Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyróżnienie dla Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku na międzynarodowym festiwalu

Anna Czerny-Marecka
Anna Czerny-Marecka
Jedni z pierwszych polskich osadników w powojennym Słupsku
Jedni z pierwszych polskich osadników w powojennym Słupsku MPŚ
Film słupskiego muzeum otrzymał specjalne wyróżnienie na festiwalu Heritage in Motion, organizowanym przez Europejską Akademię Muzealniczą, federację stowarzyszeń na rzecz dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego Europy „Europa Nostra” oraz Forum Kultur Słowiańskich.

Film powstał w ramach międzynarodowego projektu „Tożsamość w zagrożeniu” („Identity in the Line). Tematem kilkuletniego programu były procesy migracyjne w Europie w ostatnich stu latach. Brały w nim udział muzea z Norwegii, Szwecji, Danii, Słowenii i Chorwacji oraz Uniwersytet Wileński.  Polskę reprezentowało Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku.

Zespół MPŚ (Marzenna Mazur, Dorota Ciecholewska-Hanowska i Katarzyna Maciejewska) skupił się na unikatowym wydarzeniu, jakim była niemal całkowita wymiana populacji na Pomorzu i w Słupsku po 1945 r.

- Rozmawialiśmy zarówno z pierwszymi osadnikami, którzy przybyli do miasta po drugiej wojnie światowej, jak i ich potomkami, a także z mieszkańcami dawnego niemieckiego Stolpu, którzy zdecydowali się pozostać w polskim Słupsku - mówi Marzenna Mazur, dyrektor MPŚ. - Zgromadziliśmy dziesiątki godzin nagrań. Powstało również obszerne wydawnictwo przedstawiające 28 wybranych historii, książeczka edukacyjna oraz wystawa czasowa.

Słupscy muzealnicy wraz z miejscowym artystą Tomaszem Giczewskim przygotowali dziewięć filmów w języku angielskim oraz w językach partnerów - prezentujących projekt i poszczególne procesy migracyjne. Obecnie są one eksponowane w Białym Spichlerzu. Powstał także 45-minutowy film o wspólnej idei i założeniach „Tożsamości w zagrożeniu”, zawierający cytaty ze zgromadzonych wywiadów. I to on właśnie otrzymał specjalne wyróżnienie.

W uzasadnieniu werdyktu czytamy: Film dokumentalny „Identity on the Line” jest wyróżniającym się studium efektów istotnych procesów historycznych, które w dzisiejszych czasach są niemymi obrazami w politycznych i społecznych programach - migracji ludzi. Zagadnienie to wiąże się z pojęciem tożsamości europejskiej i pojęciem poczucia przynależności, które dokument dogłębnie wyjaśnia. To specjalne wyróżnienie [zostało przyznane] w uznaniu humanistycznego podejścia do migracji, które skłania współczesnych obywateli do przemyśleń na ten temat.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza