Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zakłady Chemiczne: Związkowcy i radni Sejmiku protestują przeciw marginalizacji Polic

Piotr Jasina [email protected] 91 481 33 34
Zakłady Chemiczne: Związkowcy i radni Sejmiku protestują przeciw marginalizacji PolicPolice odbudowały swoją rynkową pozycję, dużo sprzedają, notują zyski od wielu kwartałów. To jeden z najważniejszych zakładów Pomorza Zachodniego.
Zakłady Chemiczne: Związkowcy i radni Sejmiku protestują przeciw marginalizacji PolicPolice odbudowały swoją rynkową pozycję, dużo sprzedają, notują zyski od wielu kwartałów. To jeden z najważniejszych zakładów Pomorza Zachodniego. Fot. Piotr Jasina
Związkowcy domagają się reprezentacji Polic adekwatnej do ich znaczenia. Sejmik mówi to samo.

Jednomyślność w tej sprawie radnych Sejmiku i marszałka są dobrym znakiem.

Azoty Tarnów i Zakłady Azotowe Puławy ogłosiły wstępny harmonogram konsolidacji i utworzenia Grupy Azoty. Zgodnie z planem 30 października kapitał Azotów Tarnów ma być podwyższony a 30 dni później ma dojść do konsolidacji. Ma powstać Grupa Azoty.

Problem w tym, że umowa konsolidacji w planowanej grupie nie przewiduje reprezentanta ZCh Police, największej spółki Azotów Tarnów.
Pomysł wzbudził uzasadnione obawy związkowców i przedstawicieli samorządu wojewódzkiego.

Związkowcy Zakładów Chemicznych protestują. Przewodniczący zakładowej Solidarności Krzysztof Zieliński poprosił przewodniczącego Komisji Krajowej Piotr Dudę o spotkanie szefów związków największych firm branży chemicznej. Odbędzie się 18 października, po posiedzeniu Komisji Krajowej Solidarności.

- Będziemy domagać się reprezantacji Polic w nowej grupie adekwatnej do pozycji tego zakładu - potwierdza Mieczysław Jurek, szef Solidarności Pomorza Zachodniego. - Cieszy nas, fakt, że podobnie myślą radni Sejmiku. Czas, by dojrzeli problem również nasi parlamentarzyści.

Sejmik Samorządowy Województwa Zachodniopomorskiego na przedwczorajszej sesji jednogłośnie opowiedział się przeciwko planom marginalizacji Zakładów Chemicznych.

- Nie wyobrażam sobie, by w zarządzie i radzie nadzorczej planowanej Grupy Azoty nie było przedstawicieli Zakładów Chemicznych Police - podkreślał Olgierd Geblewicz, marszałek zachodniopomorski. - Ta spółka jest przecież największym zakładem w grupie Azoty Tarnów. Nasze oczekiwania wydają mi się uprawnione i logiczne. O tym będziemy rozmawiać z przedstawicielami rządu.

Krzysztof Jałosiński, prezes ZCh Police w rozmowie z "Głosem" nie chciał komentować planów konsolidacji. Powiedział tylko, że Police powinny być reprezentowane w nowej grupie.

- Sprawa nie jest zamknięta, trwają dyskusje na ten temat - dodał.

Niepokój związkowców z Polic budzą również plany tworzeni spółek centralnych. Przed kilku dniami zorganizowali protest w tej sprawie przed głównym biurowcem.
Pracownicy oraz związki zawodowe sprzeciwiają się przekazaniu udziałów spółek zależnych: Remech, Automatica i Koncept do Polskiego Konsorcjum Chemicznego. Ich zdaniem podjęcie takiej decyzji bez konsultacji ze stroną społeczną jest złamaniem porozumień związkowych oraz ustawy o ZZ i Radach Pracowniczych.

- Powinniśmy być pisemnie poinformowani o terminie przejścia tych spółek do konsorcjum, skutkach ekonomicznych, przyczynach prawnych, nowych warunkach zatrudnienia, płacy, planach przekwalifikowania - podkreślają przedstawiciele wszystkich związków działających w ZCh Police. - Żaden z tych warunków nie został spełniony.
Piotr Jasina

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza