Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bałtyk tonie w zabójczych sieciach

źródło: wwf
Porzucone sieci w Bałtyku są śmiertelną pułapką dla ryb, ptaków i morskich ssaków.
Porzucone sieci w Bałtyku są śmiertelną pułapką dla ryb, ptaków i morskich ssaków. sxc.hu
Aż sześć ton sieci widm zostało wyłowionych z Morza Bałtyckiego w tym roku przez WWF Polska we współpracy z rybakami. Porzucone sieci stanowią wielkie zagrożenie dla ryb, ptaków i fok. Liczbę zalegających na dnie morza sieci szacuje się w tysiącach.

- Tegoroczna akcja WWF, finansowana przez fundację Baltic Sea 2020 trwała 24 dni - mówi Piotr Prędki z WWF Polska. - Była prowadzona wspólnie z rybakami i nurkami. Rybacy z kutra KOŁ-111 z Kołobrzegu przeczesywali dno morskie w poszukiwaniu zalegających w morzu sieci rybackich.

W ten sposób wyłowiono 4,2 tony sieci. Podczas pozostałych dziewięciu dni nurkowie, przy asyście rybaków oczyścili dwa wraki statków usuwając łącznie 1,8 tony sieci. Wszystkie sieci zostały zutylizowane.

Sieci widma przyczyniają się nie tylko do śmiertelności zwierząt żyjących w Bałtyku, ale także wpływają negatywnie na liczebność populacji. Okazuje się, że łowią się w nie przede wszystkim osobniki młode, które nie wydały jeszcze na świat potomstwa. Z badań wynika, że sieć porzucona w morzu zachowuje zdolność do poławiania ryb: w pierwszych trzech miesiącach do 20 procent, a po dwóch latach do 6 procent.

Jednocześnie sieci widma mogą stanowić śmiertelną pułapkę dla ptaków, morskich ssaków, a nawet człowieka. Według szacunków WWF liczba siatek dorszowych porzucanych w Bałtyku może wynosić od 5,5 tysięcy do 10 tysięcy rocznie.

Porzucone sieci mogą złowić do 41 ton dorszy, które nigdy nie trafią na nasze stoły.

- Miejscem gromadzenia się sieci są wraki statków - tłumaczy Prędki. - Wzdłuż polskiego wybrzeża na dnie znajduje się od tysiąca do trzech tysięcy zatopionych jednostek. Ustaliliśmy, że zalega na nich od 150 do 450 ton sieci.

Projekt pilotażowy "Usuwanie zalegających sieci z Bałtyku" finansowany jest przez Fundację Baltic Sea 2020.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza