Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zdrowie - mama i ja - efekty projektu w Słupsku

(mag)
Poradnia Planowania Rodziny, Szkoła Rodzenia, Poradnia preluksacyjna, laktacyjna oraz chorób cywilzacyjnych - to efekt realizacji pojektu "Zdrowie - mama i ja".
Poradnia Planowania Rodziny, Szkoła Rodzenia, Poradnia preluksacyjna, laktacyjna oraz chorób cywilzacyjnych - to efekt realizacji pojektu "Zdrowie - mama i ja". sxc.hu
Nowa poradnia przy ul. Bohaterów Westerplatte i pięć poradni, z których mogą korzystać mieszkańcy regionu, to efekt realizacji projektu "Zdrowie - mama i ja". W ratuszu podsumowano 2,5-letni okres współfinansowania projektu.

Konferencję rozpoczął Krzysztof Sikorski, wiceprezydent Słupska odpowiedzialny za zdrowie.

- Projekt był pomysłem gminy miejskiej Słupsk i powstał w wyniku braku zabezpieczenia na rynku świadczeń zdrowotnych z zakresu profilaktyki i promocji zdrowia z przeznaczeniem dla małych dzieci i ich rodziców, szczególnie dla młodych mam - mówi wiceprezydent.

- Dzięki wsparciu finansowemu Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego w Słupsku powstał nowy obiekt ochrony zdrowia spełniający wszelkie wymogi unijne i w pełni dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Nowy obiekt to przychodnia przy ul. Westerplatte w Słupsku, w którym realizowanych jest pięć programów profilaktycznych w pięciu różnych poradniach. Jedną z nich jest Poradnia Planowania Rodziny.

- Dotychczas udzieliliśmy 2632 porad z zakresu edukacji seksualnej i zaburzeń seksualnych. Oferujemy także pomoc psychologiczną oraz konsultacje ginekologiczno-położnicze - mó­wi Sebastian Zdończyk, współ­pracujący z poradnią.

Kolejna poradnia to Szkoła Rodzenia, w której prowadzony jest program "Jakość narodzin, jakość życia".

- Przygotowujemy kobiety do porodu, zachęcamy partnerów do aktywnego uczestnictwa podczas porodu, mówimy o wskazaniach do cię­cia cesarskiego oraz dzielimy się wiedzą z zakresu walki z bólem podczas porodu - mówi Sławomir Kaliński, słupski ginekolog.

W przychodni funkcjonują jeszcze trzy poradnie: preluksacyjna (badania USG stawów biodrowych niemowląt), laktacyjna (porady w zakresie karmienia piersią) oraz chorób cywilizacyjnych (za darmo można zmierzyć ciśnienie, zbadać poziom cukru i cholesterolou).

Otrzymane dofinansowanie projektu to kwota w wysokości 1,3 mln euro, która stanowi 85 proc. kosztów kwalifikowanych projektu. Projekt współfinansowania kończy się, ale realizacja programów profilaktycznych będzie trwała i wciąż można zgłaszać się do poradni. Niepotrzebne jest skierowanie, wystarczy umówić się na wizytę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza