Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zostać strażakiem to wcale nie takie proste

Fot. archiwum
Żeby zostać strażakiem w Państwowej Straży Pożarnej, trzeba przejść egzamin kwalifikacyjny.
Żeby zostać strażakiem w Państwowej Straży Pożarnej, trzeba przejść egzamin kwalifikacyjny. Fot. archiwum
Chcesz zostać dyplomowanym strażakiem? Musisz wiedzieć, że to nie zawód dla słabeuszy. Punkty dostaniesz za kwalifikacje.
Zostać strażakiem to wcale nie takie proste

Żeby zostać strażakiem w Państwowej Straży Pożarnej, trzeba mieć polskie obywatelstwo, nie można być karanym oraz posiadać co najmniej średnie wykształcenie, a także zdolność fizyczną i psychiczną do pełnienia służby.

Absolwenci Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie uzyskują tytuł inżyniera bezpieczeństwa pożarowego lub inżyniera bezpieczeństwa cywilnego. Zdobywają też stopień służ-bowy młodszego kapitana. Studia inżynierskie I stopnia są 4-letnie.

Kolejnym etapem kształcenia jest uzyskanie tytułu magistra (3 semestry nauki). Po ukończeniu szkół aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu, Częstochowie i Krakowie uzyskuje się tytułu technika pożarnictwa oraz stopień młodszego aspiranta.

Egzamin teoretyczny i praktyczny

Żeby zostać strażakiem w Państwowej Straży Pożarnej, trzeba przejść egzamin kwalifikacyjny.
Stosuje się w nim system punktacji gratyfikujący posiadane uprawnienia kandydata.

I tak można dostać dodatkowe punkty za: prawo jazdy kat. B - 2 pkt, prawo jazdy kat. C - 4 pkt, posiadanie uprawnień ratownika medycznego - 5 pkt, posiadanie innych uprawnień, które mogą być przydatne (np. obsługa cię-żkiego sprzętu) - 5 pkt, uprawnienia płetwonurka - 3 pkt, udokumentowane członkostwo w Ochotniczej Straży Pożarnej powyżej 3 lat - 3 pkt, dokumentowany udział w zawodach OSP - 3 pkt, dokumentowane szkolenia dla członków OSP - 3 pkt, wykształcenie średnie techniczne - 3 pkt, zdany egzamin maturalny - 4 pkt, wyższe techniczne o kierunku przydatnym w PSP - 5 pkt

Gratyfikacja może być doprecyzowana w zależności od rodzaju stanowiska służbowego, na które prowadzony jest nabór.

Dotyczy zarówno kategorii posiadanego prawa jazdy, odbytych szkoleń i posiadania innych kwalifikacji.
Oceny zdolności fizycznej i psychicznej do służby w Pań-stwowej Straży Pożarnej dokonują komisje lekarskie podległe ministrowi spraw wewnętrznych.
... i praktyczny, czyli tężyzna

Kandydaci muszą przejść test sprawności fizycznej. Przystąpić do niego mogą osoby, które przedstawią zaświadczenie lekarskie od lekarza rejonowego, rodzinnego lub internisty, które dopuszcza ich do takiego testu.

Chodzi o to, by ktoś nie miał chorób ukrytych. Przy czym zaświadczenie nie może być starsze niż sprzed miesiąca przed testem. Musi w nim być wykazana właściwa wydolność organizmu, stwierdzona na podstawie próby "Harvard Step-up Test".

Sprawdzian sprawności fizycznej obejmuje bieg na 1000m, 50 m oraz podciąganie na drążku.
Osoba przyjęta do strażackiej służby kandydackiej jest kierowana do właściwej komisji lekarskiej podległej ministrowi spraw wewnętrznych i administracji w celu ustalenia jej zdolności psychicznej i fizycznej do służby w Państwowej Straży Pożarnej. Marek Rudnicki

Kandydatów należy zgłaszać na kuponie zgłoszeniowym wyciętym z "Głosu" lub pobranym ze strony serwisu internetowego www.gp24.pl (kupon do pobrania po lewej - w formie obrazka lub do pobrania w ramce).

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza