Budżet gminy Miastko na 2021 rok uchwalony. Przeciw radni PiS

Andrzej Gurba
Andrzej Gurba
W 2021 r. kontynuowana będzie przebudowa dróg w Pasiece.
W 2021 r. kontynuowana będzie przebudowa dróg w Pasiece. Andrzej Gurba
Rada Miejska w Miastku uchwaliła budżet gminy Miastko na 2021 r. Głosowało za nim 13 radnych, a 2 było przeciw (radni PiS Szymon Należyty i Przemysław Sztobnicki). Przyjęty budżet różni się od projektu, a to za sprawą wniosków radnych Samorządności. Burmistrz Miastka Danuta Karaśkiewicz zaakceptowała je na zasadzie autopoprawek do projektu. Gdyby tego nie zrobiła, wnioski i tak zostałyby przegłosowane, bo Samorządność ma samodzielną większość w radzie.

Dochody zaplanowano na poziomie prawie 94 mln zł, a wydatki w wysokości nieco powyżej 106 mln zł. Deficyt (ponad 12 mln zł) pokryty zostanie przede wszystkim z emisji obligacji. Na wydatki majątkowe (w tym inwestycje) zaplanowano 18 mln zł. Planowany wskaźnik zadłużenia gminy w 2021 r. to 29,27 procent.

Wnioski Samorządności przyjęte

Budżetowa dyskusja na sesji w dużej mierze toczyła się wokół wniosków radnych Samorządności. Przypomnijmy, że chodzi o: pierwszy etap budowy ulicy Leśnej w Miastku – 900 tys. zł, remonty chodników (chodzi o ulice: Szkolną, Gościnną, Sąsiedzką, Konstytucji 3 Maja przy bloku nr 4, Rodzinną, Pałucką, Maczka, zbieg ul. Kazimierza Wielkiego i Grunwaldzkiej) – 500 tys. zł, remont dróg gminnych – 300 tys. zł (kontynuacja prac w Pasiece - dofinansowanie do funduszu sołeckiego – 12,4 tys. zł, remont drogi wewnętrznej w Świerzenku, utwardzenie terenu przy blokach ul. Maczka, budowa drogi w Słosinku w kierunku szkoły podstawowej – dodatkowe 100 tys. zł, ratusz zaplanował wcześniej 250 tys. zł).
Zgodnie z wnioskami Samorządności zwiększono o 400 tys. zł planowane dochody ze sprzedaży nieruchomości oraz zmniejszono o 1,3 mln zł inne wydatki. Są to: 700 tys. zł z zadania – budowa sieci kanalizacji sanitarnej Dolsko-Wałdowo. Jednocześnie klub zaproponował rozszerzenie inwestycji o skanalizowanie Dolska, Zadr, Wałdowa i staranie się o pieniądze z rządowego Funduszu Inicjatyw Lokalnych. Kolejne zdjęcie dotyczy drogi Słosinko-Domanice. Samorządność zaproponowała, aby gmina starała się o pieniądze na ten cel z rządowego funduszu Covid-19 dla gmin.
Na wniosek radnych Samorządności z budżetu wycofano także: budowę drogi w Dretyniu, wydatki na zmianę organizacji ruchu na ul. Królowej Jadwigi – 40 tys. zł, remont chodników i budowę drogi na Osiedlu Niepodległości – ponad 120 tys. zł, zmniejszono o 100 tys. zł pulę przeznaczoną na budowę świetlicy w Węgorzynku, monitoring miejski – 70 tys. zł, rezerwę celową – 100 tys. zł. Zrezygnowano z przygotowania dokumentacji remontów w SP w Piaszczynie, Słosinku oraz rozbudowy (dokumentacja) Przedszkola nr 3 w Miastku – łącznie 160 tys. zł.

Najwięcej na drogi i energię odnawialną

Największe planowane wydatki inwestycyjne (majątkowe) w 2021 r. to kontynuacja ubiegłorocznych zadań: przebudowa ulic w Pasiece (Wiązowa, Lipowa, Świerkowa, Cisowa, Sosnowa) - prawie 2,9 mln zł oraz realizacja przedsięwzięcia związanego z energią odnawialną – prawie 2,6 mln zł. Inne większe kontynuowane zadania to m.in.: adaptacja na mieszkania budynku przy ul. Stolarskiej w Miastku – prawie 500 tys. zł.
Po raz kolejny w budżecie pojawiły się pieniądze na modernizację drogi Role-Rozjazd. To droga powiatowa. Gmina swój udział w remoncie w 2021 zapisała na 1 mln zł (w całości do wyłożenia jest nieco ponad 1,8 mln zł). Inne inwestycje drogowe to: przebudowa ciągów pieszych (wybór dopiero nastąpi) – 300 tys. zł, pomoc dla powiatu bytowskiego przy budowie chodnika w Dretyniu – 75 tys. zł, modernizacja drogi Wałdowo-Popowice-Turowo – 60 tys. zł, projekt budowy drogi wewnętrznej ul. Wybickiego-Stolarska w Miastku – 40 tys. zł, przebudowa drogi w Trzcinnie – 40 tys. zł, budowa zjazdu w Czarnicy – 10 tys. zł.
Kolejne inwestycje to: budowa kanalizacji deszczowej ul. Wybickiego–szpital – 1 mln zł, budowa przepompowni w Świeszynie - 600 tys. zł, modernizacja drogi Świerzno kolonia – 300 tys. zł, kontynuacja budowy przystani kajakowych – 550 tys. zł, kontynuacja budowy świetlicy wiejskiej w Węgorzynku – 150 tys. zł, projekt przebudowy dawnej siedziby nadleśnictwa na mieszkania – 50 tys. zł, budowa kolumbarium na cmentarzu w Miastku – 136 tys. zł, kontynuacja budowy ciągów pieszych na cmentarzu w Miastku – 100 tys. zł, budowa windy oraz wymiana okien w miasteckim ratuszu – 500 tys. zł, projekt przebudowy remizy w Dretyniu – 26 tys. zł, modernizacja dachu SP nr 3 w Miastku – 100 tys. zł, budowa oświetlenia ulicznego na terenie gminy Miastko – 150 tys. zł, gminy program wymiany źródeł ciepła – 400 tys. zł, remont kościoła w Wołczy Wielkiej (dach) – 200 tys. zł, rewitalizacja boisk – 270 tys. zł.

Burmistrz Miastka Danuta Karaśkiewicz krytykowała

Jak napisaliśmy wcześniej, dyskusja ma sesji koncentrowała się wokół wniosków Samorządności. Choć burmistrz Miastka Danuta Karaśkiewicz przyjęła wnioski Samorządności, to otwarcie powiedziała, że z większością się nie zgadza. Krytykowała zwiększenie dochodów („bo niepewna sytuacja”) oraz rezygnację z inwestycji takich jak: budowa sieci w rejonie Wałdowa, dróg na Osiedlu Niepodległości w Miastku, w Dretyniu, na odcinku Słosinko – Domanice. – To inwestycje oczekiwane przez mieszkańców. A w kilku przypadkach ich kontynuacja – stwierdziła Danuta Karaśkiewicz. Dodała, że w przypadku drogi na Osiedlu Niepodległości straci ważność dokumentacja projektowa.

PiS kontra Samorządność

Radny Szymon Należyty (PiS) powiedział, że Samorządność dba tylko o mieszkańców swoich okręgów wyborczych. Z oburzeniem przyjął „wycięcie” zadań z jego okręgu wyborczego, jak i z rejonu Piaszczyny (okręg wyborczy radnego PiS Przemysława Sztobnickiego).

Radny Dariusz Zabrocki, szef Klubu Radnych Samorządności powiedział, że jego ugrupowania bierze w pełni odpowiedzialność za ten budżet. - Nie zgodzę się z wypowiedzią radnego Szymona Należytego, że zadania inwestycyjne zostały zgromadzone tylko w obszarach okręgów wyborczych radnych Samorządności. Są pieniądze m.in. na drogę Role – Rozjazd, chodnik w Dretyniu – mówił D. Zabrocki. Zapowiedział powrót w ciągu kilku miesięcy do zdjętych inwestycji.

Przyjaciele miasteckiego szpitala. Balowali do rana w szczyt...

Osiem lat temu zburzono dawny FRiOS w Miastku. Jak do tego d...

Ferrari na aukcji dla WOŚP

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie