Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zbigniew Konwiński: Po wygranych wyborach przywrócimy Urząd Morski w Słupsku

Wojciech Lesner
Wojciech Lesner
Konferencja polityków Platformy Obywatelskiej w Słupsku. Od lewej: Borys Budka, Zbigniew Konwiński, Kazimierz Kleina.
Konferencja polityków Platformy Obywatelskiej w Słupsku. Od lewej: Borys Budka, Zbigniew Konwiński, Kazimierz Kleina. Wojciech Lesner
Podczas środowej (20 września) konferencji prasowej, politycy Platformy Obywatelskiej zapowiedzieli, że jeśli wygrają wybory, będą dążyć do przywrócenia Urzędu Morskiego w Słupsku. Zdaniem Zbigniewa Konwińskiego, posła PO, instytucja była dumą miasta i regionu.

Przedwyborczą konferencję politycy PO zorganizowali przed dawną siedzibą Urzędu Morskiego w Słupsku, przy ulicy Sienkiewicza. Poseł Zbigniew Konwiński i senator Kazimierz Kleina w towarzystwie Borysa Budki, przewodniczącego klubu parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej, zapowiedzieli, że po wygranych wyborach zamierzają przywrócić instytucję Urzędu Morskiego w Słupsku. Zdaniem polityków, jego likwidacja w 2020 roku była dużym błędem obozu Prawa i Sprawiedliwości.

- Za nami jest tabliczka „Urząd Morski w Szczecinie”, ale jakbyśmy pojechali na ulicę Niemcewicza w tym samym mieście, w Słupsku, tam zobaczymy tabliczkę „Delegatura Urzędu Morskiego w Gdyni” – mówił Zbigniew Konwiński. - Deklarujemy w tym miejscu, wspólnie z senatorem Kazimierzem Kleiną i szefem naszego klubu parlamentarnego, że po wygranych wyborach, przywrócimy Urząd Morski w Słupsku. Urząd, który funkcjonował tu od wielu lat, który był dumą mieszkańców Słupska, realizował wiele inwestycji na Wybrzeżu Środkowym. Urząd Morski w Słupsku zostanie przywrócony. Tę wielką niesprawiedliwość, którą Ziemi Słupskiej wyrządził rząd PiS naprawimy – mówił Zbigniew Konwiński.

Jako jeden z argumentów za przywróceniem instytucji, poseł PO wymienił obniżenie kosztów związanych z obsługą dokumentów oraz możliwość sprawniejszego skorzystania z usług urzędu.

- Dziś sam obieg dokumentów między delegaturą w Słupsku, a Urzędem Morskim w Gdyni i Szczecinie powoduje znaczne koszty. Urząd Morski w Słupsku przywrócony na mapę obniży koszty i usprawni działalność administracji morskiej na tym terenie – podkreślał Konwiński.

Kazimierz Kleina, senator PO, wśród działań, które realizował Urząd Morski w Słupsku wymienił program ochrony brzegu morskiego oraz remonty portów i przystani. Zarzucił rządowi PiS, że likwidacja Urzędu wstrzymała ważne dla Pomorza Środkowego inwestycje morskie.

- Urząd Morski w Słupsku przez wiele lat realizował ważne, istotne programy rozwojowe dla naszego regionu. Remontowano porty, małe porty i przystanie morskie. Paradoksalnie, porty Łeba i Ustka zostały wpisane w krajowym programie odbudowy, decyzją rządu, że będą to porty serwisowe dla budowy morskich farm wiatrowych na polskich wodach – mówił Kleina. - Zapowiadano, że realizowana będzie rozbudowa portu w Ustce - wstrzymano w ostatnich tygodniach, miesiącach i tę decyzję. Urząd Morski w Słupsku, który był dumą tego regionu, dumą tego miasta i realizował ważne programy związane z ochroną brzegu morskiego, ochroną i rozbudową portów i przystani morskich na całym naszym wybrzeżu musi wrócić i wróci do Słupska - deklarował Kleina.

Urząd Morski w Słupsku

Na Wybrzeżu Środkowym w 1954 roku powstał Koszaliński Urząd Morski z siedzibą w Słupsku. Po podziale administracyjnym państwa w 1975 roku nazwa została zmieniona na Urząd Morski w Słupsku. Zlikwidowano go w 2020 roku. Powodem takiej decyzji była chęć ograniczenia wydatkowania środków publicznych i ujednolicenie administracji morskiej z granicami województw. Kompetencje UM w Słupsku przejął urząd w Gdyni i Szczecinie. Oba organy swoje delegatury mają w Słupsku.

Uzasadniając swoją decyzję w 2020 roku minister gospodarki morskiej Marek Gróbarczyk przekonywał, że zmiana jest elementem koniecznej reorganizacji administracji morskiej w Polsce. Dziś po trzech latach funkcjonowania nowego modelu Gróbarczyk jest pewien , że miał rację.

Efektywność pracy jest teraz zdecydowanie wyższa a jej koszty niższe. Co najważniejsze szybszy jest proces decyzyjny -podkreślił w rozmowie z Głosem. Widać to choćby po tym jak skutecznie i szybo rozstrzygane są przetargi-dodał.

Zadania Urzędów Morskich to między innymi:

  • nadzór nad bezpieczeństwem żeglugi i życia na morzu,
  • ochrona środowiska morskiego wraz z działalnością inspekcyjną w tym zakresie,
  • budowa i utrzymanie umocnień brzegowych, wydm i zalesień wraz z ochroną pasa nadbrzeżnego,
  • nadzór nad porządkiem portowo - żeglugowym,
  • budowa, modernizacja i utrzymanie infrastruktury zapewniającej dostęp do portów i przystani morskich,
  • utrzymanie oznakowania nawigacyjnego na drogach morskich.
od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza