Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybieramy posłów i senatorów na 4 lata. Jak Głosować

Zbigniew Marecki
Zbigniew Marecki
Podczas wyborów, które odbędą się w niedzielę, 25 października, lokale wyborcze będą czynne w godzinach 7-21. Zabierz swój dowód.

Aby oddać głos w wyborach parlamentarnych, należy udać się do swojej obwodowej komisji wyborczej. Komisje przydzielane są według miejsca zameldowania. Po wejściu do lokalu wyborczego należy udać się do komisji wyborczej i okazać dowód osobisty. Gdy wszystko się zgadza, wyborca otrzyma dwie książeczki do głosowania - jedną w wyborach do Sejmu, drugą - do Senatu. Odbiór kart należy poświadczyć własnoręcznym podpisem w miejscu wskazanym przez członka komisji.

Jak głosować

Ze względu na wady kart wyborczych, Fundacja Batorego podkreśla: zachowajmy uwagę podczas oddawania głosu! W lokalu wyborczym otrzymamy dwie karty do głosowania: białą kartę w formie wielostronicowej broszury, za pomocą której zagłosujemy na posła lub posłankę, oraz żółtą pojedynczą kartę, za pomocą której wskażemy senatora lub senatorkę. Aby głos został uznany za ważny, musimy postawić w białej karcie zbroszurowanej krzyżyk w kratce obok nazwiska wybranej przez siebie kandydatki lub kandydata do Sejmu oraz na żółtej karcie krzyżyk w kratce obok nazwiska wybranej przez siebie kandydatki lub kandydata do Senatu. Nie głosujmy na spis treści! Nie zaznaczajmy osób na więcej niż jednej liście wyborczej i nie zaznaczajmy więcej niż jednej osoby na karcie do Senatu. Jeżeli w książeczce zostanie zaznaczonych więcej niż jeden kandydat, głos będzie nieważny.

Natomiast mandaty senatorskie otrzymują ci kandydaci, którzy uzyskali kolejno największą liczbę głosów. Nie ma tutaj list kandydatów, głosujemy na konkretnych kandydatów, którzy rywalizują ze sobą. Wyborca, głosując, stawia znak „x” w kratce z lewej strony nazwisk tylu osób, ilu senatorów jest wybieranych w okręgu. Po zaznaczeniu kandydata karty należy wrzucić do urny.

W wyborach do Sejmu głosujemy na listy okręgowe, zawierające spis nazwisk kandydatów, w kolejności ustalonej przez komitet wyborczy. W okręgu gdyńsko-słupskim zarejestrowano 8 ogólnopolskich komitetów wyborczych, które w sumie wystawią 218 kandydatów na posłów. Spośród nich wybierzemy 14 przyszłych posłów. O wybór ubiega się 125 mężczyzn i 93 kobiety.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza