Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyniki badań: Większość młodych ludzi chce wyjechać ze Słupska

Zbigniew Marecki
Zbigniew Marecki
Archiwum
Większość słupskich maturzystów chce wyjechać z miasta - wynika z badań socjologicznych Akademii Pomorskiej. Rozmowa „Głosu“ z dr hab. prof. nadzw. Markiem Gorzko, socjologiem z Akademii Pomorskiej w Słupsku

W kwietniu 2015 roku, tuż przed maturą, ankieterzy Akademii Pomorskiej, studenci socjologii rozdali kwestionariusze ankiet, na które odpowiedziało blisko 40 procent przyszłych maturzystów w mieście. Czego dotyczyło to badanie?

Ankieta zawierała ponad 30 pytań. Dotyczyła dość szerokiego spektrum problemów. Pytaliśmy m.in. o system wartości, stosunek do Słupska, plany życiowe czy ocenę sytuacji w mieście.

Czy pana coś zaskoczyło, gdy pan przyglądał się raportowi z tych badań?

Miałem pewne porównanie, bo podobne badanie wykonaliśmy wśród maturzystów szczecińskich. Szczecin też nie jest miastem, które przyciąga młodzież, ale w Słupsku nastawienie na wyjazd było znacznie większe. Ale trzeba pamiętać, że to plany i trochę marzenia, zawsze je weryfikuje rzeczywistość.

Słupska młodzież znacząco różni się od swoich rówieśników z innych miast?

Nie. Jeśli chodzi o systemy wartości i strategie życiowe, to one absolutnie nie różnią się od wyników badań ogólnopolskich. Zresztą, jak wynika z badań CBOS, w całej Polsce od wielu lat systemy wartości młodych nie zmieniają się.

Jakie wartości są dla młodych najważniejsze?

Ciągle najważniejsza jest miłość, udane życie rodzinne, praca, osiągnięcie przyzwoitej pozycji zawodowej i życie w gronie przyjaciół. Za to realizacja dążeń ideowych czy angażowanie się w sprawy publiczne ciągle mieści się w dolnej części rankingu wartości, które są dla młodych ważne. Słupscy maturzyści wpisują się w ten profil młodego Polaka. Generalnie zwykle swoje życie oceniają jako dobre. Większość z nich jest zadowolona z tego, co przeżyli. Blisko 90 proc. czuje się kochane i obdarzone zaufaniem.

A komu ufają słupscy maturzyści?

Dość wysoki poziom zaufania dotyczy rodziców, opiekunów i znajomych. Na tym tle dość wysokim poziomem zaufania cieszył się Robert Biedroń, prezydent Słupska. Za to politycy ogółem, rada miasta, a nawet Sejm i Senat cieszą się bardzo niskim zaufaniem ankietowanych przez nas młodych ludzi. Podobnie jest w innych miastach.

Jak ankietowani odpowiadali na pytania dotyczące ich przyszłości w mieście?

Tylko ok. 13 procent wiąże swoją przyszłość ze Słupskiem i regionem. Jedna trzecia badanych nie miała zdania, a pozostali chcą wyfrunąć. Z ankiet wynika, że swoją przyszłość z miastem i regionem łączą nieco częściej uczniowie techników. 30 procent ankietowanych chciałoby wyjechać za granicę.

Jak maturzyści postrzegali Słupsk?

Z perspektywy klasy maturalnej Słupsk nie przedstawia się jako atrakcyjne miejsce do życia. 8 procent ankietowanych uważało, że Słupsk to miejsce, gdzie można robić karierę. 3/4 odrzucało taką opinię. 60 procent ankietowanych uważało, że Słupsk może niewiele zaoferować młodym ludziom. Jedna trzecia badanych uważa, że Słupsk to miasto prowincjonalne. 50 proc. nie ma zdania. Maturzyści też nie są przekonani, że słupskie uczelnie gwarantują przyzwoity poziom nauczania.

Rozmawiał Zbigniew Marecki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza