MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zbiorniki retencyjne w Słupsku już gotowe. Pełnią ważną rolę [ZDJĘCIA]

Wojciech Lesner
Wojciech Lesner
Wideo
od 7 lat
Zakończyła się budowa podziemnego zbiornika retencyjnego u zbiegu ulic Piłsudskiego i Małcużyńskiego w Słupsku. Wraz z innymi będzie chronił miasto przed zalewaniem.

Nowy zbiornik ma skutecznie zapobiec zalewaniu niżej położonych posesji przy ul. Piłsudskiego. Takiego rozwiązania mieszkańcy domagali się od lat. Do lokalnych podtopień w tym rejonie miasta dochodziło niejednokrotnie, szczególnie w czasie ulewnych, letnich deszczy. Wystarczyło jedno oberwanie chmury, by część ulicy znalazła się pod wodą. Barykady z worków z piaskiem, które mieszkańcy co roku ustawiali wzdłuż swoich posesji, tylko w małym stopniu powstrzymywały żywioł.

Zadaniem podziemnego zbiornika retencyjno-rozsączającego, który powstał w miejscu skarpy przy słupskim skateparku będzie przejęcie wezbranej intensywnymi opadami fali, przetrzymanie jej i rozsączenie jej do gruntu piaszczystego, co spowolni odpływ wody do kolektora deszczowego przy ul. Piłsudskiego.

Prace związane z budową zbiornika już się zakończyły. Teren, pod którym się znalazł zagospodarowano. Z zamontowanych ławeczek już teraz chętnie korzystają mieszkańcy.

- Teraz będziemy obserwować, co ewentualnie można poprawić. Najważniejsze, że zbiornik zadziałał. To było widać w trakcie majówki, kiedy przez Słupsk przeszła nawałnica. Nic nie zalało, nic się nie zsunęło na skarpach. Oba kolektory są już podłączone – z ulicy Norwida i Małcużyńskiego oraz z ulicy Piłsudskiego – mówi Paweł Krzemień, kierownik referatu rewitalizacji w Urzędzie Miejskim w Słupsku.

od 7 lat

Pierwszy sprawdzian w czasie ulewy przeszły również pozostałe nowe zbiorniki retencyjne na osiedlu Zachód. Ich zadaniem jest zatrzymanie wód opadowych na górnym tarasie miasta. Ograniczy to tym samym jej spływ na niżej położony obszar miasta, zmniejszając ryzyko zalania i podtopień gęsto zabudowanego śródmieścia.

Skarpy zbiorników obsadzane zostały roślinnością, która utworzą zieleńce deszczowe. Wśród nasadzeń znajdują się m.in. drzewa, krzewy, krzewinki rośliny zadarniające, o bogatym ulistnieniu, kwitnące, pachnące, zioła oraz trawy ozdobne. Na pełen efekt, czyli zielony krajobraz wokół zbiorników, przyjdzie nam poczekać do przyszłej wiosny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza