Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wolontariusze w Słupsku: za darmo dostaje się więcej

Fot. Kamil Nagórek
Pani Janina Pietrzak wśród dzieci w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Słupsku.
Pani Janina Pietrzak wśród dzieci w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Słupsku. Fot. Kamil Nagórek
Wbrew utartej opinii wolontariuszami nie zostają tylko uczniowie i studenci. Są wśród nich także emeryci i bezrobotni. Pracują za darmo, ale częstokroć mają z tego więcej, niż tylko zwykłą satysfakcję.

Pani Janina od prawie trzech lat jest wolontariuszką w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Słupsku. Ponieważ jest na rencie, ma czas, aby codziennie przychodzić zajmować się niepełnosprawnymi dziećmi.

- Zdecydowałam się na to, bo zawsze lubiłam pomagać innym - mówi Janina Pietrzak. - Praca z dziećmi to całe moje życie.

Oprócz pani Janiny dziećmi z ośrodka zajmują się także inni wolontariusze. Co ciekawe, te same dzieci często same stają się wolontariuszami. W każdym tygodniu chodzą towarzyszyć starszym ludziom w słupskim Domu Pomocy Społecznej Leśna Oaza. Dla seniorów przygotowują występy artystyczne na święta.
Ilu wolontariuszy pracuje w Słupsku? Tego dokładnie nikt nie wie. Ze swojej pracy rozliczają się tylko ci zrzeszeni w Centrum Wolontariatu. W tym roku pracuje ich 194.

- Do tego trzeba doliczyć mniej więcej drugie tyle wolontariuszy, którzy głównie pomagają innym ludziom, ale nikomu o tym nie mówią - tłumaczy Agnieszka Aniszkiewicz ze słupskiego Centrum Wolontariatu.

Okazuje się, że wolontariusze pracują bez wynagrodzenia, ale nie oznacza to, że nie mają z tego żadnych korzyści. Wielka liczba młodych wolontariuszy wynika stąd, że uczniowie za 24 godziny przepracowane w wolontariacie dostają dodatkowe punkty na świadectwie szkolnym. Dzięki temu mają większe szanse na dostanie się do wymarzonych szkół ponadgimnazjalnych. Również licealiści dostają punkty za wolontariat i dzięki nim mają większe szanse dostania się na pedagogiczne kierunki studiów.

- Często zdarza się, że przychodzą do nas tylko po to, żeby zyskać dodatkowe punkty na świadectwach, a potem praca tak ich wciąga, że zostają na dłużej - mówi Aniszkiewicz.

Bank wolontariuszy

Organizowaniem pracy wolontariuszy w Słupsku zajmuje się Centrum Wolontariatu. Działa ono od 1997 roku. Od początku tego roku centrum zarejestrowało 102 nowych wolontariuszy (75 kobiet, 27 mężczyzn). Słupscy wolontariusze pracowali głównie przy realizacji projektów edukacyjnych, kulturalnych, pomocowych i organizacji imprez charytatywnych, akcji zbiórek odzieży i żywności.

Można ich było zobaczyć, m.in. w Centrum Informacji dla Osób Niepełnosprawnych, Centrum Wolontariatu, Domu Pomocy Społecznej Leśna Oaza, Domu Maleńkiej Miłości w Kobylnicy, Stowarzyszeniu Epilepsja, Fundacji dla Dzieci Niepełnosprawnych Nadzieja, Miejskiej Bibliotece Publicznej, a także w świetlicach środowiskowych.

Gala Wolontariatu
Najlepsi słupscy wolontariusze zostaną odznaczeni w czasie uroczystej Gali Wolontariatu zorganizowanej 5 grudnia w budynku słupskiej filharmonii przy ul. Jana Pawła II o godz. 16. W programie Gala Baletowa z muzyką w wykonaniu orkiestry Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica pod batutą Bohdana Jarmołowicza. Choreografię do baletów ułożył Walery Niekrasow. Dla wszystkich wstęp wolny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza