Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Za duży podjazd dla niepełnosprawnych?

Daniel Klusek [email protected]
Jak przekonują władze spółdzielni Kolejarz, podjazd jest tak duży, ponieważ zgodnie z przepisami spadek na odcinku metra może być nie większy niż sześć centymetrów.
Jak przekonują władze spółdzielni Kolejarz, podjazd jest tak duży, ponieważ zgodnie z przepisami spadek na odcinku metra może być nie większy niż sześć centymetrów. Krzysztof Piotrkowski
- Wybudowanie tak dużego podjazdu dla niepełnosprawnych to niepotrzebne wydawanie pieniędzy - twierdzi czytelniczka.

Z naszą redakcją skontaktowała się pani Barbara, mieszkanka osiedla Niepodległości. Nie podoba jej się wielkość podjazdu, między innymi dla osób niepełnosprawnych, który został oddany do użytku kilka tygodni temu.

- Chciałabym redakcję zainteresować podjazdem dla niepełnosprawnych, jaki zafundowała nam Spółdzielnia Mieszkaniowa Kolejarz na zakończenie roku 2015. Wielkość podjazdu, jaki został wykonany przy wejściu do bloku przy ul. Romera 11, przeraża mieszkańców tego bloku oraz gości. Jako budowlaniec z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem, posiadam wiedzę o przekrojach wykonywania takich podjazdów - pisze w e-mailu nasza czytelniczka. - Proszę o zainteresowanie się tym problemem i nagłośnienie bezmyślnego, moim zdaniem, wydawania pieniędzy na takie inwestycje. Pragnę podkreślić, że lokatorzy nie mają nic przeciwko podjazdowi, tylko jego wielkości i potędze konstrukcji stalowej.

Waldemar Badziąg, zastępca prezesa do spraw technicznych w Spółdzielni Mieszkaniowej Kolejarz, potwierdza, że konstrukcja podjazdu jest potężna. Jednocześnie tłumaczy, że taka być musi.

- To regulują przepisy budowlane, mówiące o tym, jak ma wyglądać podjazd dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, rowerzystów i rodziców z dziećmi w wózkach. Zgodnie z nimi na każdym metrze długości takiego podjazdu, jak tym przy budynku przy ulicy Romera 11, spadek może wynosić maksymalnie sześć centymetrów. Dla przykładu, jeśli różnica terenu wynosi półtora metra, to podjazd ma mieć minimum 25 metrów. Dodatkowo przepisy regulują też miejsca, gdzie muszą być tak zwane spoczniki - tłumaczy Waldemar Badziąg, zastępca prezesa Kolejarza. - Podjazd powstał na prośbę mieszkańców, którzy kilka miesięcy temu napisali do spółdzielni wniosek w tej sprawie. Pod tym dokumentem podpisała się większość lokatorów.

Dodaje, że nie tylko mieszkańcy z tego bloku chcieli montaży podjazdów.

- Podobne wnioski dostaliśmy też od przedstawicieli sąsiedniego bloku z ulicy Romera, a także z dwóch wieżowców przy ulicy Szczecińskiej, na osiedlu Piastów - mówi Waldemar Badziąg. - Te inwestycje zostaną zrealizowane, jeśli w budżetach poszczególnych nieruchomości znajdą się na nie pieniądze.

Najczęściej czytane na gp24.pl:

 

gp24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza