan techniczny.
W styczniu 2015 roku wiadukt zamknięto dla pojazdów o wadze przekraczającej osiem ton ze względu na fatalny stan techniczny. Mariusz Surowiec
Aż dziewięć firm wystartowało w przetargu na remont wiaduktu kolejowego w Ustce na ulicy Zubrzyckiego. Ratusz analizuje oferty.

W usteckim ratuszu komisja przetargowa otworzyła koperty z ofertami na przebudowę obiektu mostowego nad linią kolejową do Centrum Szkolenia Maryrki Wojennej na ul. Zubrzyckiego. Na inwestycję przeznaczono 1,485 mln zł. Na podstawie porozumienia, po 200 tysięcy złotych dopłacą gmina Ustka i powiat. Resztę wyłoży miasto. Już widać, że są oszczędności.

- Najniższa cena oferty to prawie 960 tysięcy złotych, najwyższa - ponad 1,7 miliona złotych. I tylko ta jedna przekracza kwotę, którą miasto zaplanowało wydać ze środków własnych - mówi Adam Meller-Kubica, naczelnik Wydziału Inwestycji, Infrastruktury Komunalnej i Ochrony Środowiska w usteckim ratuszu. - Do przetargu stanęły firmy z całej Polski - Warszawy, Trójmiasta, Pruszkowa, czy Kielc. Jednak pod uwagę będzie brane tylko osiem ofert, ponieważ jedna z dziewięciu okazała się nieskuteczna. Pierwszy raz spotkałem się z czymś takim, że w kopercie znajdowały się puste kartki.

Teraz są sprawdzane oferty. I nie najniższa cena decyduje o wygranej, bo kryterium - o wadze 40 procent - jest okres gwarancji, jaki firma udziela na roboty budowlane. - Siedem firm zaoferowało 120-miesięczny, a jedna - 84-miesięczny okres - dodaje naczelnik.

Wiadukt z pozwoleniem na użytkowanie ma być gotowy od dnia podpisania umowy do 31 października 2017 roku. Nowa przeprawa kolejowa będzie miała dwa pasy ruchu o szerokości trzech metrów i jeden chodnik o szerokości dwóch metrów. Całkowita długość konstrukcji to 31 metrów, wysokość - sześć metrów.

Do firmy, która zostanie wykonawcą rozbiórki i budowy nowego wiaduktu, będzie należało wprowadzenie tymczasowej organizacji ruchu. Jej projekt ma uwzględniać objazd do Lędowa przez Uroczysko.

- Na to mamy zabezpieczone środki, a także uzgodnienia z Nadleśnictwem do przygotowania drogi objazdowej - zapewnia Adam Meller-Kubica. - Musimy ten dukt leśny wyrównać, wysypać kruszywem, zorganizować miejsca parkingowe na sezon.

Jednak ratuszowi chodzi o to, by ciężki sprzęt wojskowy, dla którego teraz wiadukt jest zamknięty, więc korzysta z objazdu przez Uroczysko, nie wprowadzał zamieszania. Dlatego miasto najprawdopodobniej zwróci się do wojska z wnioskiem, by korzystało z innym przejazdów.

- Gdy zwróciliśmy się do wojska o dofinansowanie inwestycji, dostaliśmy odpowiedź, że ta droga jest im niepotrzebna - argumentuje naczelnik. - W tej sytuacji ciężki sprzęt wojskowy mógłby w ogóle korzystać z drogi dojazdowej na poligon przez Górsko i Jarosławiec, a nie z objazdu leśną drogą na Uroczysku, którą chodzą ludzie.

ZOBACZ TAKŻE: Refulacja plaży w Ustce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza