Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybrzeże po sztormach czeka na ratunek. Urzędnicy zapowiadają pomoc

Zbigniew Marecki
Zniszczony brzeg morski po październikowym sztormie w Rowach. To jedno z miejsc, gdzie morze wyrządziło największe szkody.
Zniszczony brzeg morski po październikowym sztormie w Rowach. To jedno z miejsc, gdzie morze wyrządziło największe szkody. Fot. Kamil Nagórek
Morze co roku zabiera spory odcinek plaży. Przy kolejnych sztormach woda wdziera się na tyle głęboko, że w wielu miejscach zaczyna zagrażać zabudowaniom. Urząd Morski zapowiada, że zabezpieczy brzegi w najbardziej zagrożonych miejscach.

- Już ogłosiliśmy przetargi na wykonanie robót w Kołobrzegu. Od kwietnia 2010 roku chcemy rozpocząć realizację zaplanowanych prac - zapowiedział wczoraj podczas konferencji prasowej Mariusz Szubert, dyrektor Urzędu Morskiego w Słupsku.

Projekt dotyczący odbudowy i rozbudowy umocnień brzegu morskiego w Kołobrzegu obejmie 3-kilometrowy odcinek wybrzeża na wschód od molo.
Celem całego projektu jest odbudowa plaży i powstrzymanie niszczącego działania fal morskich, które już teraz zagrażają lokalom gastronomicznym ulokowanym na nabrzeżu.

W tym celu Urząd Morski w Słupsku wyda ponad 88 milionów złotych, które będę pochodzić głównie z funduszy unijnych przyznanych przez Ministerstwo Ochrony Środowiska i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Te pieniądze mają starczyć na budowę progów wodnych, które będą rozbijać fale, 35 ostróg oraz refulację, w wyniku której na plażę w Kołobrzegu ma być nawiezione 800 tysięcy ton piasku. Wszystkie te działania, które będą wykonane w dwa lata, mają zabezpieczyć wybrzeże w Kołobrzegu na kolejne 50 lat.

Jednocześnie trwają starania o pozyskanie ponad 209 milionów złotych na odbudowę 8 hektarów plaży w Darłowie.

- Tam planujemy wykonanie narzutów kamieni oraz budowę potężnego zespołu ostróg ograniczającego siłę fal morskich - wylicza dyrektor Szubert.

Prawdopodobnie w połowie przyszłego roku ten projekt zostanie ostatecznie przyjęty do realizacji. Zdaniem senatora Kazimierza Kleiny jest prawie pewne, że będzie on finansowany z funduszy unijnych.
Urząd Morski w Słupsku w przyszłym roku chce także rozpocząć badania naukowe, które mają stanowić podstawę pod tworzenie kolejnych projektów dotyczących odbudowy i umocnienia brzegów morskich w Ustce, Rowach i Łebie.

Trwają także starania o pozyskanie funduszy na modernizację infrastruktury portowej. Najbardziej zaawansowane dotyczą wschodniej strony portu w Ustce.
W pierwszym kwartale przyszłego roku projekt dotyczący tego właśnie zadania będzie złożony w programie unijnym związanym z rozwojem rybactwa i rybołówstwa. Kolejne projekty będą dotyczyć zachodniej części portu i basenu węglowego w Ustce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza