Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zakurzone piosenki powróciły do życia

Michał Kowalski [email protected]
Dawid Gonciarz pokazuje nuty odnalezione w Warszawie.
Dawid Gonciarz pokazuje nuty odnalezione w Warszawie. Fot. Krzysztof Tomasik
Po 100 latach na ziemi słupskiej znowu zabrzmiały pieśni, które niegdyś były tu powszechnie znane.

OPINIA

OPINIA

Henryk Soja, kierownik Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach: - To fantastyczna sprawa. Do tej pory oprócz kultury materialnej nie mieliśmy nawet prób odtworzenia pięknych pieśni tego regionu. To piękne, że po 100 latach, po raz pierwszy na ziemi słowińskiej, zostały odtworzone oryginalne piosenki z dawnych czasów. To duży krok dla poznania całości niezwykłej kultury.

Zapomniane nuty piosenek po latach odnaleziono w Warszawie.

Dawid Gonciarz, muzyk i etnolog z Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku wpadł na pomysł odtworzenia ludowej, muzycznej tradycji Pomorza Środkowego.

Melodie i teksty sprzed stu lat odgrzebał w Archiwum Folkloru Muzycznego Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, pozostałe przysłało mu niemieckie archiwum Tanzarchiv Lipsk.

Na początku ubiegłego wieku niemiecki badacz kultury tego regionu Lorentz zanotował słowa piosenek wśród najstarszych Słowińców.

Zapis nutowy w latach 20. ubiegłego wieku zajmował się tym pasjonat, badacz i dokumentalista muzycznej kultury Pomorza, Willi Schulz. W ten sposób zachowały się m.in. unikalne, ponad 100-letnie piosenki z okolic jezior Gardno i Łebsko.

Gonciarz stworzył zespół muzyczny "Niwa modrego lnu". Jego nazwa nawiązuje do pól lnu, który kwitł na niebiesko w czerwcu, a był mocno rozpowszechniony na Pomorzu.

KIM JEST

KIM JEST

Dawid Gonciarz - ur. 1977 r. w Słupsku. Absolwent wydziału etnologii Uniwersytetu Śląskiego. Tam poznał żonę - Dominikę. Pasjonat kultury ludowej, podróżnik. Zwiedził niedostępne rejony Turcji, Rumunii i Chorwacji. Współtwórca słupskiego zespołu Wszystkie Wschody Słońca, który działa już 10 lat. Porusza się w stylistyce nowoczesnego reggae, którą łączy z elementami muzyki etnicznej. Dał wiele koncertów m.in. w Anglii, Niemczech, Austrii.

Pierwszy koncert "Niwy modrego lnu" odbył się 2 maja, podczas plenerowej imprezy "Czarne Wesele" w Klukach. dawnych melodii tych ziem słuchały tłumy turystów z regionu i całej Polski.

- Część melodii wykonywana była wykonana po raz pierwszy od kilkudziesięciu lat. Członkowie zespołu to grupa pięciu młodych osób, dla których wspólny wyznacznik stanowi chęć przywrócenia tego, co przez długie lata zapomniane - stwierdza Dawid Gonciarz.

"Niwy modrego lnu" będzie można posłuchać 17 i 18 maja w teatrze Rondo podczas PAPARTU.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza