Andrzej Duda z planem na S6. Przetarg na ekspresówkę do Słupska jeszcze w tym roku

Aleksander Radomski
Aleksander Radomski
Jaku Szymczuk/KPRP
Brakujące odcinki drogi ekspresowej S6 od Koszalina przez Słupsk do Lęborka z rządowymi pieniędzmi. Realizację najważniejszej inwestycji komunikacyjnej na Pomorzu ze środków budżetu państwa zapowiedział prezydent Andrzej Duda. Uchwałą w tej sprawie zajmie się Rada Ministrów.

- Będą rządowe pieniądze na budowę kolejnych odcinków drogi S6 – zapewnił prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z mieszkańcami Lęborka.

Prezydencka zapowiedź ma być gwarancją realizacji niespełna 150 kilometrów ekspresówki. Co najważniejsze, całość S6 zostanie sfinansowana ze środków budżetu państwa, a nie jak pierwotnie zakładano w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego.

– Jest to kolejny przykład znakomitej współpracy na linii prezydent – rząd - podkreśla Piotr Muller, słupski poseł i rzecznik Prezes rady Ministrów.

- To bardzo dobra wiadomość dla mieszkańców całego Pomorza – w tym ziemi słupskiej i lęborskiej oraz całego sektora turystycznego. Podczas prosperity PPP jest bardzo dobrą formułą, ale w czasach koronowirusa nie ma gwarancji, że taki partner by się znalazł. Budowa drogi wejdzie planu inwestycji publicznych, a przetargi zostaną ogłoszone jeszcze w tym roku.

Anakonda 2020. Prezydent Andrzej Duda na poligonie w Ustce [ZDJĘCIA]

Najpierw stosowną uchwałę gwarantującą tradycyjną formułę finansowania przyjąć musi rząd. Jak nas zapewniono, odpowiedni dokument trafił właśnie do wykazu prac Rady Ministrów, a ostatecznie decyzje w tej kwestii mają zapaść jeszcze w tym tygodniu. Tym samym "szóstka" ma stać się częścią "planu Dudy" czyli pakietu kluczowych inwestycji takich jak budowa m.in. Centralnego Portu Komunikacyjnego czy przekop Mierzei Wiślanej.

Zmiana optyki w kwestii S6 musi być zaskoczeniem dla drogowców. Odcinek z Lęborka do miejscowości Bożepole Wielkie, fragment ekspresówki Słupsk-Lębork i dalej Słupsk - Sławno - Koszalin to jedno. Z budżetu państwa sfinansowana ma zostać też Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej, którą GDDKiA miała realizować w PPP w pierwszej kolejności, a odcinek Słupsk- Lębork jako jeden z ostatnich.

- Przygotowujemy się do realizacji niezależnie od źródła finansowania - mówi Szymon Piechowiak, zastępca dyrektora w centrali GDDKiA.

- Bez względu na to, jakie decyzje podejmie Rada Ministrów, to my je zrealizujemy. Taka sytuacja nie zdarza się po raz pierwszy. Przykładem jest przebudowa A1. Pieniądze się znalazły, a dokumentacja była gotowa. Czekamy na stosowną uchwałę, która wskaże, że konkretny odcinek przechodzi z modelu PPP na tradycyjny.

Prezydent Andrzej Duda w bytowskim Wirelandzie [ZDJĘCIA]

Przypomnijmy, że prowadzone są prace na Trasie Kaszubskiej, która ciągnie się od Bożego Pola przez Luzino, Szemud, Chwaszczyno do węzła Gdynia Wielki Kack. Roboty finansowane są ze środków budżetu państwa. Prowadzone są m.in. prace ziemne i wyburzenia. Drogowcy wznoszą też obiekty mostowe i usuwają kolizje z sieciami infrastruktury technicznej. Jak zapewnia GDDKiA, w dalszym ciągu kontynuowane są badania archeologiczne. Koszt ponad 40-kilometrowej ekspresówki to około 1,5 mld zł.

Tymczasem ekspresówką można przejechać już pomiędzy Goleniowem a Koszalinem. W sumie to około 130 km tej trasy wraz z częścią obwodnicy Koszalina i Sianowa.

Zobacz także: Droga S6 z Koszalina do Goleniowa już otwarta

Wideo

Dodaj ogłoszenie